LGBT organizácie nechcú zverejnenie manifestu. Streľba v USA otvára otázku, či transhnutie nemá problém s násilím

TN: The Covenant School shooting Ľudia stoja pred pamätníkom masovej streľby na The Covenant School v Nashville. Foto: Profimedia

Obsah manifestu strelkyne z mesta Nashville v americkom štáte Tennessee zostáva neznámy. Úrady ho zatiaľ nechcú zverejniť a LGBT organizácie žiadajú, aby to ani nerobili. Útok, pri ktorom v kresťanskej škole zahynulo šesť ľudí vrátane troch detí, sa však odohral po tom, ako v tomto štáte nedávno presadili legislatívu namierenú proti transagende. Prijatie zákonov pritom sprevádzali radikálne vyjadrenia niektorých transaktivistov. Problematika násilia a transhnutia je však hlbšia.

V pondelok zasiahla USA ďalšia masová streľba. Odohrala sa krátko pred pol jedenástou na súkromnej presbyteriánskej škole s názvom The Covenant School. Túto školu navštevuje približne dvesto detí od predškolského veku po šiestu triedu. O život pri útoku prišli tri deväťročné deti Evelyn, Hallie a William, riaditeľka školy, učiteľka a miestny správca. Jedno z detí malo dokonca zomrieť počas toho, ako sa snažilo spustiť požiarny alarm, aby zachránilo svojich spolužiakov.

Útočníčkou bola 28-ročná žena, ktorá samú seba identifikovala ako transrodovú osobu. Vieme, že mala vypracovaný detailný plán budovy, pred útokom písala správy, v ktorých svojim priateľom oznamovala, že zomrie a oni jej smrť pochopia až neskôr. Taktiež vypracovala manifest, ktorého obsah zatiaľ nie je známy.

Ďalšie známe detaily streľby nebudeme zverejňovať, keďže tie často slúžia ako inšpirácia ďalším potenciálnym páchateľom podobných činov. Zamerajme sa však na príčiny streľby a jej dôsledky.

LGBT organizácie nechcú zverejnenie manifestu

Prvým faktom, ktorý nemožno obísť, je, že šlo o masovú streľbu transrodovej osoby, ktorá ju vykonala na pôde cirkevnej školy. Polícia vo svojom vyhlásení uviedla, že jedným z možných vysvetlení útoku je, že strelkyňa ho spustila ako prejav svojej meniacej sa rodovej identity.

Dôvodom, prečo sa streľba odohrala práve na The Covenant School, môže byť údajná nenávisť, ktorú mala strelkyňa ku škole prechovávať. Strelkyňa pritom bola bývalou žiačkou tejto školy.

Policajný šéf John Drake pri pamätníku na streľbu pri vstupe na pozemok školy, kde sa odohrala masová streľba. Foto: profimedia

Viac informácií o motiváciách strelkyne by mohol priniesť manifest, ktorý mali policajti nájsť v dome, kde bývala, ako aj zoznam ďalších cieľov, ktorý mala mať pripravený. Avšak, zdá sa, že verejnosť sa s týmito informáciami tak skoro neoboznámi. Portál Newsweek totiž informuje, že po tom, ako sa rôzne LGBT organizácie vyjadrili, že polícia by manifest nemala zverejniť – údajne preto, aby neinšpiroval ďalších k podobnému skutku –, miestne úrady konštatovali, že pokiaľ nebude vyšetrovanie ukončené, manifest zverejnený nebude.

Republikánsky zákonodarca Tim Burchett z Tennessee však argumentuje, že manifest bude dôležitý pre osvetlenie motívov páchateľky. „Musíme vedieť, čo sa odohrávalo v hlave toho človeka, manifest by mal byť zverejnený,“ povedal Burchett pre Fox News.

Pre úplnosť dodajme, že viaceré médiá informovali aj o tom, že strelkyňa trpela emočnou poruchou a slabším autizmom. Bulvárny Daily Mail dokonca tvrdí, že jej rodičia ako veriaci kresťania údajne neprijali to, že ich dcéra cíti náklonnosť k rovnakému pohlaviu a že chce zmeniť svoje pohlavie.

Štvrtá masová streľba z transprostredia

Aj keď nateraz nevieme viac o motívoch, ktoré viedli k útoku, viacerí pozorovatelia upozorňujú na to, že s nárastom transhnutia výrazne pribúda aj násilie vychádzajúce z tohto prostredia. Poukazujú pritom na to, že streľba, ktorá sa odohrala v Nashville, je už štvrtou masovou streľbou za necelých päť rokov, ktorú vykonala osoba, ktorá sa hlási k transhnutiu.

Okrem tejto streľby to bol útok v LGBT bare v noci z 19. na 20. novembra 2022, ktorý sa odohral v meste Colorado Springs. Pri ňom zahynulo päť ľudí a ďalších dvadsaťpäť bolo zranených. Strelec o sebe prehlásil, že je nebinárnou osobou.

Ďalší útok sa odohral 7. mája 2019 v meste Denver taktiež v štáte Colorado. Dvaja útočníci, ktorí mali 18 a 16 rokov, spustili masovú streľbu v škole. Zabili jedného študenta a osem ďalších zranili. Jeden zo strelcov sa narodil ako žena, no počas streľby práve prechádzal zmenou pohlavia.

https://standard.sk/265974/pomohli-by-manzelstva-homosexualov-znizit-nasilie-voci-komunite-lgbt-statistiky-to-nepotvrdzuju/

Posledný útok sa odohral 20. septembra 2018 neďaleko mesta Aberdeen v štáte Maryland. Spáchala ho 26-ročná žena, ktorá v distribučnom centre zabila štyroch ľudí. Žena, ktorá útok vykonala, sa identifikovala ako transgender osoba a prechádzala procesom zmeny pohlavia.

Pre správnosť uveďme, že strelec z mesta Colorado Springs sa mal začať identifikovať ako nebinárny až po útoku.

Koľko je to percent zo všetkých prípadov masovej streľby, nie je ľahké povedať, keďže rôzne organizácie venujúce sa masovým streľbám v USA používajú rôznu metodiku, a preto niektoré z nich hovoria o približne troch stovkách prípadov a iné zas až o takmer troch tisíckach.

Portál Newsweek cituje Anthonyho Zenkusa z Columbia University a uvádza, že za posledných päť rokov sa v USA odohralo 306 podobných útokov, z čoho podľa neho vyplýva, že ľudia, ktorí sa hlásia k transprostrediu spáchali len 1,3 percenta zo všetkých útokov a zvyšných takmer 99 percent vykonali tí, ktorí sa hlásia k svojmu biologickému pohlaviu.

Avšak kritici k tomu dodávajú, že tento údaj vyzerá úplne inak, ak si uvedomíme, že osoby, ktoré sa identifikujú ako transgender a majú viac ako 13 rokov, tvoria len 0,6 percenta obyvateľov USA.

Hormóny opačného pohlavia

Po útoku z Nashvillu sa čoraz častejšie objavujú aj otázky týkajúce sa užívania hormónov opačného pohlavia a ich možného vplyvu na celú udalosť. Viacerí komentátori totiž uvádzajú, že ženy sú masovými strelcami len veľmi zriedkavo.

The New York TimesForbes uvádzajú, že od roku 1966 boli zo 172 prípadov, ktoré si vyžiadali viac ako štyri obete, ženy strelcami len štyrikrát. Ženy podľa nich poväčšine používajú jednoduchú pištoľ a to najmä v prípadoch domáceho násilia. Portál USA Today zas tvrdí, že muži sú strelcami v 98 percentách prípadov.

https://standard.sk/226769/nemecka-lekarka-christl-r-vonholdtova-je-dokazane-ze-zmena-pohlavia-nepomaha-ale-skodi/

Všetky portály sa však zhodujú na tom, že ženy ešte zriedkavejšie útočia na školách. Prípad, keby žena použila útočnú pušku priamo v škole, sa v histórii USA doposiaľ neudial. Posledný podobný prípad sa mal odohrať ešte v roku 1979, keď žena z okna svojho domu, ktorý stál oproti škole, zabila dvoch mužov a zranila deväť detí.

Preto sa mnohí pýtajú, akú úlohu mali v tomto prípade hormóny opačného pohlavia, ktoré strelkyňa pravdepodobne užívala. Obzvlášť, ak je to už tretí prípad za päť rokov, v ktorom vystupuje ako strelec žena, ktorá prechádza tranzíciou. Na možné spojenie medzi strelkyňou a hormónmi poukázala aj organizácia Genspect, ktorá bojuje proti tranzíciám a ktorá tvrdí, že „keď je ženám podávaný testosterón, ich sklon k násiliu sa rýchlo zvyšuje“.

https://standard.sk/332237/fotograf-a-ucitel-matus-zajac-najvacsie-psychicke-problemy-studentom-sposobuje-uzivanie-hormonov/

Problém transhnutia s násilím

Útok v Nashville však ukázal aj problém transhnutia s násilím. Sociálne siete a médiá po útoku zaplavili obrázky ľudí z transprostredia s násilným podtónom. Ich spoločným znakom je volanie po akejsi odplate. Ich iniciátori šíria myšlienky, že proti transkomunite je páchaná „genocída“, a preto majú jej členovia právo brániť sa.

Aj preto mnohí pozorovatelia túto rétoriku spájajú s prípadom, ktorý sa odohral v Nashville. Štát Tennessee, do ktorého toto mesto patrí, totiž začiatkom marca schválil legislatívu, ktorá zakazuje Drag show pre deti, zmeny pohlavia detí a taktiež zákaz biologickým mužom súťažiť v ženských športoch. Reakciou transprostredia bolo, že štát sa tým snaží o genocídu transľudí. Erin Reed, biologický muž, ktorý sa prehlasuje za ženu a je prominentným transaktivistom, podľa Daily Mail opísal legislatívu ako súčasť „prebiehajúcej anti-transgenocídy v USA“. Podľa portálu mnoho členov transkomunity preto prisahalo, že sa budú brániť.

Typickým príkladom agresívnej rétoriky zo strany transprostredia je aj takzvaný „Deň pomsty“. To je podujatie, ktoré sa má odohrať na prelome marca a apríla a ktoré organizuje Antifa a transaktivisti. Jeho vyvrcholením má byť stretnutie vo Washingtone pred budovou Najvyššieho súdu.

Okrem samotnej agresívnej rétoriky voči názorovým oponentom je na celej akcii zarážajúce, že jeho sprievodné podujatia majú za cieľ vyzbierať peniaze na výcvik v používaní strelných zbraní. Pritom po streľbe v Nashville miestny policajný predstaviteľ povedal médiám, že strelkyňa mala doma sedem zbraní zakúpených v piatich rôznych obchodoch a zdá sa, že mala za sebou aj nejaký druh výcviku so strelnými zbraňami.

Pravdepodobným výsledkom násilnej rétoriky vychádzajúcej z transhnutia je aj viacero násilných incidentov, ktoré sa odohrali v posledných dňoch. Niektoré z nich popisuje stránka Human Events.

Najvážnejší z nich sa udial na Novom Zélande, kde sa mala uskutočniť konferencia feministiek o násilí na ženách, v rámci ktorej sa mali spomínať aj „obavy zo straty pohlavne segregovaných priestorov pre biologických mužov, ktorí tvrdia, že sú ženy“. Hlavnou rečníčkou na podujatí bola britská feministka Kellie-Jay Keen.

Po tom, čo sa podujatie začalo, transaktivisti zaútočili nielen na hlavnú rečníčku, ale aj na ďalšie účastníčky. Keenovú postriekali kečupom a fyzicky napádali, rovnako ako aj ďalšie účastníčky. Podujatie sa preto muselo predčasne skončiť a Keenovú musela polícia eskortovať na letisko. Tá následne ušla z krajiny. Pritom táto feministka prišla na Nový Zéland z austrálskeho Melbourne, kde ju musela polícia takisto ochraňovať pred transaktivistami.

https://standard.sk/337497/odovzdajte-fotky-tlacili-na-novinara-organizatori-a-ucastnici-kvir-festivalu-na-univerzite-komenskeho/


Proti Netanjahuovi v americkom Kongrese protestujú zákonodarci aj tisíce demonštrantov. Nesúhlas s prítomnosťou izraelského predsedu vlády v budove amerického zákonodarného zboru vyjadrili okrem desiatok členov Kongresu aj tisíce protestujúcich, ktorí vyšli do ulíc Washingtonu, D. C. Prejav Benjamina Netanjahua, ktorý predniesol na spoločnom stretnutí členov…

Prejsť na článok
Crooks si pred atentátom na Trumpa vyhľadával detaily o streľbe na Kennedyho. Útočník, ktorý počas predvolebného mítingu postrelil Donalda Trumpa, sa na osobu bývalého amerického prezidenta začal intenzívne sústrediť od 6. júla, teda týždeň pred streľbou, počas ktorej 20-ročného Thomasa Matthewa Crooksa zneškodnil ostreľovač. Vyšetrovanie ukázalo, že…

Prejsť na článok
Správa eurokomisie podľa Suska neodráža realitu. Považuje ju za nevyváženú a zavádzajúcu. Správa Európskej komisie o stave právneho štátu v členských štátoch Európskej únie neodráža vo vzťahu k Slovenskej republike skutočnú realitu, domnieva sa minister spravodlivosti Boris Susko. Dokumentu vyčítal nesprávne metodologické spracovanie. „Správu ešte budeme komentovať,…

Prejsť na článok
V Turecku zadržali podozrivého z výbuchu v Moskve, pri ktorom sa zranili dvaja ľudia. Turecká polícia zadržala ruského občana podozrivého z umiestnenia nálože do osobného auta v ruskej metropole. Pri náslendom výbuchu, ktorý má mať Jevgenij Serebriakov na svedomí, sa zranili dvaja ľudia. O zadržaní domnelého páchateľa v západotureckom…

