Roger Köppel: Bol som v Moskve a rozprával sa s diablom

Foto: Weltwoche/YouTube, screenshot

Roger Köppel je novinár, aký na Slovensku neexistuje. Keď čítal o obvinení ruskej ombudsmanky pre deti Márie Ľvovej-Belovej zo zločinov proti ľudskosti, rozhodol sa, že vycestuje do Moskvy a urobí s ňou rozhovor. Stretol sa pritom aj s ďalšími Rusmi, ktorí teraz hromžia na Západ a hrozia nám jadrovými zbraňami. S podivuhodným filozofom Duginom, aj židovským moderátorom a bláznivým propagandistom Solovjovom. Toho nazval diablom.

Stretli sme sa nedávno na konferencii v Budapešti, jeho vystúpenie sa od ostatných dosť líšilo. Hovoril pútavo, vtipne, živo pritom gestikuloval, no najmä úplne slobodne hovoril o vojne aj situácii v Európe, Amerike a v Rusku. Roger Köppel (ročník 1965) predstavuje osobitú kombináciu novinára a zvoleného politika. Vo Švajčiarsku vedie a súčasne vlastí týždenník Weltowoche, zároveň je poslancom švajčiarskeho parlamentu za Švajčiarsku ľudovú stranu. Na YouTube robí sledovaný televízny kanál. Predtým bol šéfredaktorom nemeckého denníka Die Welt, teraz jeho noviny čítajú aj mnohí Nemci, ktorí hľadajú vybalansovanejší pohľad na vojnu a záujmy Európy. Je ženatý a má štyri deti.

Boli ste v Moskve a urobili tam rozhovor so ženou, ktorú na Západe považujeme za vojnového zločinca.
Je to tak. V Moskve som bol štyri dni a cestoval som tam kvôli rozhovoru s Máriou Ľvovou-Belovou, ruskou ombudsmankou pre deti, ktorú Medzinárodný trestný súd v Haagu obvinil z nezákonnej deportácie detí z Ukrajiny do Ruska. A bol som tam preto, aby mala možnosť vyjadriť svoj názor, ako vidí tieto obvinenia. To bol hlavný dôvod. Ale v Moskve som hovoril aj s ďalšími ľuďmi.

Čo povedala ruská ombudsmanka?
Že tie deti nedeportujú, ale zachraňujú. V rozhovore pre moje noviny povedala, že ak má niekto adresy rodín alebo mená nezvestných detí, alebo si myslí, že sa stala niekde chyba, alebo sa nespravilo správne niečo iné, treba sa na ňu obrátiť. Môžu poslať svoje adresy. To je to, čo povedala. Neviem, či je to pravda alebo nie, ale toto povedala.

Druhú vec, čo povedala, je, že je úžasné, že sa západné médiá nikdy nespýtali na jej verziu príbehu. Všetci zverejnili žalobu súdu, ktorú podal vyšetrovateľ Karim Khan, ale nikto sa ani len nepokúsil zahrnúť ruský uhol pohľadu. Povedala, že ju to veľmi mrzí, ale že to celé vníma ako niečo jednostranné, celý novinársky pohľad a vôbec politický pohľad na túto situáciu, na konflikt. Vraj by rada pozvala všetkých, aby mohli dospieť k vlastným záverom a porozprávať sa o tom aj s Rusmi. Práve to som ja urobil.

Prečo berú Rusi tie deti?
Hovoria, že preto, že sú vo vojnovej zóne, za ktorú sú zodpovední, lebo ju okupujú. Táto zóna je pod neustálou paľbou ukrajinských síl. Pýtala sa ma, či je lepšie nechať tam tie deti zomrieť, alebo ich evakuovať. Rusi sa pritom odvolávajú na to, že presne to urobili aj Američania vo Vietname s vietnamskými deťmi, presnejšie juhovietnamskými deťmi, alebo na Kube v 50. a 60. rokoch. To je jej názor. Nedokážem posúdiť, či má pravdu alebo nie, ale hovorí, že ide o evakuáciu a väčšina evakuácie sa uskutočňuje so súhlasom rodín.

A ten zvyšok?
Ten zvyšok sú siroty alebo stratené deti bez rodičov.

Spomenula aj nejaké čísla? O koľko detí ide?
Samozrejme, spomínala aj čísla, ale teraz vám ich neviem odrecitovať naspamäť. Je to dosť veľký počet. Ale povedala, že väčšina detí sa potom vrátila do rodín, pretože sa zmenila frontová línia. V niektorých prípadoch to bolo ťažké, pretože rodičia, ktorí boli predtým v okupovanej zóne, sú teraz späť v zóne kontrolovanej Ukrajinou. Sú považovaní za zradcov a kolaborantov, takže majú veľa problémov. Takže v podstate chce povedať, že robia skvelú prácu a veľkú službu týmto deťom. Nedeportujú ich, nevymývajú im mozgy a nenútia ich tam ísť. Spomenula tiež, že keď chcela pred Bezpečnostnou radou OSN predniesť svoju verziu príbehu, takmer všetci opustili miestnosť. Ani nechceli počúvať, čo chcela povedať. Podľa mňa to nie je správny spôsob, ako sa s tým vyrovnať.

Chce si nejako chrániť svoju povesť po obvinení Medzinárodným súdom?
Nie, myslím si, že jej skôr išlo o obhajobu politiky jej vlády. Ale aj to bolo zaujímavé. Rozprával som sa s viacerými ľuďmi, ktorých by som nechcel za blízkych spojencov, s ľuďmi z Ruska, s prekladateľmi. Pýtal som sa ich na tento prípad, aký dojem z ruskej ombudsmanky majú. A všetci Rusi, s ktorými som hovoril, považovali za absolútne šialené, z čoho ju obviňujú. Je to názor ľudí, s ktorými som sa náhodne rozprával.

Čo z toho podľa vás vyplýva?
Pozrite, v tejto vojne všetci klamú. Vo vojne je vždy prvou obeťou pravda. Takže by som povedal, že všade je propaganda, a preto je dôležité, aby novinár počúval všetku propagandu.

V svojom článku po návšteve Moskvy ste napísali, že ste sa stretli aj s diablom. Ale to ste nemysleli na Máriu Ľvovu-Belovu.
Áno, stretol som sa aj s diablom. Ak diabol existuje, musíte sa s diablom rozprávať. A ja som sa s diablom stretol. Vydával sa za Vladimíra Solovjova, moderátora televíznej tolkšou.

Povedzte nám svoje dojmy.

(viac…)
Jaroslav Daniška

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]