Polícia vyšetruje nahú ženu, ktorá v Prahe hádzala hlinu pred zrakmi detí

KATEŘINA OLIVOVÁ, fotografka, výtvarnice, výstava Nocturnal Animals Kateřina Olivová. Foto ČTK/Luboš Pavlíček

Polícia vyšetruje vystúpenie pred pražskou Akadémiou výtvarných umení (AVU). Umelkyňa Kateřina Olivová tu v utorok úplne nahá za zvukov techna rozhadzovala hlinu, zatiaľ čo sa jej počínaniu prizeral hlúčik malých detí.

Na video, ktoré sa z vystúpenia objavilo na sociálnej sieti X, zareagovala aj polícia. Uviedla, že oddelenie Letná prešetruje celý incident ako možné spáchanie trestného činu výtržníctva.

Špecialistka na kontakt s verejnosťou AVU Petra Švédová ale v podujatí problém nevidí, pretože na ňom deti mali zákonných zástupcov. „Nahota navyše k umeniu patrí od prehistórie,“ uviedla pre CNN Prima News.

„Performance prebiehala v rámci študentskej akcie ‚Slay the Patriarchy‘ [Zarež patriarchát, pozn. redakcie], organizovanej v deň, ktorý verejnosť oslavuje ako deň ‚čarodejníc‘. Podľa slov autoriek bolo jej zmyslom otočiť zažité role. Namiesto upaľovania čarodejnice (symbolu potrestania nepodriadenej ženy) rozbili piňatu z hliny, ktorá ale obsahovala semená rastlín – tie sa tak pri rozbití uvoľnili do záhrady a dali vzniknúť novému životu,“ vysvetlila televíznej stanici CNN Prima News PR špecialistka AVU Petra Švédová.

Ako informoval Štandard, utorkový incident nie je prvý. Kateřina Olivová sa na verejnosti pred deťmi obnažovala aj v minulosti. Rodáčka z Brna je svojím exhibicionizmom na verejnosti známa a vyhlasuje ho za formu umenia.

Horný rad: Kateřina Olivová. Dolná fotografia: Darina Alster. Obe členky Mothers Artlovers. Reprofoto Instagram

Okrem toho, že vyučuje na pražskej Akadémii výtvarných umení, je Olivová členkou českého zoskupenia, ktoré si hovorí Mothers Artlovers.

Na akciách či podujatiach, ktoré skupina organizuje, sa podľa fotografií na sociálnych sieťach často zúčastňujú aj deti umelkýň. Podujatia pritom nezriedka obsahujú nahotu aj iné, pre deti nevhodné, motívy.

Aktívne aj na Slovensku

Zoskupenie Mothers Artlovers je aktívne aj na Slovensku. Ilustrácie im uverejnil napríklad ľavicový mesačník Kapitál v čísle, ktoré sa týkalo rodiny. Kapitál je dlhoročným prijímateľom dotácií z Fondu na podporu umenia.


Ďalšie články