Prejsť na článok
Veľryba skočila na rybársku loď a prevrátila ju. Pri incidente sa nikto nezranil. Vráskavec dlhoplutvý zaútočil na loď dvojice rybárov pri pobreží amerického štátu New Hampshire. Po tom, čo sa plavidlo prevrátilo, zachránila pasažierov posádka neďalekej lode. Videozáznam, ktorý sa podarilo tínedžerom na palube druhej lode natočiť, sa…

Prejsť na článok
Prešovčanky čakajú na preventívny ultrazvuk prsníkov dva aj tri roky. V čom je problém?. PREŠOV – Zaskočená ostala Prešovčanka, ktorá sa na odporúčanie svojho gynekológa mala objednať na preventívne ultrasonografické vyšetrenie (USG) prsníkov. Vo viacerých zdravotníckych zariadeniach jej totiž zahlásili čakaciu dobu dva až tri roky. Ministerstvo zdravotníctva aj…

Prejsť na článok
Kyjev dostane do konca roka vďaka českej iniciatíve pol milióna delostreleckých granátov. Oznámil to predseda českej vlády Petr Fiala. Pôjde o súčasť iniciatívy pod záštitou Prahy, na ktorej sa podieľa 15 štátov. „Do konca roka dostane ukrajinská armáda asi 500-tisíc 155-milimetrových nábojov. Zároveň vás môžem ubezpečiť, že…

Prejsť na článok
Fico vzal na vedomie odporúčania eurokomisie. Nezohľadňujú ale podľa neho vládne opatrenia. Robert Fico vo svojom stanovisku oznámil, že berie na vedomie odporúčania Európskej komisie pri hodnotení stavu právneho štátu na Slovensku. Zdôraznil, že rezorty budú s Bruselom viesť ďalší dialóg, pretože odporúčania nezohľadňujú mnohé opatrenia vládnej…

Prejsť na článok
Pražské letisko po výpadku trvajúcom niekoľko hodín opäť spojazdnilo informačné tabule. Letisko Václava Havla na sociálnej sieti oznámilo, že po niekoľkohodinovom výpadku sfunkčnilo informačné tabule zobrazujúce dáta o letoch. Príčiny problému aktuálne analyzuje. „Zobrazovacie systémy s informáciami o odletoch sú už funkčné a cestujúci sa môžu…

Prejsť na článok
Kritike eurokomisie sa nevyhlo ani Maďarsko, opäť kritizovala stav právneho štátu. Vo výročnej správe Európska komisia poukázala na pretrvávajúce nedostatky ako korupcia, financovanie politických subjektov či nedostatočná nezávislosť médií. Záverom dokumentu je odporúčanie ponechať fondy Bruselu určené pre Budapešť pozastavené. „Maďarsko je pre Komisiu skutočne systematickým…

Prejsť na článok
Veľvyslanci členských krajín EÚ uvoľnili na obnovu Ukrajiny takmer 4,2 miliardy eur. Diplomatickí zástupcovia členských krajín Európskej únie sa dohodli na uvoľnení niekoľkých miliárd eur na pomoc Kyjevu s obnovou vojnou zničenej krajiny, oznámilo maďarské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Teraz sa vyžaduje súhlas ministrov. Prostriedky sú…

Prejsť na článok
Prípad Lučanského smrti uzavretý, GP SR nezistila pochybenie. Rodina reaguje. Prokurátor Generálnej prokuratúry SR nezistil protiprávne konanie – úmyselné či nedbanlivostné – príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) v prípade smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského. Oznámila to hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová. „Prokurátor GP SR po preskúmaní…

Prejsť na článok
Nemecká zbrojovka Rheinmetall začala s realizáciou projektu továrne na Ukrajine. Najväčšia nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall svoj zámer postaviť na Ukrajine továreň prvýkrát predstavila vo februári. Výroba munície by sa mala začať do 24 mesiacov. Očakáva sa, že fabrika každý rok vyprodukuje viac než milión kusov…

Prejsť na článok
V Bratislave havarovali v plnej rýchlosti policajti. Zachraňovať ich museli hasiči . Nehoda sa stala na Patrónke. Mestskí policajti zišli z cesty, vrazili do stromov, ich vozidlo sa po náraze prevrátilo a ostalo ležať na boku. Z auta ich museli vystrihávať hasiči, prítomná bola aj záchranná zdravotná služba. Obaja príslušníci…

Prejsť na článok
Nemecký kancelár Olaf Scholz sa bude uchádzať o znovuzvolenie. Svoj zámer kandidovať potvrdil krátko po tom, čo nemecká vláda oznámila dátum najbližších volieb do Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnia 28. septembra 2025. „SPD je veľmi zomknutá strana. Všetci sme pevne odhodlaní ísť spoločne do…

Prejsť na článok
SNS navrhuje zdanenie obchodných reťazcov. Slovensko by vraj získalo 200 miliónov eur. Slovenská národná strana navrhuje zdanenie obchodných reťazcov, k tomuto kroku vyzvala aj ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer). Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová s tým, že podobnú úpravu navrhli aj v roku 2019. Zo strany národniarov ide…

Prejsť na článok
Hygienici v potravinách Tesco v Dunajskej Strede našli potkany a trus. Štátna veterinárna a potravinová správa SR potvrdila správy o zatvorení prevádzky obchodného reťazca Tesco v Dunajskej Strede. Dôvodom pre tento krok mali byť zistenia regionálnych hygienikov, ako sú „výskyt uhynutých hlodavcov“ v sklade či tovar s nahryznutými obalmi. Inšpektori regionálnej potravinovej…

Prejsť na článok
Pražské letisko opäť hlási problémy, nefungujú informačné tabule. Cestujúcim v stredu na sociálnej sieti X odporučilo, aby v oboch termináloch sledovali náhradné informačné tabule a počúvali hlásenie. „Letisko Praha má technické problémy informačných systémov. Na sprevádzkovaní intenzívne pracujeme. Cestujúcim odporúčame, aby sledovali náhradné…

Prejsť na článok
V Nemecku spustili rozsiahlu raziu proti mešitám. Islamské centrum v Hamburgu zakázali. Od 05:59 odštartovala po celom Nemecku jedna z najrozsiahlejších a najtvrdších razií proti mešitám, z ktorých sa šíri nenávisť proti západnej kultúre, antisemitizmus a podpora terorizmu. Môže ísť o dôsledky aprílovej demonštrácie radikálnych islamistov. Razia…

Prejsť na článok
Pešia zóna v Banskej Bystrici bude bezpečnejšia. Zmeny čakajú najmä motorové vozidlá. BANSKÁ BYSTRICA – Pešia zóna v Banskej Bystrici sa stáva čoraz nebezpečnejšia. Chodci sa sťažujú na mnohé ataky prechádzajúcich automobilov, nezodpovedných cyklistov, či agresívnych kolobežkárov. Samospráva preto začína konať. Zmeny sa dotknú najmä vodičov osobných motorových…

