Boris Kollár sa zdrží pri hlasovaní o vydanie Fica do väzby, jeho poslanci dostali zelenú kartu

01.05.2022, 13:33 Ne

Boris Kollár. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Kollár sa pri hlasovaní o súhlase s vydaním Fica zdrží, poslanci zo Sme rodina budú mať „zelenú kartu“.

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) sa zdrží pri hlasovaní v parlamente o súhlase s vydaním poslanca Roberta Fica (Smer-SD) do väzby. Povedal to pre TASR s tým, že Sme rodina bude mať zelenú kartu.

„Osobne si myslím, že Robert Fico tu založil zločineckú organizáciu za účelom rozkrádania majetku nás všetkých,“ povedal Kollár. Myslí si, že za bývalých vlád tu boli naozaj predražené a rozkradnuté tendre. Bol by však rád, keby polícia prišla s takými dôkazmi, že by to Ficovi vedela aj reálne dokázať. Následne by sa mohli podľa neho zmiznuté peniaze vrátiť a využiť pre ľudí.

„Urobiť z neho organizovanú zločineckú skupinu, lebo chcel prezradiť Kiskovo daňové tajomstvo, to je pritiahnuté za vlasy. Ja toho Fica nemám rád, ale nemôžeme chcieť prinavrátiť dôveru v právny štát konaním nejakej nezákonnosti,“ skonštatoval šéf parlamentu.

Kollár podčiarkol, že treba vždy merať rovnakým metrom. Pripomenul kauzu Filipa Rybaniča a to, že aj vtedajšia opozícia v tom čase na tlačových konferenciách využívala informácie, ktoré Rybanič vyniesol.  

Diskusia o žiadosti prokuratúry o súhlas NR SR s vydaním Fica do väzby sa začala vo štvrtok (28. 4.). Pokračovať bude aj nasledujúci týždeň, prihlásených je ešte viacero rečníkov.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert B. a policajný exprezident Tibor G.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

Krajniak: Poslanci Sme rodina budú mať pri vydaní Fica zelenú kartu

Zelenú kartu pre poslancov Sme rodina potvrdil aj minister práce za túto stranu Milan Krajniak. On sám by v prípade, ak by bol poslanec, za vydanie Fica nehlasoval. „Je to natoľko vážny zásah do politického súboja, že by sa nemal udiať,“ zdôvodnil. Pripomenul, že trestné stíhanie bude prebiehať naďalej.

Líder Smeru-SD a poslanec Robert Fico vidí za svojím obvinením politický motív a pokus vládnej koalície dostať ho do väzby. Uviedol to v nedeľnej relácii RTVS O päť minút 12. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si nemyslí, že orgány činné v trestnom konaní robia na politický pokyn. Pri hlasovaní o vydaní Fica na väzobné stíhanie budú mať podľa neho poslanci Sme rodina „zelenú kartu“, teda budú môcť hlasovať podľa seba.

Krajniak zároveň Ficovi vyčítal, že jeho Smer-SD zneužíval počas svojho vládnutia svoju moc. Povedal to v súvislosti s nelegálnymi lustráciami, ktorých predmetom mal byť v minulosti podobne ako ďalších približne 500 ľudí. Prípad vyšetruje Úrad inšpekčnej služby. „Dopustili ste také veci, že nielenže sa takto šikanovali politickí oponenti, ale aj ich rodinní príslušníci,“ upozornil. Označil to za absolútne neprípustné.

Fico vníma svoje obvinenie ako pokus zlikvidovať opozíciu. „Chcú sa nás zbaviť, lebo hovoríme pravdu o Slovensku,“ vyhlásil. Naďalej tvrdí, že nevie, z čoho je obvinený. Rovnako obvinenie koaličného poslanca Martina Borguľu (Sme rodina) vníma ako varovanie vládnemu hnutiu.

(tasr)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články