Začal som spolupracovať preto, lebo je to morálne. Imrecze dostal za korupciu podmienku a peňažný trest

Na snímke bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze sedí v súdnej sieni na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo štvrtok 9. februára 2023. Foto: Martin Baumann/TASR Na snímke bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze sedí v súdnej sieni na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo štvrtok 9. februára 2023. Foto: Martin Baumann/TASR

AKTUALIZOVANÉ Exšéf finančnej správy (FS) František Imrecze dostal za korupciu úhrnný trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov. Okrem iného aj peňažný trest vo výške 202-tisíc eur, v prípade jeho nezaplatenia náhradný trojročný trest väzenia. Vo štvrtok o tom na verejnom zasadnutí rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, keď schválila v mierne modifikovanej podobe dohodu o vine a treste uzatvorenú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a Imreczem. Rozhodnutie je právoplatné.

Dostal tiež šesťročný zákaz činnosti vo verejnej správe. Nemôže sa stretávať a kontaktovať osoby, ktoré figurujú v stíhaných skutkoch. Raz ročne sa musí v skúšobnej dobe zúčastniť na hlavnom pojednávaní alebo verejnom zasadnutí vedenom ŠTS pre korupčné trestné činy. Nariadený má aj probačný a mediačný dohľad.

Čo mu dávajú za vinu

Imrecze vystupuje ako spolupracujúci obvinený vo viacerých prípadoch. Schválená dohoda sa týka kauzy mediálne známej ako Mýtnik. Vinný je z opakovaného zločinu prijímania úplatku formou organizátorstva. Po tom, ako v roku 2018 rezignoval na post šéfa finančnej správy, mal požiadať podnikateľa Michala Suchobu o odmenu pre vybraných zamestnancov finančnej správy za podporu implementácie projektov od spoločnosti Allexis.

Imreczeho nástupkyňa na poste šéfky finančnej správy Lenka Wittenbergerová mala dostať 50-tisíc eur. K prijatiu úplatku sa priznala, za čo už dostala podmienečný trest. Exriaditeľka odboru právnych služieb finančnej správy Denisa Židová mala dostať 30-tisíc eur a bývalá generálna riaditeľka sekcie ekonomiky finančnej správy Kornélia Černá 20-tisíc eur. Obe sú zatiaľ neprávoplatne odsúdené na podmienečné tresty odňatia slobody. Hotovosť vo výške 50-tisíc eur určenú pre exšéfa sekcie informatiky finančnej správy Milana Gregu si mal Imrecze napokon ponechať pre seba.

Podnikateľ Miroslav Výboh prostredníctvom svojej obhajoby požiadal súd, aby neschválil dohodu o vine a treste medzi Imreczem a prokurátorom. Súd sa týmto podaním nezaoberal, lebo Miroslav Výboh nie je stranou v konaní.

Najvyšší peňažný trest v histórii Slovenska

Peňažný trest vo výške 202-tisíc eur, ktorý musí zaplatiť exšéf finančnej správy František Imrecze, označil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ondrej Repa za najvyšší v histórii SR. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) mu v rámci schválenej dohody o vine a treste uložil aj päťročnú podmienku.

„Suma je vždy individuálne určená v trestnom konaní. Trestný zákon umožňuje uložiť peňažný trest od 160- do 331-tisíc eur. Nemusí to byť vždy okrúhla suma,“ priblížil prokurátor. Vo vzťahu k spáchaným skutkom a rozsahu trestnej činnosti považuje uložený peňažný trest za primeraný.

„S orgánmi činnými v trestnom konaní som začal spolupracovať preto, lebo som to považoval za morálne, hodnotovo správne pre seba a celú spoločnosť. Dnešná dohoda o vine a treste je vyústením záverov môjho konania a rozhodnutia spolupracovať,“ reagoval Imrecze na schválenú dohodu. Odmietol, že by spolupracoval pod nátlakom.

Fico: Trest je škandalózny

Trest pre Imreczeho je škandalóznou dohodou, ktorej cieľom je pomáhať s kriminálizáciou opozície, uviedol v reakcii predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Expremiér upozorňuje, že za dohodou a schválením dohody sú príslušníci polície, prokuratúry a súdov, ktorých považuje za vykonávateľov prenasledovania politickej opozície. Imrecze podľa Fica dostal od týchto osôb „ponuku, ktorá sa nedá odmietnuť“, spočívajúcu v udávaní predstaviteľov opozície výmenou za zotrvanie na slobode.

„Neexistujú žiadne priame ani nepriame dôkazy, ktoré by podporovali, resp. verifikovali pravdivosť tvrdení Františka Imreczeho. Práve naopak, existujú tu iné, pre vec podstatné dôkazy, ktoré svedčia v neprospech jeho tvrdení, resp. pravdivosť jeho výpovedí vyvracajú,“ upozornil Fico. Neskúmanie pochybností zo strany polície a špeciálnej prokuratúry vníma Fico ako dôkaz úlohy zničiť opozíciu.

(tasr)


Ďalšie články