Prejsť na článok
Rezort obrany posudzuje už len dve izraelské ponuky na systémy PVO. V rámci obstarávania systémov protivzdušnej obrany (PVO) Slovensko posudzuje už len dve ponuky z Izraela, povedal na tlačovej konferencii vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer). Spresnil, že ide o ponuky zbrojárskych firiem Rafael a Israel Aircraft Industries. „Už len zvažujeme…

Prejsť na článok
Pellegrini: Slovensko musíme vedieť brániť sami. Prezident Peter Pellegrini navštívil ministerstvo obrany. Jeho návšteva „nie je len symbolická“, armáda plní dôležité úlohy aj vzhľadom na vojnu na Ukrajine, povedal v príhovore. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) pripomenul záväzok o vlastnej obrane, ktorý vyplýva zo zmluvy…

Prejsť na článok
Výbuch bomby v aute odtrhol nohy ruskému dôstojníkovi vojenskej rozviedky. Dvaja ľudia v stredu utrpeli zranenia pri výbuchu osobného vozidla v Moskve, oznámilo ruské ministerstvo vnútra. Podľa ruských médií je jeden zo zranených zamestnanec ruskej vojenskej rozviedky GRU. Mužovi výbuch odtrhol nohy a jeho manželku…

Prejsť na článok
Polícia žiada ľudí o videá z Pohody. Návštevníkov vyzvala, aby jej zaslali videá, ktoré zachytávajú počasie na mieste konania festivalu. Nahrávky majú polícii pomôcť pri vyšetrovaní pádu stanu, ku ktorému došlo 12. júla na festivale. Pád stanu vyšetruje krajský policajný vyšetrovateľ z…

Prejsť na článok
Gruzínsky premiér: Za atentátom na tunajšieho lídra sú organizátori útokov na Trumpa a Fica. Gruzínska štátna bezpečnostná služba vyšetruje údajné sprisahanie bývalých vysokých gruzínskych funkcionárov žijúcich na Ukrajine. Sú podozriví z prípravy vraždy bývalého premiéra a zakladateľa vládnucej strany Gruzínsky sen Bidzinu Ivanišviliho. Ruská agentúra, ktorá informovala o pokuse…

Prejsť na článok
Zimné OH by sa mali odohrávať vo Francúzskych Alpách. Delegáti 142. zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) potvrdili Francúzske Alpy ako dejisko zimných olympijských hier v roku 2030, hoci zatiaľ iba podmienečne. Dôvodom je politická situácia po predčasných voľbách, pre ktorú chýbajú garancie zo strany vlády. Centrom hier v roku…

Prejsť na článok
Poľský minister obrany chce pred vstupom Ukrajiny do EÚ vyriešiť problém z histórie. Volynská tragédia je v Poľsku považovaná za genocídu Poliakov zo strany Ukrajiny. Udalosť, ktorej začiatok sa datuje v marci 1943, dodnes rezonuje v spoločnosti. Práve túto historickú tragédiu považuje poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz za…

Prejsť na článok
Agrorezort spustil kontrolu dvojakej kvality potravín. Ministerstvo pôdohospodárstva bude popri štandardnej kontrole kvality potravín kontrolovať aj ich dvojakú kvalitu, informoval minister Richard Takáč (Smer). Na tlačovej konferencii vystúpil spolu s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martinom Chudým. Šéf agrorezortu pripomenul, že veterinári v júni…

Prejsť na článok
Ukrajinci priškrtili Družbu. Nadbiehajú tým veľkým hráčom Západu?. Čaká nás vidina drahšieho benzínu? Bojujúca Ukrajina, ktorej situácia na fronte je zúfalá, uvalila sankcie na ruskú firmu Lukoil, čím znemožňuje transport veľkého množstva ropy, ktorá tečie južnou vetvou Družby do Maďarska, na Slovensko a…

Prejsť na článok
Nudisti v Banskej Štiavnici sú čoraz viac vystavovaní kritike z okolia. Niektorých to poburuje, iným zas neprekážajú. Avšak namiesto pokoja a relaxu rekreantov čoraz častejšie navštevuje mestská polícia, ktorá ich za obnažovanie na verejnosti pokutuje. Tí zasa stále reagujú len na podnety od ľudí. „Nebolo to…

Prejsť na článok
Na letisku v nepálskom hlavnom meste Káthmandu havarovalo lietadlo, hlásia 18 obetí. K incidentu prišlo pri vzlete lietadla. „Na palube bolo 19 ľudí vrátane posádky,“ uviedol spravodajský portál Kathmandu Post s odvolaním sa na hovorcu letiska. Portál neskôr informoval, že záchranári vyzdvihli z miesta nehody 18 tiel.…

Prejsť na článok
Prvý telefonát ministrov obrany USA a Ukrajiny po Bidenovom stiahnutí kandidatúry. O čom sa zhovárali?. Spojený štáty sú pod vedením Bidena najväčším podporovateľom Ukrajiny vo vojne proti Rusku a od začiatku invázie v roku 2022 jej poskytli vojenskú pomoc za vyše 50 miliárd dolárov. Otázne však je, či nejakú podporu…

Prejsť na článok
Video: Posádka lode puškami zničila bezpilotný čln húsíov. Bezpilotný čln húsíov (USV) sa približoval ku kontajnerovej lodi Pumba plaviacej sa v Červenom mori pod libérijskou vlajkou. Posádka naň vypálila v priebehu 14 sekúnd asi 24 výstrelov z pušiek Steyr. Plavidlo vybuchlo skôr, ako…

Prejsť na článok
V Rusku zakotvila vietnamská raketová fregata. Plavidlo zakotvilo v ruskom ďalekovýchodnom prístave iba niekoľko týždňov po ceste ruského prezidenta Vladimira Putina do Vietnamu, počas ktorej uviedol, že má záujem vybudovať „spoľahlivú bezpečnostnú architektúru“ v ázijsko-tichomorskom regióne. Vietnamská raketová fregata Hung Dao…

Prejsť na článok
Prešovská nemocnica hlási pokles prípadov žltačky. Odborníci naďalej monitorujú ohniská. PREŠOV – V uplynulých dňoch viaceré média informovali o kritickej epidemickej situácii na východnom Slovensku. V kraji pribudli prípady infikovaných pacientov vysoko prenosným ochorením vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Informácie potvrdila aj Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana…

Prejsť na článok
Prvý balón s odpadkami zo Severnej Kórei pristál na pozemku juhokórejského prezidentského sídla. Komplex prezidenta Jun Sok-jola v Soule je chránený desiatkami vojakov a v jeho okolí platí bezletová zóna. Počas monitorovania najnovšej série balónov, ktoré Severná Kórea vypustila v stredu skoro ráno, objavila juhokórejská bezpečnostná služba na…

Prejsť na článok
Generál Breuer: Rusko sa pripravuje na útok na Západ. V roku 2029 bude mať na to zdroje. Ruská armáda každoročne dostáva 1 000 až 1 500 tankov. Preto sú najväčšie európske krajiny NATO podľa generálneho inšpektora nemeckých ozbrojených síl Carstena Breuera v nevýhode. To podľa neho otvára ruskému prezidentovi dvere začať vojnu…

