Odborníci radia Krajčímu rokovať o nákupe Sputnika. Valášek: Rusko neposkytlo dosť údajov

16.02.2021, 19:30 Ut
Marek Krajčí Foto: Jaroslav Novák/TASR

Poslanec Tomáš Valášek má obavy, či by ruská vakcína prešla objektívnym testom. Odkazuje na Maďarsko, kde podľa diplomatov bola schválená po politickom tlaku.

Pandemická komisia odporučila vláde, aby začala rokovať s ruskou stranou a vzhľadom na závažnú epidemickú situáciu a nedostatok vakcín zaobstarala dostatočné množstvo vakcín Sputnik V. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) o tom informoval po utorkovom zasadnutí komisie. Vládny kabinet sa má témou zaoberať vo štvrtok (18. 2.)

Valášek: Rusko neposkytlo ani zďaleka dosť údajov na posúdenie

Na rokovaní pandemickej komisie v súvislosti s vakcínou Sputnik zazneli aj argumenty odborníkov, že Rusko neposkytlo ani zďaleka dosť údajov na zodpovedné posúdenie bezpečnosti vakcíny. Vyhlásil to predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí) po rokovaní pandemickej komisie o tejto téme.

Reagoval tak na tvrdenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), že „niektorí politici vedú svätú vojnu“ proti názoru odborníkov, že vzhľadom na meškanie dodávok vakcín schválených EÚ je namieste, aby vláda začala s Ruskom rokovať o dodávke Sputnika.

„Počul som od odborníkov, ktorí schvaľujú všetky liečivá na Slovensku, že Rusko neposkytlo ani zďaleka dosť údajov na to, aby Slovensko mohlo zodpovedne posúdiť, či je vakcína Sputnik bezpečná. Počul som, ako iní ‚odborníci‘, ktorých citujete, otvorene zavádzali, že Sputnik je v pohode, lebo ho používajú iné krajiny EÚ. Nie. Používa ho presne jedna – Maďarsko. A naši vlastní diplomati hlásia, že autorizáciu Sputnik dostal len pod silným politickým tlakom od vlády. Prešiel by objektívnym testom?“ reagoval Valášek.

S vakcínami by sa nemali hrať geopolitické hry

Poznamenal, že počul i opakované zavádzania v otázke, či už výrobca vakcíny Sputnik požiadal o autorizáciu Európsku liekovú agentúru (EMA). Valášek tvrdí, že nepožiadal, a odvoláva sa na vyjadrenie agentúry. Pýta sa, prečo tak neurobil, keď je to skvelá vakcína. Súhlasí však, že s vakcínami by sa nemali hrať geopolitické hry.

„Ak bude mať Sputnik autorizáciu od EMA, určite ňou očkujme,“ zdôraznil s tým, že iba očkovanie nás vyvedie z koronakrízy. Podotkol však, že zodpovedný politik si dá záležať na poctivom overení nového lieku, pretože ide o zdravie všetkých a o dôveru ľudí v proces očkovania. „To nie je svätá vojna. To je zdravý rozum a súdnosť,“ podotkol.

(tasr, min)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články