Americký miliardár Elon Musk na svojom twitterovom účte varuje pred populačným kolapsom. Upozornil aj na dlhodobý nepriaznivý vývoj pôrodnosti v Spojených štátoch.
Šéf Tesly a čerstvý majiteľ Twitteru Elon Musk, v sérii príspevkov upozorňuje na hrozbu populačného kolapsu. Musk sa k téme vyjadroval už v minulosti a opäť ju otvoril v utorok, keď napísal, že čím sú ľudia bohatší, tým majú menej detí. Sám je otcom siedmich detí, pričom sa označil za „vzácnu výnimku”.
Musk zverejnil aj graf, ktorý znázorňuje vývoj prepadu pôrodnosti v Spojených štátoch. Počet detí na jednu ženu je v krajine menší ako 2,1 už od začiatku 70. rokov. Táto úroveň pôrodnosti je potrebná na to, aby sa populácia neznižovala.
V staršom videu, ktoré Musk zdieľal, sa spolu s čínskym miliardárom Jackom Ma zhoduje na tom, že najväčší problém, ktorému bude svet v budúcnosti čeliť, je populačný kolaps. Musk tiež odmietol, že problém sa dá vyriešiť imigráciou. V budúcnosti podľa neho nebude odkiaľ migrovať, keďže pôrodnosť sa znižuje vo všetkých krajinách.
Musk na problém upozorňuje dlhodobo
Musk sa téme demografickej krízy venuje dlhodobo. V januári na svojom twitterovom účte napísal, že by „sme sa mali omnoho viac obávať populačného kolapsu“. Excentrický miliardár, ktorý má smelé plány na objavovanie a osídľovanie Marsu, zároveň dodal, že „ak nebude dostatok ľudí pre Zem, určite nebude dostatok ľudí pre Mars“.
Začiatkom mája sa v reakcii na rekordný úbytok populácie v Japonsku nechal počuť, že krajina dokonca môže prestať existovať. „Ak sa nezmení niečo, čo spôsobí, aby pôrodnosť v krajine prekročila mieru úmrtnosti, Japonsko napokon prestane existovať. Pre svet by to bola veľká strata,” uviedol. Štandard sa Muskovmu vyjadreniu venoval v samostatnom článku.
Globálny problém
Ročné tempo populačného rastu sa dlhodobo znižuje. Podľa štatistík OSN sa rast populácie od roku 1971 postupne znížil z 2,1 percenta až na jedno percento v roku 2020. OSN predpokladá, že svetová populácia dosiahne počtu takmer 10,9 miliardy koncom storočia, potom by populácia mala začať klesať. Musk to ale označil za „úplný nezmysel“.
Problémom je nízka pôrodnosť najmä v bohatších krajinách. Na to, aby sa dokázali generácie úspešne „vymeniť“, je potrebné, aby mala každá žena v priemere 2,1 dieťaťa. V priemere má teraz každá žena na svete 2,4 dieťaťa.
V krajinách s vysokými príjmami miera pôrodnosti všetkých vekových skupín od roku 1950 klesla. Krajiny s nízkymi príjmami ale tiež zaznamenávajú pokles pôrodnosti, hoci sa v nich spravidla rodí viac ako 2,1 dieťaťa na ženu.
Najhoršie je na tom Južná Kórea, kde majú ženy v priemere len 0,8 dieťaťa. Ružové vyhliadky však nemá napríklad ani Ukrajina, kde je táto hodnota 1,2. Ukrajina teraz navyše zažíva exodus, počas ktorého z krajiny utieklo už šesť miliónov ľudí.
Najvyššiu pôrodnosť majú chudobné africké subsaharské krajiny, pričom najviac detí majú ženy v krajine Niger, a to v priemere až 6,7. Aj Niger však čelí poklesu pôrodnosti, v roku 1971 tam ženy mali dokonca priemerne až 7,6 dieťaťa.
Demografia na Slovensku
Aj na Slovensku čelíme nepriaznivému demografickému vývoju. Slovenky mali v roku 2020 v priemere len 1,6 dieťaťa. V roku 1960 mala pritom každá Slovenka v priemere až tri deti. Ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky sú na tom podobne.
Problémom je aj starnutie obyvateľstva, ktoré bude čoskoro vážnou výzvou pre dôchodkový a sociálny systém.
Situácia sa u nás zhoršila najmä po páde komunizmu. Kým koncom 80. rokov mala jedna Slovenka v priemere 2 deti, začiatkom tisícročia to bolo už len 1,2 dieťaťa. Situácia sa postupne zlepšovala na už spomínaných 1,6 dieťaťa, avšak stále to nie je dostatočný počet.