Prejsť na článok
Musk poprel, že bude podporovať 45 miliónmi dolárov mesačne Trumpa. Nedávno sa začali šíriť informácie o zámere miliardára Elona Muska poskytnúť zhruba 45 miliónov dolárov mesačne novému politickému výboru na podporu bývalého amerického vodcu Donalda Trumpa v rámci jeho prezidentskej kampane. Samotný filantrop však teraz…

Prejsť na článok
Trumpov volebný tím podal sťažnosť. Týka sa Harrisovej. Voľby v Spojených štátoch sa blížia a len pred pár dňami zo súboja odstúpil Joe Biden. Ten vyjadril podporu Kamale Harrisovej, súčasnej viceprezidentke, ktorá nastúpila do boja o Biely dom. Harrisová však prevzala kontrolu aj…

Prejsť na článok

Stovky prepustených väzňov ako následok novely Trestného zákona Takéto vyjadrenie neprichádza ako poplašná správa z úst predstaviteľov politiky či médií, ale ako konštatovanie nedomyslených následkov novely Trestného zákona. Ide o výhradu profesora Čentéša, uznávaného odborníka na trestné právo, ktorý poukazuje na praktický problém znižovania trestných sadzieb v novej právnej úprave. Riziko nespočíva ani tak v nebezpečnosti prepustenia samotných väzňov pre spoločnosť, ako v chýbajúcich opatreniach štátu po ich prepustení. Kriminologické a penologické výskumy navyše celkom presvedčivo preukazujú, že neprimerané sprísňovanie trestnej represie obvykle predstavuje produkt emocionálnej a populistickej trestnej politiky, a neprispieva k dosiahnutiu žiadneho pozitívneho výsledku v podobe zníženej kriminality. Naopak, jeho preukázateľným efektom sú chronicky preplnené väznice a rastúci index väzenskej populácie. Krok smerom k humanizácii trestov je teda v poriadku podľa Ústavného súdu SR ale aj iných relevantných inštitúcií. Štát však musí byť zodpovedný aj za to, aby nízke tresty mali skutočne prevýchovný efekt.

prečítať viac
Tréner Slovana Weiss sa teší na podporu fanúšikov v Celje: Šance vidí 50:50. Slovenský futbalový majster Slovan Bratislava nastúpi v stredu od 20.15 h na trávniku slovinského Celje s cieľom vybojovať si sľubný výsledok do odvety. Tréner Vladimír Weiss st. po príchode do dejiska zápasu netajil rešpekt k…

Prejsť na článok
Žraloky pri brazílskom pobreží mali pozitívne testy na drogy, v pečeni a svalstve majú kokaín. Morským biológom sa na základe testovania 13 žralokov ostronosých neďaleko brazílskeho Rio de Janeira podarilo zistiť, že v organizmoch týchto oceánskych živočíchov koluje vysoké množstvo návykových látok. Zároveň ide o prvý výskum, ktorý odhalil kokaín…

Prejsť na článok
Ruská duma schválila zákon o „nežiaducich“ organizáciách, netýka sa len mimovládok. Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma schválila zákon, ktorý umožňuje označiť akúkoľvek zahraničnú organizáciu za „nežiaducu“ a zakázať jej pôsobenie na území Ruska. Ešte o ňom bude hlasovať horná komora parlamentu Rada federácie a zákon…

Prejsť na článok
Macron zrejme vymenuje novú vládu až po olympiáde. Chce sa vyhnúť chaosu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vylúčil odstúpiť zo svojej funkcie pred koncom funkčného obdobia. Novú vládu by chcel podľa svojich slov vymenovať až v polovici augusta po skončení olympijských hier v Paríži, aby sa…

Prejsť na článok
Prvé prieskumy po odstúpení Bidena nemajú jasného víťaza prezidentských volieb. Prvé predvolebné prieskumy po odstúpení amerického prezidenta Joea Bidena zo súboja o post šéfa Bieleho domu majú rozdielne výsledky. Zatiaľ čo jeden hovorí o víťazstve Donalda Trumpa, podľa druhého ľudia preferujú Kamalu Harrisovú. Online prieskum…

Prejsť na článok
Francúzska polícia zadržala muža, ktorý mal plánovať útok počas olympiády v Paríži. Polícia v metropolitnej oblasti Bordeaux na juhu Francúzska zadržala muža, ktorý údajne plánoval útok počas nadchádzajúcich olympijských hier v Paríži. Odhalili ho na základe správ na sociálnych sieťach, kde vyjadroval túžbu spáchať násilný čin. Francúzska…

Prejsť na článok
Kto riadi túto krajinu? Biden podľa Trumpa neverí Harrisovej, keď deleguje právomoci. Republikánsky kandidát na prezidenta Spojených štátov amerických Donald Trump vyzval svoju pravdepodobnú súperku za demokratickú stranu a viceprezidentku Kamalu Harrisovú, aby uviedla, či si myslí, že prezident Joe Biden zvládne viesť krajinu po zvyšok svojho…

Prejsť na článok
Francúzska ľavica sa dohodla na kandidátke na premiérku, má ňou byť Lucie Castetsová. Koaličné strany francúzskeho Nového ľudového frontu, ktorý zvíťazil v predčasných parlamentných voľbách, vybrali po 15 dňoch rokovaní vysokú úradníčku vo finančnej sfére Luciu Castetsovú ako kandidátku na post predsedníčky vlády. „Biely dym!“ napísala po rokovaniach…

Prejsť na článok
Ukrajina tvrdí, že pri útoku na ruský prístav Kavkaz poškodila trajekt používaný na vojenské účely. Ukrajinská armáda tvrdí, že pri zásahu malého prístavu Kavkaz v ruskom Krasnodarskom kraji značne poškodila trajekt, ktorý sa údajne využíval na vojenské účely. Ruské úrady odtiaľ predtým hlásili najmenej jednu obeť. Prístav Kavkaz v Kerčskom…

Prejsť na článok
Dvojica najvyšších predstaviteľov demokratov v americkom Kongrese podporila Harrisovú. Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer a líder Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov Hakeem Jeffries po niekoľkých dňoch špekulácií podporili viceprezidentku Kamalu Harrisovú v kandidatúre za americkú prezidentku. Harrisová sa o post prezidenta Spojených…

Prejsť na článok
Parížom krátko pred olympiádou otriasol prípad znásilnenia. Australčánku napadlo päť mužov. Francúzska metropola sa len niekoľko dní pred začiatkom letných olympijských hier stala dejiskom násilného incidentu. V populárnej štvrti neďaleko známeho kabaretu Moulin Rouge malo Austrálčanku znásilniť päť mužov „afrického typu“. Žena sa pred násilníkmi snažila…

Prejsť na článok
Tretina Ukrajincov by prijala územné ústupky, pokiaľ by ukončili vojnu, ukazuje prieskum. Najnovší prieskum Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie ukázal, že takmer tretina ukrajinského obyvateľstva by prijala územné ústupky voči Ruskej federácii, pokiaľ by smerovali k rýchlemu ukončeniu vojenského konfliktu. Väčšina Ukrajincov sa však stále odmieta vzdať akéhokoľvek…

Prejsť na článok
Kuleba žiada zapojenie Číny v dialógu o ukončení vojny na Ukrajine. Ukrajinský minister zahraničných vecí po príchode do Číny uviedol, že Kyjev považuje za dôležité viesť priamu diskusiu s Pekingom o plánoch na vyriešenie vojny. Dmytro Kuleba prišiel do čínskej metropoly na základe pozvania svojho náprotivka…

Prejsť na článok
Košičanov dráždia premnožené bzdochy. Čo na to mesto a ako postupovať pri uštipnutí. KOŠICE – Košičania v posledných dňoch zaznamenali zvýšený výskyt bzdôch. Invázne druhy – sietnička platanová a sietnička dubová – sa od svojho prvého objavenia v Európe šíria veľmi rýchlo a spôsobujú nemalé problémy, keďže ich…

Prejsť na článok
V prípade únosu študentky v Bratislave navrhuje prokurátor obnovu konania. Žiada aj väzbu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka informoval o plánovanej obnove konania v prípade zastaveného trestného stíhania obzvlášť závažného zločinu znásilnenia študentky, ku ktorému došlo vlani v Bratislave. Dodal, že prokurátor podal na Mestskom súde Bratislava I aj…

Prejsť na článok
Biden plánuje v príhovore z Bieleho domu vysvetliť svoje rozhodnutie a objasniť ďalšie kroky. Prezident Spojených štátov amerických mieni hovoriť o dôvodoch, pre ktoré sa rozhodol neobhájiť mandát v novembrových voľbách. Uviesť chce to, „čo nás čaká a ako dokončím prácu pre americký ľud“, ako napísal na sociálnej sieti.…

Prejsť na článok
Andrej Kiska mal nehodu na bicykli. Prosím, noste prilbu, apeluje na ľudí. Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska mal nehodu na bicykli. Skončil doudieraný a na tvári mu bolo vidieť krv. O udalosti sa zmienil v príspevku na sociálnej sieti, kde podrobnejšie popísal priebeh pádu. Zároveň vyzdvihol úlohu…

Prejsť na článok
Nemecká vláda sa dohodla s opozíciou na reforme ústavného súdu, chcú zaistiť nezávislosť. Spolkový ústavný súd by tak mal byť podľa štyroch politických strán schopný odolávať politickým vplyvom vďaka právnej úprave zakotvenej priamo v ústave. Na zmene, ktorá do ústavy zakotví predpisy upravujúce činnosť spolkového ústavného súdu, sa…

Prejsť na článok
Kravy spôsobujú eróziu pôdy, tvrdí PS. Kuffa: Chov dobytka do Malej Fatry patrí. Poslankyňa Progresívneho Slovenska Tamara Stohlová obviňuje Filipa a Štefana Kuffovcov z napomáhania oligarchom. Štátny tajomník rezortu životného prostredia Filip Kuffa kritiku odmieta, progresívcov nazýva nepriateľmi ľudu na vidieku. Farma Vrátna dostala podľa Stohlovej výnimku na pasenie dobytka…

Prejsť na článok
Čínska sonda objavila na Mesiaci stopy vody. NASA jej prítomnosť potvrdila už v roku 2020. Rover Čchang-e-5 ukončil svoju misiu v roku 2020 a vrátil sa na Zem so vzorkami hornín a pôdy z Mesiaca. Vzorky „odhalili prítomnosť stopových množstiev vody“, napísala skupina vedcov z čínskych univerzít v článku v…

Prejsť na článok
Moskva láka nových bojovníkov na náborový príspevok vo výške takmer dva milióny rubľov. Obyvatelia ruskej metropoly ochotní bojovať na Ukrajine dostanú od magistrátu v prepočte viac ako 20-tisíc eur. Ročný plat sa rovnako zvyšuje na 5,2 milióna rubľov, teda takmer 55-tisíc eur. Vyplácanie takýchto príspevkov ohlásila kancelária moskovského…

Prejsť na článok
Kto je JD Vance, muž, ktorý stojí za Donaldom Trumpom?. Je rozhodnuté. Donald Trump vstúpi do boja o post prezidenta USA ako republikánsky kandidát. Zdá sa, že v Nemecku politické mediálne kruhy neuvažovali o tom, že by Trump mohol vyhrať. Ten si vybral za možného…

Prejsť na článok
Odstúpila šéfka Tajnej služby. Strecha, z ktorej sa strieľalo na Trumpa, nebola zabezpečená. Riaditeľka Tajnej služby (Secret Service) Kimberly Cheatleová odstúpila po vypočúvaní v Kongrese, ktoré nasledovalo po atentáte na republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa v meste Butler (štát Pensylvánia). Pred Výborom pre dohľad priznala, že úrad zlyhal pri plnení svojej úlohy zabrániť atentátu. Pred kongresmanmi Cheatleová povedala,…

Prejsť na článok
Slovenské elektrárne a francúzska Framatome sa dohodli na dodávkach jadrového paliva. Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome podpísali zmluvu o dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce. Cieľom je posilnenie energetickej bezpečnosti Slovenska. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2027. Podpis zmluvy nadväzuje na…

Prejsť na článok
Pokojný spánok prerušil Košičanom silný výbuch a zápach. Zhorel mercedes. Auto, ktoré bolo zaparkované na sídlisku Dargovských hrdinov, zhorelo do tla. Odnieslo si to aj blízko stojace vozidlo Fiat Ducato. Celková škoda na vozidlách je vyše 4-tisíc eur. Polícia zatiaľ nepozná totožnosť osoby a na prípade intenzívne…

Prejsť na článok
Prichádza nová Barbie. Je nevidomá, má bielu paličku pre pocit spolupatričnosti. Od uvedenia prvej bábiky Barbie od spoločnosti Mattel po prvý raz prichádza do hračkárstiev „nevidomá Barbie“. Podľa americkej firmy ide o súčasť snahy o zvýšenie inkluzivity sortimentu. Bábiku vytvorili s cieľom „reprezentácie“ nevidiacich a slabozrakých detí, uviedol Mattel vo vyhlásení. „Uvedomujeme si, že Barbie je…

Prejsť na článok
Krvi je málo, obzvlášť v lete. Národná transfúzna služba vyzýva ľudí na jej darovanie. Zásoby krvných skupín A, AB a 0 s negatívnym Rh faktorom sú hraničné. Informovala o tom Národná transfúzna služba, pričom požiadala obyvateľov o darovanie. „Darcovia, ktorí aktuálne spĺňate podmienky na darovanie krvi, neodkladajte, prosím, svoj…

Prejsť na článok
Trenčanom potvrdili ďalšie milióny. V roku 2026 má byť hotová stanica aj nový Fiesta most. TRENČÍN – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie podporí Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) sumou vo výške 14,3 milióna eur. S čiastkou bude narábať výlučne mestská radnica. Na utorkovom tlačovom brífingu padli aj…

Prejsť na článok
Finančná správa onedlho spustí nový tranzitný colný systém. Predošlý načas odstaví. V rámci nasadenia modernizovaného systému NCTS P5 do produkčnej prevádzky odstaví Finančná správa počas víkendu systém, ktorý deklaranti používali doteraz. Obmedzenia potrvajú od soboty 27. júla 20.00 do nedele 28. júla 2.00. Nový tranzitný systém…

Prejsť na článok
Ruská armáda obracia svoju pozornosť na Západ, tvrdí veliteľ Bundeswehru. Najvyšší predstaviteľ nemeckých ozbrojených síl, generálny inšpektor Carsten Breuer, pre denník Sächsische Zeitung uviedol, že považuje posilňovanie ruských vojenských kapacít za čoraz väčšie nebezpečenstvo, ktorému treba čeliť. „Pozorujeme, že ruská armáda sa zameriava na Západ,“ povedal generál Breuer.…

Prejsť na článok
Ukrajinský parlament predĺžil stanné právo i mobilizáciu. Ukrajinská Verchovná rada opäť predĺžila platnosť stanného práva aj mobilizácie o ďalšie tri mesiace, a to do začiatku novembra. Miestne médiá o tom informovali poslanci. Za predĺženie oboch opatrení, ktorých platnosť by inak vypršala 12. augusta, sa vyslovila jednoznačná väčšina…

Prejsť na článok
Slovensko je v hľadáčiku ďalšej automobilky. Zrejme je to aj vďaka clám z Bruselu. Asi každý uzná, že vo svete automobilov je Čína skutočne ambiciózna. Postupom času si dokázala vybudovať svoje miesto a zo spoľahlivého dodávateľa komponentov je dnes výrobca prestížnych vozidiel. A noví „hráči“ na trhu rozhodne spotrebiteľov…

Prejsť na článok
V bojnickej zoo zachraňujú zraneného Aslana. Návštevníci leva berberského Aslana vo výbehu budú hľadať len márne, zviera pre jeho vážne zdravotné problémy ratujú veterinári.  „Aslana prišiel vyšetriť zmluvný veterinár bratislavskej zoo Andrej Barta a náš zmluvný veterinár Michal Belák. Keďže kríval a chôdza…

Prejsť na článok
Szijjártó varuje Kyjev: Kým nebude ropa, budeme blokovať vyplatenie pomoci EÚ. Maďarsko bude blokovať vyplatenie finančnej pomoci Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja až dovtedy, kým Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba. V rozhovore pre komerčnú televíziu ATV to v utorok uviedol šéf maďarskej…

Prejsť na článok
Prieskum: Smer by voľby vyhral. Tri strany sú na hrane. Parlamentné voľby by vyhrala strana Smer. Volilo by ju 23,5 percenta ľudí. Druhé Progresívne Slovensko by získalo 21,7 percenta a tretí Hlas 15,5 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj24. Na štvrtom mieste v prieskume…

Prejsť na článok
Šéf firmy CrowdStrike stál za veľkým technologickým výpadkom už v roku 2010. Riaditeľ IT spoločnosti CrowdStrike George Kurtz, ktorá je vinníkom piatkového obrovského výpadku počítačových systémov naprieč celým svetom, sa už v minulosti podieľal na podobnom probléme. Cez víkend na to upozornil indický anglickojazyčný denník Hindustan Times.…

Prejsť na článok
Izrael sa nesprával ako civilizovaný národ, myslela si vláda Tonyho Blaira. Britská vláda pod vedením Tonyho Blaira v roku 2002 odkázala izraelskému kabinetu, že Obranné sily Izraela (IDF) sa nesprávajú spôsobom, ktorý by zodpovedal „civilizovanému národu“. Vyplýva to z odtajnených dokumentov z Downing Street, ktoré odhaľujú britskú reakciu na vtedajší vpád…

Prejsť na článok
Muž našiel poklad zo 17. storočia, doteraz sa odmeny z Pamiatkového úradu však nedočkal. Pamiatkový úrad na vyplatenie odmeny nálezcovi nemá financie, čaká ich totiž z ministerstva kultúry. Nález objavil muž pred tromi rokmi v obci Nové Hony v okrese Lučenec. Išlo o zbierku mincí zo 17. storočia, ktoré majú  hodnotu podľa znaleckého…

Prejsť na článok
Trojnásobný granslamový víťaz po olympiáde odchádza do tenisového dôchodku. Pre britského tenistu Andyho Murrayho budú Letné olympijské hry 2024 v Paríži posledným turnajom v kariére. Škót je dvojnásobný olympijský šampión vo dvojhre, zlato získal na OH 2012 v Londýne i OH 2016 v Riu de Janeiro. „V parížskom areáli Roland Garros absolvujem posledný…

Prejsť na článok
Násilia na ženách v Británii rapídne pribúda. Vidíme len špičku ľadovca, hovorí policajtka. Množstvo násilia páchaného na ženách a dievčatách v Anglicku a Walese už dosiahlo úroveň mimoriadnej situácie. Denne tam zaznamenávajú takmer tritisíc takýchto trestných činov, informuje tamojšia polícia v najnovšej správe. Zo správy, ktorú zverejnila britská Národná rada policajných veliteľov (NPCC) vyplýva,…

Prejsť na článok
Bojujú s jednou živelnou pohromou za druhou. Dotknuté rodiny v Ubli sú už zúfalé . Humanitárna pomoc ich zachraňuje už druhýkrát. Najprv prišiel požiar, neskôr povodne, niektoré rodiny v obci Ubľa na východnom Slovensku sú už na pokraji síl. Napríklad, jeden z rodinných domov zasiahol najprv požiar, všetky zachránené veci preto…

Prejsť na článok
Kaliňák priblížil, kedy na Slovensko doletia ďalšie stíhačky. Prvé dve F-16 stíhačky pristáli na letisku v Kuchyni v pondelok večer. „Postupne budeme zavádzať stroje do ochrany nášho vzdušného priestoru, najmä po príchode tretieho v októbri tohto roka. Chcem sa ešte raz poďakovať za…

Prejsť na článok
Nad Libanonom zaznamenali sonický tresk. Vyvolali ho izraelské stíhačky. Izraelské bojové lietadlá nad libanonským hlavným mestom Bejrút a ďalšími oblasťami krajiny prekonali rýchlosť zvuku a vyvolali efekt takzvaného sonického (aerodynamického) tresku. Libanonská štátna tlačová agentúra uviedla, že obyvatelia hlavného mesta počuli sonický tresk. Tento fyzikálny jav sa…

Prejsť na článok
Nebezpeční morskí predátori sú nadrogovaní. Potvrdili to testy. Neuveriteľné výsledky predstavila štúdia zverejnená vo vedeckom žurnále Science of the Total Environment. Žraloky v pobrežných vodách Brazílie majú v tele dokonca až 100-násobne viac kokaínu ako v minulosti. Podľa vedeckej hypotézy môžu drogy vyhadzované…

Prejsť na článok
Karvašová z PS sa stala podpredsedníčkou jedného z výborov europarlamentu. V utorok si poslankyňu Ľubicu Karvašovú za Progresívne Slovensko v Bruseli zvolili za podpredsedníčku Výboru pre regionálny rozvoj v Európskom parlamente. (tasr)

