V Nemecku vykonali celoštátne razie, cieľom boli autori urážlivých príspevkov na adresu politikov

Prehliadky domov, zhabanie prístrojov i vypočúvanie. Nemecká polícia si počas razií po celej krajine posvietila na ľudí, ktorí na internete urážajú či inak očierňujú tamojších politikov. Koná na základe zákona, ktorý platí od minulého roka.

Nemecká polícia, ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP Nemecká polícia, ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Naprieč Nemeckom vyšetrovatelia vykonali sériu razií. Boli namierené voči osobám podozrivým zo šírenia nenávisti voči politikom na internete. Ide celkovo o viac ako stovku ľudí z trinástich spolkových štátov, informuje nemecký denník Spiegel s odkazom na agentúru DPA.

Bezpečnostné zložky sa zamerali na problematické vyjadrenia, ktoré na sociálnych sieťach zazneli počas kampane pred parlamentnými voľbami v septembri 2021. Polícia skúmala viac ako šesťsto príspevkov.

„Sloboda slova dosahuje svoje limity, keď ide o ohováranie, nadávky a vyhrážanie. Dnešným dňom dávame jasne najavo: ktokoľvek uverejňuje nenávistné príspevky, mal by očakávať, že mu následne na dvere zaklope polícia,“ vyjadril sa k akcii riaditeľ Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holger Münch.

Konkrétny obsah týchto správ a príspevkov nie je presne známy, podľa všetkého však ide o urážky či útoky namierené na nemeckých politikov z prostredia všetkých relevantných strán.

Prevažne vraj boli terčom ženy, zatiaľ čo z politických zoskupení viedli Zelení (Die Grunen) a sociálni demokrati (SPD).

Podľa verejného rozhlasu MDR pre štáty Durínsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko, jeden z podozrivých vymazal dotknuté správy či vyjadrenia priamo za prítomnosti mužov zákona. Vyhol sa tým prehliadke svojho obydlia. V iných prípadoch boli ľuďom zhabané telefóny, tablety či počítače.

Osobám, ktoré nemecká polícia usvedčí z urážania verejne činných osôb, môže hroziť nielen pokuta, ale aj väzenie – maximálne dva roky za mrežami. Zákon zakazujúci verejné očierňovanie či urážanie politikov v Nemecku vstúpil do platnosti na jar roku 2021.

(tasr/jor)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok