V nedeľu budú v Rakúsku prezidentské voľby. Súčasný spolkový prezident, 78-ročný Alexander van der Bellen, kandiduje na druhý šesťročný mandát. Nikdy sa nestalo, že by znovu kandidujúci prezident nebol zvolený v prvom kole, predchodcovia získali v takých situáciách 63 – 80 percent hlasov.
Bývalý predseda rakúskych Zelených ťaží zo skutočnosti, že štyri z piatich strán, ktoré sú zastúpené v Národnej rade Rakúska, nenominovali vlastného kandidáta: dnes už vládnuci Zelení, dnes ešte vládnuci a zatiaľ ešte dominujúci ľudovci z ÖVP, opozičná štátostrana SPÖ a opoziční liberáli progresívneho razenia NEOS. Vážneho protikandidáta, ktorého si väčšina voličov vie predstaviť ako prezidenta, Van der Bellen nemá.
Prepad preferencií
Napriek tomu bývalému profesorovi ekonomiky s jemným humorom prepadli ku koncu leta preferencie. V auguste ešte vyšiel prieskum, v ktorom Van der Bellen získal 66 percent. Potom to išlo dole kopcom: V ďalšom prieskume už len získal 50 percent, v ďalšom 45 percent a v prvej polovici septembra mizerných 39. Nedalo sa to veľmi vysvetliť.
Ešte menej sa dá vysvetliť, prečo prezidentovi, ktorý perfektne stelesňuje promigračný západoeurópsky mainstream, začali čísla práve vo chvíli novej utečeneckej krízy stúpať (Rakúsko v tomto roku už zaznamenalo viac ako 50-tisíc žiadosti o azyl). Posledné prieskumy pred nedeľňajším hlasovaním mu dávajú 51 až 58 percent. Tým pádom by si ušetril hanbu, že sa musí ako prvý prezident podrobiť mukám druhého kola.
Čo sa to deje? Tvrdé dáta nie sú, žiadny prieskum neskúmal dôvody pre tieto extrémne výkyvy. Pri preferenciách v rozmedzí od 39 do 66 percent v priebehu dvoch mesiacov môžeme s istotou povedať iba to, že voličská nálada je zrejme extrémne volatilná. Že panuje neistota. Počas krátkej a takmer nedetekovateľnej kampane sa neobjavila téma, ktorá by Van der Bellenovi silno pomohla alebo škodila. Áno, uškodil si výrokom, že mladí majú v časoch inflačnej krízy „zaťať zuby“, sám neskôr priznal, že „to bolo v každom ohľade blbé“. Áno, nasrdil svojich kritikov, keď odporcov európskej politiky proti ruskej agresii nepriamo nazval „kolaborantmi“. Áno, jeho dnes vládnuca strana mu neurobila láskavosť, keď práve v čase vrcholiacej energetickej krízy (1. októbra) svojou uhlíkovou daňou zdraželi pohonné látky ešte viac. Ale nič z toho nebolo určujúcou témou.
Protikandidáti
Spolkovému prezidentovi potenciálne pomáha, že vyžaruje skúsenosť a stabilitu, senilita je zatiaľ menej pokročilá ako v prípade jeho (o rok staršieho) amerického kolegu. Všetci jeho protikandidáti sú (s jednou výnimkou) do značnej miery protisystémoví, o to viac pôsobí milý ujo v zimnom paláci Habsburgovcov ako opora republiky.
Spomínaná výnimka sa volá Dominik Wlazny (takto sa píše Vlažný po rakúsky), mladý zabávač a predseda „Strany piva“, ktorá žiada inštalovanie automatov piva na frekventovaných verejných miestach. Iba Wlazny, ktorý má s preferenciami 8 – 10 percent malú, ale nezanedbateľnú šancu na postup do prípadného druhého kola, kopíruje programovo agendu prezidenta.
Ostatní sú „iní“. Žiadajú odvolanie vlády alebo osobitne neschopných ministrov, tvrdo kritizujú – až po požiadavku vystúpenia – EÚ, vyslovujú sa za zrušenie v Rakúsku výsostne nepopulárnych sankcií proti Rusku.
Platí to zvlášť pre trojicu pravicovopopulistických národniarov, ktorá má spolu s vlažným pivkárom Wlaznym najlepšie preferencie: stranícky kandidát opozičných proruských Slobodných Walter Rosenkranz (11 – 16 percent, samotná strana má silnejší výtlak ako jej distingvovaný ombudsman), antiglobalistický stĺpčekár tabloidu Kronenzeitung Tassilo Wallentin (7 – 9 percent, feši dandy v cieľovej skupine, dopláca na svoje konformistické mlčanie k šialenstvám očkovacej politiky) a homosexuálny populistický expolitik a komentátor korupčno-bulvárnej televízie OE24 Gerald Grosz (4 – 5 percent).
Protisankčná trojica
Protisankčná trojica má silné témy, ale nemá silnú osobnosť. Úradujúci prezident s nimi do žiadnej debaty nešiel, tak sa museli sami alebo vo štvorke uchádzať o mediálnu pozornosť. Ostrieľaní novinári verejnoprávneho ORF protikandidátov nemilosrdne grilovali, až to vyzeralo ako skúška sopliakov z ústavného práva. Ani Kronenzeitung nepodporuje svojho bývalého stĺpčekára, kým píše nápadne priateľským tónom o Van der Bellenovi. Prezident je psíčkar a rád chodí na túry po Alpách, to občas stačí na priazeň tohto svojbytne rakúskeho denníka.
Je stále nepredstaviteľné, že sa niekto iný ako Alexander van der Bellen stane spolkovým prezidentom. Je možné, že tých exotov v nedeľu suverénne prevalcuje. Alebo že prejde s odretými ušami. Alebo že uvidíme ďalšiu hanebnú porážku prieskumných agentúr a potupeného prezidenta v druhom kole. Predstaviteľné je aspoň to, že systém bude musieť trošku bojovať.