Nemožno zabrániť ruským športovcom zúčastniť sa na svetových súťažiach. Povzbuďme ich, aby prehovorili k svojim politikom. V rozhovore to uviedla niekdajšia špičková maratónska bežkyňa Tegla Loroupeová. Spolu s ňou oslovil redaktor Štandardu na konferencii vo Vatikáne aj rabína Carlosa Tapiera, organizátora židovskej olympiády.
Ako môže šport prispieť k mieru vo svete, predovšetkým v súčasnosti?
Loroupeová: Šport nedokáže spraviť veľa, ale vďaka nemu môžeme priviesť lídrov k jednému stolu. Aj keď teraz na to nie sú dobré podmienky.
Tapiero: Práve sme mali najväčšiu akciu za posledné roky: Makabejské hry, teda židovskú olympiádu. Pozvali sme delegáciu z Ukrajiny, ktorá prišla dva mesiace pred pretekmi, aby mohli trénovať a mať rovnaké podmienky ako iní. Myslím si, že je veľa organizácií, ktoré niečo robia, aby priniesli dobro do sveta. Toto bol náš príspevok, angažovali sme sa pri prijímaní a podpore Ukrajincov už na začiatku invázie, keď ľudí brutálne vraždili. Zároveň nechceme postihovať Rusov.
Takže ste pozvali aj ruských športovcov.
Tapiero: Áno, ale bez svojej vlajky, lebo by reprezentovala veci, ktoré robí ich vláda. Ale týchto Rusov, ktorí sú súčasťou židovskej komunity, sme pozvali, lebo veria, že mier je cesta. Nemožno ich obviňovať za to, čo sa deje.
Ozývajú sa športové osobnosti vo svete dostatočne proti vojne?
Tapiero: Mnohí áno, aj športovci, ktorí čelia mnohým výzvam. Pre niektorých je to komplikované, lebo ich apel by sa negatívne mohol dotknúť ich rodín v Rusku. Ale áno, mali by sa ozvať. Ak by sa aj najznámejší svetoví športovci ozvali, malo by to ozajstný vplyv na ruskú vládu? Nie som si istý.
My, športové organizácie vo svete, by sme mali pozdvihnúť hlas. Vieme, ako vychádzať medzi sebou bez konfliktov. Vezmite si od nás príklad a zastavte vojnu.
Nevnímate ako zlyhanie, že sa to ešte nestalo na globálnej úrovni?
Loroupeová: Bola by som rada, keby mali športovci odvahu postaviť sa za mier. Niektorí hovoria, že treba zamedziť mužom i ženám z Ruska vstup na športové podujatia, ale to nemôžete spraviť. Sú to naši kolegovia a nie sú šťastní. Áno, je to zlyhanie, ale zlyhali tí, ktorí začali odsudzovať ruských športovcov. Namiesto toho ich majú povzbudzovať, aby prehovorili k svojim politikom a vládnym predstaviteľom.
Tapiero: Jeden z prínosov tejto konferencie o športe vo Vatikáne je, že všetci sa snažíme pracovať na zvýšení povedomia, súdržnosti a propagovať inkluzivitu. Je to presný opak toho, čo sa deje vo svete.
Na samite ste vraveli, že športovci majú ostať nepolitickí a tiež spolupracovať a komunikovať s politikmi. Kde je hranica medzi týmito pozíciami?
Loroupeová: Je to na každom človeku, má poznať svoje miesto. Ľudia milujú šport, no ak športovci zabudnú a opustia svoju pozíciu, potom nemôžu byť „vyslancami“ športu. Musíme dbať na to, čo vychádza z našich úst. Nie sme politici, ale niektorí sa do tejto roly stavajú.
Stráňte sa politiky a využite svoju pozíciu. V mojej krajine, v Keni, som diplomatickou cestou politikom vysvetlila, ako možno využiť šport. Pripravila som platformu, kde mali možnosť hovoriť s inými. Potom si uvedomili, že nie sú sami, nik ich neodsudzuje a dialóg sa dá viesť aj inak.
Akú úlohu hrajú náboženstvá pri podpore mieru?
Tapiero: Odpoviem ako Izraelčan: V tomto roku sú majstrovstvá sveta vo futbale v Katare [moslimská krajina na Arabskom polostrove, pozn. red.]. Izrael a Katar nenadviazali oficiálne vzťahy, ale moja krajina sa na podujatí zúčastní, a to je sila športu, akú nevidíme v politike. Aj keď dve krajiny spolu nehovoria, šport môže zjednotiť fanúšikov, a to je úžasné.
Uvidíme aj ďalšie pozitívne príklady a iniciatívy?
Tapiero: Neviem, ale dúfam a v mene mojej organizácie vravím, že sa snažíme robiť preto všetko. Na Makabejských hrách sú taktiež Izraelci, ktorí nie sú židia, napríklad moslimovia, kresťania. Vysielajú ich tamojšie športové organizácie, zúčastňujú sa a vyhrávajú niektoré súťaže. Lebo sme židovská a tiež izraelská olympiáda.
Tento samit vo Vatikáne bol dôležitý a treba pokračovať, vydať zo seba to najlepšie pre lepší svet. Hovorím o rozpracovaných projektoch, osvedčených postupoch, ktoré aplikujeme po svete. Máme ešte veľa práce, musíme sa navzájom od seba učiť a napodobňovať iných v dobrých iniciatívach.
Mala by byť spolupráca v športe za mier aj medzi náboženstvami?
Určite, a to je úžasné, lebo šport nepozná hranice. Medzi náboženstvami sú hranice, sme rozdelení, no šport je spoločný základ, každý máme svoju identitu, no všetci môžeme spolupracovať v športe.
Izraelský rabín, pôvodom z Argentíny, Carlos Tapiero je zástupca riaditeľa v takzvanej židovskej olympiáde, teda vo Svetovej Makabejskej únii. Jej cieľom je popri športe priviesť židov bližšie k judaizmu a Izraelu.
Tegla Loroupeová bola Osobnosťou roku Organizácie spojených národov aj Ambasádorkou OSN pre šport. Zorganizovala maratóny za mier, počas svojej aktívnej kariéry bola niekoľkokrát majsterkou sveta v polmaratóne, držala aj viaceré rekordy na dlhých bežeckých tratiach. Narodila sa v Keni.