Silnejšie štáty stále presadzujú svoje záujmy a svoj vplyv. Kňazi majú odpúšťať, nie mučiť, vraví pápež

Pápež František má za sebou ďalší týždeň apelov na mier, no vo svojich prejavoch sa venoval aj iným témam. Rozprestrel a pobozkal ukrajinskú vlajku z Buče a odsúdil starú logiku silných štátov, ktoré presadzujú svoje záujmy a vplyv.

Pápež František zaslaná ukrajinská zástava z Buèe Pápežž František ukazuje ukrajinskú zástavu z Buče. Foto: AP/TASR

Pápež František na Kvetnú nedeľu slúži svätú omšu na Námestí svätého Petra. Naposledy ju na tomto mieste slávil v roku 2019 pred pandémiou. Pokračoval vo svojich apeloch a gestách za mier a proti vojne. Na generálnej audiencii pontifik rozprestrel ukrajinskú vlajku, ktorú mu priniesli z Buče, čo komentoval takto:

„Najnovšie správy o vojne na Ukrajine namiesto toho, aby priniesli úľavu a nádej, svedčia o nových krutostiach, akým je masaker v Buči: o čoraz strašnejších krutostiach páchaných voči bezbranným civilistom, ženám a deťom. Sú to obete, ktorých nevinná krv volá do neba a prosí: zastavte túto vojnu! Nech zamĺknu zbrane! Nech sa prestane rozsievať smrť a ničenie!“

Pápež František ukazuje ukrajinskú zástavu, ktorú mu poslali z mesta Buča na Ukrajine počas pravidelnej verejnej audiencie vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Spomenul i svoju nedávnu návštevu Malty, ktorá predstavuje právo a silu malých národov, no bohatých na históriu a civilizáciu. Takéto krajiny by podľa pontifika mali podporovať logiku „rešpektu, ale aj slobody, spolunažívania odlišností, ktorá je protikladom kolonizácie zo strany mocnejších“, čo „vidíme práve teraz“:

„Dnes sa často hovorí o geopolitike, no, žiaľ, dominantnou logikou sú stratégie silnejších štátov na presadzovanie vlastných záujmov rozširovaním oblasti ekonomického, ideologického a vojenského vplyvu. Po druhej svetovej vojne bol pokus položiť základy nových dejín mieru, ale, bohužiaľ, pokračovali staré dejiny súperiacich veľmocí. A v súčasnej vojne na Ukrajine sme svedkami bezmocnosti Organizácie Spojených národov.“

Rímsky biskup sa obrátil na prítomné ukrajinské deti, ktoré „museli ujsť, aby mohli byť na bezpečnom území“, čo je podľa neho ovocie vojny. „Nezabúdajme na nich a ani na ukrajinský ľud,“ dodal a daroval im veľkonočné vajíčko.

Jorge Bergoglio si na vojnu na Ukrajine spomenul takisto v prejave k športovému klubu rímskych veslárov:

„Nemôžeme v týchto dňoch hovoriť o iných veciach bez toho, aby sme si aspoň nepripomenuli krutosť, akej je človek schopný. Športový duch, tento váš amaterizmus, je prípravou na to, aby sme do takýchto vecí neupadli. Pestovanie ľudského priateľstva nás pripravuje na to, aby sme neupadli do tejto tragédie a aby sme mysleli na ľudí, ktorí sú (jej) obeťou.“

Spovedníci majú odpúšťať a nie mučiť

Katolícky líder na audiencii s kňazmi jedného z mnohých rímskych kolégií povedal, aby veľkoryso odpúšťali, lebo „úloha spovedníka je odpúšťať, nie mučiť“:

„Buďte milosrdní, veľkí odpúšťatelia, takých vás chce cirkev. To znamená venovať čas spovedaniu a robiť to dobre, s láskou, múdrosťou a veľkým milosrdenstvom. Ale nielen to. Táto služba zahŕňa aj kázanie, katechézu, duchovné sprevádzanie a vyžaduje si predovšetkým – ako vždy – svedectvo.“

Kňaz má byť padľa pontifika milosrdný i vo vzťahoch s inými ľuďmi, ako aj človekom pokoja a spoločenstva.

Katolícky líder prijal na audiencii talianskych sudcov vrátane talianskeho prezidenta.

Rozlúčime sa tvítom, v ktorom František vyslovil pôstny apel, keďže prebiehajúce obdobie pôstu vyvrcholí v najbližších dňoch Veľkou nocou:

„Pôstne obdobie nás vyzýva, aby sme vložili svoju vieru a nádej v Pána, pretože iba ak uprieme svoj zrak na zmŕtvychvstalého Ježiša Krista, budeme schopní odpovedať na apoštolovu výzvu: ‚Neúnavne konajme dobro‘ (List Galaťanom 6, 9)“.