New York Times: Ich synovia bojujú na Ukrajine, niektorí už padli. Prečo matky ruských vojakov za to nevinia Putina

Natália v decembri čistí hrob svojho syna na cintoríne v ruskom meste Riazaň. Zahynul neďaleko Kyjeva v prvých dňoch vojny na Ukrajine. Foto: Nanna Heitmann/New York Times

Mnohí na Západe očakávali, že matky padlých ruských vojakov z vojny na Ukrajine budú odhodlanými kritičkami Putina. Niektorí dúfali, že z toho môže v ruskej spoločnosti povstať odpor, ktorý zmení ruský režim. Prinášame reportáž, ktorá ukazuje, že k tomu nedochádza, ponúka aj vysvetlenie prečo.

Riazaň neďaleko Moskvy pravidelne posiela mladých mužov do boja. Niektorí z nich sú teraz pochovaní na miestnom cintoríne, ale proti ruským predstaviteľom sa vlna rozhorčenia nešíri.

Dokonca aj pod hrubou vrstvou snehu je cintorín ruských vojakov padlých vo vojne na Ukrajine zaplavený farbami. Hroby sú obložené vencami z plastových kvetov a pri každej mohyle vejú vo vetre vlajky reprezentujúce jednotky mŕtvych vojakov.

V poslednú sobotu sa žena menom Natália chopila kefy a starostlivo zmietla chumáče lepkavého čerstvého snehu z vencov svojho syna. Odstránila červené klinčeky, ktoré priniesla týždeň predtým, teraz už zamrznuté, a nahradila ich malým vianočným stromčekom, ktorý kúpila pri vstupe na cintorín.

Natália sa chodí aspoň raz týždenne starať o hrob svojho jediného syna, ktorý zahynul v prvých dňoch vojny po tom, ako jeho skupina vojakov prenikla na Ukrajinu a neúspešne sa pokúsila zabezpečiť letisko Hostomel neďaleko Kyjeva. To, čo zostalo z jeho tela, sa dostalo do Riazane o niekoľko týždňov neskôr.

Vojaci prechádzajúci Riazanskou veliteľskou leteckou školou. Foto: Nanna Heitmann/New York Times

"Aj keď som chorá, chodím sem, pretože sa bojím, že sa bude nudiť," povedala o svojom synovi, ktorého pozostatky prišli krátko pred jeho 26. narodeninami. Odmietla uviesť svoje priezvisko, pretože sa obáva odplaty za to, že prehovorí.

(viac…)
Valerie Hopkins

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]