Prezident Francúzska bol už po tretí raz na audiencii u pápeža. Tentoraz hovorili o vojne na Ukrajine. Čo Macron touto návštevou sleduje?
Francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel po tretí raz vo funkcii na oficiálnu návštevu do Vatikánu. „Poznáte svoj ľud srdcom, ste mu nablízku,“ povedal mu pápež František na audiencii. Po prvý raz bol Macron u Františka v roku 2018 a naposledy minulý rok.
„Počas srdečného rozhovoru sa pristavili pri otázkach medzinárodného charakteru počnúc konfliktom na Ukrajine s osobitným zreteľom na humanitárnu situáciu. Osobitnú pozornosť venovali tiež oblasti Kaukazu, Strednému východu a Afrike,“ píše sa v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice.
Macron daroval rímskemu biskupovi prvú edíciu knihy Immanuela Kanta vo francúzštine K večnému mieru. Po audiencii hovoril i so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom a „ministrom zahraničných vecí“ arcibiskupom Paulom Gallagherom.
Obaja lídri majú k sebe blízko, no ich vzťah je azda viac nejednoznačný, ako sa môže zdať, napísal pred treťou návštevou francúzsky denník La Croix v tlačovom vydaní. Macron Františkovi tyká aj ho pobozká, čo je nebývalé pri stretnutiach štátnikov, a to ukazuje ich vzájomný citový vzťah, odkázalo periodikum na nemenované zdroje vo Vatikáne.
Macron a František sú ako otec a syn, komentoval senátor
Sú ako otec a syn, komentoval predseda skupiny Francúzsko – Svätá stolica vo francúzskom Senáte Dominique de Legge. Navyše obaja sú podľa neho „disrupfis“, čo možno preložiť ako rušiví, nekontrolovateľní, nepredvídateľní: „Obaja nedôverujú svojej administratíve a nenechávajú ju pokojnou. A obaja centralizujú moc.“
Prvý muž Francúzska využíva blízkosť ku katolíckemu lídrovi pre vlastný politický prospech aj medzinárodný imidž, no František je prefíkaný a snaží sa popredného politika priviesť k témam, ktoré považuje za dôležité, prezradil anonymný diplomat katolíckemu denníku. Ide najmä o migračnú politiku a aktuálnu debatu o eutanázii a ukončení života v krajine galského kohúta, ktoré nie sú v línii pápeža Františka.
Hlava štátu tiež mieni objatím s pápežom získať priazeň krajín takzvaného tretieho sveta. Pontifik Jorge Bergoglio je totiž z iného kontinentu, z Latinskej Ameriky, a teda je Neeurópan v Európe. Macron tým chce ukázať, že jeho pozícia nie je eurocentristická, a to najmä v téme vojny na Ukrajine. Macron i Bergoglio sa v konflikte snažia vidieť aj ruskú stranu a zdôrazňujú mier viac než iní lídri v Európe, myslia si niektorí pozorovatelia.
Mier bude, ak sa preň rozhodnú Ukrajinci, vraví Macron
Emmanuel Macron vystúpil aj na rímskom samite Krik po mieri, ktorého sa zúčastňujú aj Slováci.
„V istom bode v závislosti od toho, ako sa veci vyvinú, a keď sa ukrajinský ľud a jeho lídri rozhodnú, v podmienkach, v ktorých sa rozhodnú, sa za jedným stolom vybuduje mier s tým druhým, ktorý je dnes nepriateľom,“ vyhlásil prezident Francúzska na podujatí, kde okrem iných vystúpil taliansky prezident a kde prehovorí i pápež.
Súčasný obyvateľ Elyzejského paláca v Paríži sa domnieva, že mier by nemal byť „v zajatí ruskej moci“ ani „posvätením zákona najsilnejšieho“ či „aktuálneho status quo“. Náboženstvá podľa neho majú úlohu odolávať bláznovstvu čias.
Macron sa na svojom rímskom turné stretol tiež s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. „Musíme pokračovať v začatej práci s dialógom a ambíciami,“ povedal novej predsedníčke vlády.