Prejsť na článok
Poľsku sa obrnená hranica s Bieloruskom oplatila. Varšava už dlhšie Bielorusko obviňuje, že sa snaží destabilizovať EÚ vytváraním migračného tlaku na poľské východné hranice. Na poľsko-bieloruských hraniciach v dôsledku toho uviazlo v podmienkach nevhodných pre život množstvo ľudí. Okrem toho sa tam…

Prejsť na článok
Zachránili vzácneho dravca. Zranený pricupital k ľuďom. Orla skalného našli okoloidúci pod pohorím Vtáčnik, prežil len vďaka ich všímavosti. Zúbožený vták mal dvojnásobnú zlomeninu, bol vysilený a celý doráňaný.  „Pricupital k ľudom, ktorí ho našli a tam počkal na odchyt. Má tam jedno…

Prejsť na článok
Video: Rusi tvrdia, že pri útoku blízko Charkova zabili päťdesiat západných vojakov. Ruská armáda v Charkovskej oblasti na Ukrajine zasiahla výcvikové centrum s desiatkami žoldnierov a inštruktorov zo západných krajín. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého prišlo o život 50 osôb. Podľa oficiálneho vyjadrenia viedli…

Prejsť na článok
Vlastná záhradka v meste. Je to možné. Prečo však pôvodní nájomcovia vypovedali zmluvy? . BRATISLAVA – Paradajky už nemusíte pestovať len na balkóne, môžete si ich vypestovať v prenajatej záhrade. Jedna z mestských častí Bratislavy ponúka deväť záhrad, ktorým vypršal pôvodný nájom. Predchádzajúci nájomcovia v týchto záhradách nezostali. Karlova…

Prejsť na článok
Tesco v Dunajskej Strede dostalo stopku od hygieny. Od pondelka je potravinový reťazec zatvorený údajne z technických príčin, no podľa všetkého sú za tým práve hygienici.  „Robíme všetko pre to, aby sme tento hypermarket otvorili čo najskôr už zajtra – v utorok 23. júla…

Prejsť na článok
Pri páde vetroňa sa zranili žiačka aj inštruktor, obaja majú zlomenú chrbticu. Nešťastný incident sa stal na letisku v Boleráze v trnavskom okrese. Príčinu pádu lietadla zatiaľ nezistili. Pri páde z asi siedmich metrov okolo jedenástej hodiny dopoludnia sa zranili dvaja ľudia. Na miesto boli vyslané dve…

Prejsť na článok
Rozšíril sa zoznam krajín, kde zakázali býčie zápasy. Ich podporovatelia sa však búria. Kolumbijský prezident Gustavo Petro podpísal v pondelok zákon zakazujúci býčie zápasy. Podpísal ho naživo pred davom ľudí, v ktorom sa nachádzali aj stovky ochrancov zvierat. Ceremónia sa konala v Bogote v aréne na býčie zápasy. „Nemôžeme svetu tvrdiť, že zabíjanie vnímajúcich…

Prejsť na článok
V Kanade sa šíri požiar. Ohrozený je národný park i obec. Kanadské úrady vydali v noci na utorok miestneho času príkaz na evakuáciu obce Jasper a rovnomenného Národného parku v provincii Alberta na západe krajiny pre šíriaci sa lesný požiar. Miestne úrady vo vyhlásení uviedli, že podľa prvotných odhadov mal požiar zasiahnuť obec do piatich hodín.…

Prejsť na článok
Trebišovský súd čakajú zmeny. Zaplatiť ich majú z plánu obnovy. Budovu na Námestí mieru uviedli do užívania ešte v roku 1968. Hlavný objekt má celkovo štyri podlažia, východné krídlo dve. V najbližšom období však okresný trebišovský súd čaká modernizácia. Je tomu pár dní, čo bolo…

Prejsť na článok
Naftogaz: Sankcie proti Lukoilu neovplyvnili objem tranzitu ropy cez Ukrajinu. Sprísnenie sankcií voči najväčšej ruskej súkromnej ropnej spoločnosti Lukoil neovplyvnilo množstvo prepravovanej ropy do Maďarska či na Slovensko, povedal generálny riaditeľ ukrajinského štátneho podniku Naftogaz Olexij Černyšov na stretnutí s investormi 22. júla. „Celkový tranzit ropy v júli je štandardný, ak…

Prejsť na článok
Ľudia opäť raz podcenili hory. Záchranári v noci aj ráno ratovali viac turistov. Počas niekoľkých hodín pomáhala Horská záchranná služba vo Vysokých Tatrách belgickým aj českým návštevníkom. V pondelok neskoro večer prijali žiadosť o pomoc z Chaty pod Rysmi. Dvaja 21-roční Belgičania boli dehydrovaní a pociťovali celkovú nevoľnosť.…

Prejsť na článok
Netanjahu je presvedčený, že čoskoro dosiahnu dohodu o rukojemníkoch. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rodinám rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gaze povedal, že dohoda, ktorá by zabezpečila ich prepustenie, už čoskoro dosiahnu. O rozhovore informoval úrad premiéra. Snahy o dosiahnutie dohody o prímerí v Gaze, ktorú už v máji načrtol americký prezident…

Prejsť na článok
Progresívci Ódor, Karvašová a Yar sú podpredsedami výborov v europarlamente. Slovenským progresívnym europoslancom Ľudovítovi Ódorovi a Lucii Yar sa podarilo získať podpredsednícke stoličky v dôležitých europarlamentných výboroch. Správa prichádza krátko po tom, ako sa trojica „mainstreamových“ parlamentných skupín dohodla, že bude blokovať členov konzervatívnych frakcií…

Prejsť na článok
Predavačka na pumpe prežila hrôzu ako zo zlého filmu. So zbraňou v ruke prepadol pracovníčku pumpy cudzinec. Zo strachu o svoj život mu odovzdala všetky peniaze.  „Páchateľ namieril na ženu čiernu krátku strelnú zbraň nezisteného typu a značky, ktorú držal v pravej ruke a opakoval, aby mu…

Prejsť na článok
Rusko chce prísnejšie trestať vojakov za používanie smartfónov na fronte. Štátna duma rokuje o návrhu zákona, ktorý umožní prísnejšie disciplinárne tresty pre vojakov používajúcich smartfóny a iné elektronické zariadenia v bojových zónach. Návrh zákona už schválil výbor pre obranu, podľa ktorého bude používanie elektronických zariadení určených na „domáce účely“ v bojovej zóne klasifikované…

Prejsť na článok
Na slovenskom trhu sa objavil ďalší podvodný e-shop. Tentokrát sa vydávajú za značku SuperFit. Objednaný tovar z neho nikdy neuvidíte.  „Bohužiaľ mojej manželke sa podarilo nakúpiť tovar za takmer 93 eur, ktorý nikdy nepríde,“ napísal nachytaný kupujúci, ktorý upozornil na podvodný portál superfitsk.sk Na prvý…

Prejsť na článok