Putin oznámil Erdoganovi šesť mierových podmienok pre Kyjev. Sú neprijateľné, uvádza turecká diplomacia

Turecká diplomacia informovala o šiestich podmienkach pre rokovania prezidentov Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktoré si kladie Moskva a ktoré vo štvrtok oznámil šéf Kremľa vo svojom rozhovore s tureckým prezidentom Recepom Erdoganom. Sami Turci, ktorí sa ujali úlohy sprostredkovateľov, však považujú ruské podmienky za neprijateľné.

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Turecko sa aj naďalej snaží o sprostredkovanie dialógu medzi znepriatelenými stranami. Napriek tomu, že Zelenskyj je podľa hovorcu tureckého ministerstva zahraničia Ibrahima Kalina pripravený sa s Putinom stretnúť, ruská strana si stanovila šesť podmienok pred prípadným stretnutím na tureckej pôde. O rokovaniach posledných dní informoval turecký denník Hürriyet a tiež agentúra Unian. Kalin to oznámil aj BBC.

O aké podmienky ide

„Na prvom mieste je ukrajinská neutralita, teda zrieknutie sa snáh o členstvo v NATO. Po druhé odzbrojenie a vzájomné bezpečnostné garancie v kontexte rakúskeho modelu neutrality. Po tretie ide o proces, ktorý ruská strana označuje ako „denacifikáciu“.

Po štvrté odstránenie prekážok k všeobecnému používaniu ruského jazyka na Ukrajine. K istému porozumeniu došlo počas rokovaní pri týchto prvých štyroch bodoch. Na dosiahnutie dohody a jej podpísanie je však príliš skoro,“ konštatoval hovorca a súčasne poradca tureckého prezidenta.

Ďalšie dve podmienky sa týkali územia Krymu a Donbasu. Podrobnosti hovorca nespomenul. Označil ich však za najpálčivejšie problémy súčasných rokovaní. Turecko uznáva teritoriálnu integritu Ukrajiny a odmieta ruské nároky na tieto územia. Tieto podmienky hovorca označil z týchto dôvodov za neprijateľné.

Turecký prezident Erdogan sa spojil so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom vo štvrtok. Podľa hovorcu Erdogan žiadal Putina o okamžité prímerie. Podľa tureckej diplomacie si niektoré Putinove podmienky vyžadujú stretnutia na najvyššej úrovni, teda na úrovni prezidentov.

Turecko vystupuje neutrálne

V ten istý deň navštívil Istanbul ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Po ich stretnutí turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu uviedol, že Turecko je pripravené zvážiť svoju úlohu bezpečnostného garanta v prípade právne záväzných dohôd o ukrajinskej bezpečnosti. Turecká diplomacia sa od začiatku konfliktu snaží sprostredkovať mierové rokovania medzi prezidentom Putinom a ukrajinským prezidentom Zelenským. Výsledky štvrtkových stretnutí však nevzbudzujú veľkú nádej na vyhlásenie prímeria. Medzinárodné spoločenstvo anexie ukrajinského územia Ruskom dlhodobo neuznáva.

Turecko vystupuje v konflikte od začiatku ako prísne neutrálne. Je totiž na Rusku energeticky závislé. Po EÚ ide pre Gazprom o druhý najväčší trh s plynom. Zároveň však turecká firma Bayraktar predáva Ukrajine veľmi efektívne drony. Turecko to označilo čisto za súkromný obchod firmy Bayraktar, za ktorý Ukrajina regulárne platí a odmietla akokoľvek zasiahnuť.

Text pôvodne vyšiel na portáli Echo 24. Vychádza so súhlasom redakcie.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok