Fidesz má miernu prevahu, voľby v Maďarsku môže rozhodnúť pár kľúčových obvodov

U našich južných susedov budú v nedeľu parlamentné voľby. Boj to bude napínavý, prvýkrát od mája 2010 je možné, že súčasného premiéra Viktora Orbána porazí spojený blok opozičných strán. Prinášame vám prehľad, ako funguje maďarský volebný systém a ktoré volebné obvody môžu byť vo volebnom zápolení rozhodujúce.

Putin sa stretol s Orbánom Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Maďarský volebný systém je oproti slovenskému pomerne zložitý, pretože kombinuje viacero prvkov. V súčasnej podobne je od roku 2012, keď Maďarsko schválilo novú ústavu. Predtým boli voľby dvojkolové a parlament mal takmer 400 poslancov.

V súčasnosti má jednokomorové Národné zhromaždenie dohromady 199 poslancov, ktorí sú volení v zmiešanom jednokolovom väčšinovom a pomernom systéme. Väčšia časť poslancov (106 z celkových 199) sa volí v jednomandátových obvodoch pomocou väčšiny. Inak povedané, v týchto obvodoch berie strana na prvom mieste všetko.

Systém pre veľké strany

Zvyšných 93 poslancov sa vyberá pomerným spôsobom z kandidátnych listín. Maďarský volič teda za plentou dáva dva hlasy – jeden politickej strane (pomerný spôsob) a druhý listinnému kandidátovi zo svojho volebného obvodu (väčšinový spôsob). Pri pomerných voľbách je rozhodujúci celoštátny výsledok straníckej kandidátky, podobne ako pri parlamentných voľbách na Slovensku.

Kritici súčasného premiéra Viktora Orbána už dlhé roky upozorňujú, že tento volebný systém je takpovediac šitý na mieru vládnej strane Fidesz. Predovšetkým väčšinová časť systému zvýhodňuje veľké strany a malým stranám sťažuje vstup do parlamentu.

Tohtoročné volebné zápolenie však bude iné. Šestica opozičných strán je prvýkrát v dejinách zjednotená v rámci jednej veľkej strany, čím sa doterajšej systémovej nevýhode vyhla. Volebný výsledok tak môže do veľkej miery závisieť od pár najdôležitejších obvodov.

Rozloženie síl

O rozložení volebných síl píše stránka Čo sa deje v Maďarsku, ktorá skúmala výsledky jednotlivých obvodov v predošlých voľbách roku 2018. Upozorňuje predovšetkým na relatívne vyrovnané šance oboch strán.

V minulých voľbách zvíťazila vtedy ešte rozdrobená opozícia v 15 volebných obvodoch. Dá sa preto bezpečne predpokladať, že Fidesz v nich nezíska väčšinu ani v týchto voľbách vďaka spojeniu opozičných síl. Ďalej bolo 33 obvodov, kde súčet minulých ziskov opozičných strán presahoval vládnu koalíciu o percento a viac.

„Ide predovšetkým o niekoľko obvodov v Budapešti a ďalších veľkých mestách, ako Ostrihom, Miškovec, Níreďháza, Segedín, Stoličný Belehrad, Svätý Ondrej alebo Debrecín,“ podotýka stránka. Väčšinou sú to sídla, kde je starosta z prostredia opozície. Nevýraznú väčšinu mala opozícia ešte v štyroch ďalších okrskoch.

Ktoré obvody sledovať

Opozícia s veľkou pravdepodobnosťou vo väčšinovej časti volieb môže získať zhruba 52 obvodov. Prognózy však predpokladajú, že na zosadenie Orbána bude potrebné získať asi 60 volebných okrskov. Najtuhší boj sa preto zrejme odohrá v kritickej osmičke (respektíve desiatke) obvodov, kde minule vyhral Fidesz len s malým náskokom, väčšinou do troch percent.

Pre tých, ktorí chcú voľby bedlivo sledovať, vyššie spomenutá stránka odporúča sústrediť sa na tieto dôležité obvody:

Peštianska župa – volebný obvod 3 (Svätý Ondrej)
Boršodsko-abovsko-zemplínska župa – volebný obvod 5 (Nové Mesto pod Šiatrom)
Rábsko-mošonsko-šopronská župa – volebný obvod 1 (Ráb)
Železnohradská (Vašská) župa – volebný obvod 1 (Kamenec)
Hajducko-bihárska župa – volebný obvod 2 (Debrecín)
Šomoďská župa – volebný obvod 4 (Siófok)
Čongrádsko-čanádska župa – volebný obvod 4 (Hódmezovásárhely)
Vesprímska župa – volebný obvod 1 (Vesprím)
Baraňská župa – volebný obvod 4 (Sihoť)
Budapešť – volebný obvod 6 (Františkovo mesto/Jozefovo mesto)

Začiatok a výsledky

Maďarský nezávislý investigatívny portál Átlászó taktiež upozorňuje na niektoré okrsky, ktoré sa oplatí bližšie sledovať v deň volieb. Ide o už spomenutý volebný obvod 5 v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe, ako aj volebný obvod 4 (Oroš) v Békešskej župe. Stránka sa však zameriava skôr na zmeny voličských preferencií a záujem o účasť na voľbách.

Všeobecne sa predpokladá, že pokiaľ jeden zo súperiacich blokov získa väčšinu vyššie uvedených obvodov, má vo vrecku aj celé parlamentné voľby. Či to tak skutočne bude, ukáže až nedeľný večer, respektíve nasledujúci deň.

Voľby sa v nedeľu 3. apríla začnú o 7. hodine ráno a skončia o 19. hodine. V minulosti sa však hlasovanie predĺžilo z dôvodu radov pred hlasovacími miestnosťami. Približné výsledky budú dostupné asi o 22. hodine, presnejšie až nadránom ďalšieho dňa.

Mapa okrskov, na ktoré sa odporúča dávať pozor. Foto: Wikipédia/Štandard

Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok