Pápež z Kolosea: Plány mocnárov nevyhovujú spravodlivým túžbam národov

Ukončime konflikty dialógom, volá pápež na mierovom stretnutí v Ríme.

Pápež František. Foto: AP/TASR Pápež František. Foto: AP/TASR

„Nenechajme sa nakaziť zvrátenou logikou vojny; neupadnime do pasce nenávisti k nepriateľovi. Dajme mier do centra vízie budúcnosti ako ústredný cieľ našej osobnej, sociálnej a politickej činnosti na všetkých úrovniach. Zneškodnime konflikty zbraňou dialógu.“

Vyhlásil to pápež František v rímskom Koloseu, kde sa zúčastnil záverečnej časti medzinárodného samitu s názvom Krik po mieri: Náboženstvá a kultúry v dialógu. V uplynulých dňoch na ňom prehovorili francúzsky a taliansky prezident Emmanuel Macron a Sergio Mattarella, zúčastnili sa ho zástupcovia kresťanstva, islamu, judaizmu a aj delegácia zo Slovenska.

„V tomto temnom scenári, kde, bohužiaľ, plány mocnárov (tejto) zeme nevyhovujú spravodlivým túžbam národov, neutícha – pre našu spásu – Boží plán, ktorý je projektom pokoja, a nie nešťastia. Tu počuť hlas toho, kto nemá hlas; tu je základ nádeje maličkých a chudobných: v Bohu, ktorého meno je Pokoj. Pokoj je jeho dar… Ale tento dar musíme my muži a ženy prijať a pestovať, najmä my veriaci,“ varoval rímsky biskup.

Latinskoamerický pápež sa pri tejto príležitosti v Koloseu modlil za mier spolu s ďalšími zástupcami kresťanských cirkví. Vo svojom prejave ďalej podčiarkol, že pokoj je v srdci náboženstiev, v ich Písmach a posolstvách:

„V tichu modlitby sme dnes večer počuli krik po mieri: mier dusený v toľkých regiónoch sveta, ponižovaný priveľkým násilím, odopieraný dokonca aj deťom a starým ľuďom, ktorí nie sú ušetrení hroznou tvrdosťou vojny. Volanie po mieri je často umlčané, nielen vojnovou rétorikou, ale aj ľahostajnosťou. Je umlčané nenávisťou, ktorá rastie, kým sa bojuje.“

Mier a pokoj vychádzajú zo sŕdc matiek, sú vpísané v tvárach utečencov

Prvý muž katolíckej cirkvi pripomenul, že vzývanie pokoja nemožno potlačiť, lebo vychádza zo sŕdc matiek, je vpísaný v tvárach utečencov, utekajúcich rodín, zranených či umierajúcich:

„Tento tichý výkrik stúpa k nebu. Nepozná magické formulky, ako sa dostať z konfliktov, ale má posvätné právo žiadať pokoj v mene zakúšaného utrpenia a zaslúži si vypočutie. Zaslúži si, aby sa všetci počnúc vládcami sklonili a počúvali ho s vážnosťou a rešpektom. Výkrik mieru vyjadruje bolesť a hrôzu vojny, (ktorá je) matka všetkej chudoby.“

Argentínsky pontifik Jorge Bergoglio upozornil, že tento rok sa modlitba stala krikom, čím odkázal na názov podujatia:

„Dnes je mier vážne porušovaný, ranený, pošliapaný: a to v Európe, teda na kontinente, ktorý zažil v minulom storočí tragédie dvoch svetových vojen. Žiaľ, odvtedy vojny nikdy neprestali púšťať žilou zeme a ochudobňujú ju, ale okamih, v ktorom žijeme, je obzvlášť dramatický.“

https://standard.sk/259688/preco-sa-nepoucime-z-historie-papez-varuje-pred-hrozbou-jadrovej-vojny/

Apel za mier: Stojíme na križovatke

Na záver jedna z účastníčok prečítala apel na mier, v ktorom zástupcovia náboženstiev zdôraznili: “Dosť bolo vojny!”:

“Zastavme každý konflikt. Vojna prináša iba smrť a skazu, je to dobrodružstvo bez návratu, v ktorom sme všetci porazení. Nech zamĺnu zbrane, nech sa okamžite vyhlási všeobecné prímerie. Nech sa skôr než bude príliš neskoro začnú rokovania, ktoré budú schopné viesť k spravodlivým riešeniam pre stabilný a trvalý mier.”

Predstavitelia náboženstiev zhromaždených na rímskej mierovej konferencii odsúdili hrozbu jadrovej vojny a pripomenuli pritom hrôzy druhej svetovej vojny:

“Stojíme na križovatke: byť generáciou, ktorá nechá planétu a ľudstvo zomrieť, ktorá hromadí a predáva zbrane v ilúzii, že sa zachráni pred ostatnými, alebo byť generáciou ktorá vytvára nové spôsoby spoločného života, neinvestuje do zbraní, zakáže vojnu ako nástroj riešenia konfliktov a zastaví abnormálne zneužívanie zdrojov planéty. My veriaci musíme pracovať pre mier všetkými spôsobmi, ktoré sú pre nás možné. Je naša povinnosť pomôcť odzbrojiť srdcia a vyzvať k zmiereniu medzi národmi.”

Dialóg je podľa nich účinný liek na zmierenie medzi národmi. Predstavitelia priznali tiež vlastné chyby z minulosti:

“Žiaľ, aj medzi nami sme boli niekedy rozdelení zneužívajúc sväté meno Božie. Prosíme o odpustenie s pokorou a hanbou. Náboženstvá sú a musia byť naďalej veľkým zdrojom pokoja. Pokoj je svätý, vojna nikdy nemôže byť!”

Nech lídri hľadajú spravodlivé a mierové riešenia pre všetky spory, volajú kardináli

Krátko pred vystúpením katolíckeho lídra apelovali traja kardináli spolu s predsedom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na „cestu mieru“ a „ducha solidarity“:

„Náš svet opäť čelí konfliktom, nepokojom a vážnym výzvam. Pohromy vojny, klimatické zmeny a ekonomické ťažkosti priniesli nevýslovnú bolesť a utrpenie miliónom ľudí na celom svete… V tomto duchu solidarity vyzývame svetových lídrov, aby hľadali spravodlivé a mierové riešenia pre všetky spory a konflikty.“

Kardináli José de Mendonça, Kevin Farrell, Michal Černý (Kanaďan Michael Czerny pôvodom z Československa) a predseda MOV Thomas Bach dali za vzor olympijské a paralympijské hry. Spájajú totiž „jednotlivcov a národy v zdravej konkurencii“ a „povzbudzujú k ozajstnej ceste k mieru, ktorá je založená na osobnej disciplíne a odhodlaní k tímovej práci v snahe o dokonalosť“.


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok