MARTIN – Čo si verejnosť má predstaviť pod tým, že na Malej hore v Martine bude národná biobanka? Tieto i ďalšie otázky položil Žilinský Štandard riaditeľke Biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia Jesseniovej LF UK v Martine Zuzane Dankovej.
Biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia je vedecko-výskumným pracoviskom Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, čo je jedna z fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave. V národnom kontexte ide o funkciu zjednotenia lokálnych biobánk Slovenska a vzájomné prepojenie s vedecko-výskumným prostredím, farmaceutickým priemyslom, súkromným sektorom a ostatnými zainteresovanými stranami. Smerom nahor a do šírky ide o zastrešenie a premostenie celonárodnej biobankovej infraštruktúry do medzinárodnej excelentnej siete inovatívnej vedy, výskumu a klinického skúšania.
Akým veľkým prínosom bude z hľadiska kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti vybudovanie tejto biobanky?
Hlavnými atribútmi biobankovania sú kvalita a vysokoorganizovaný systém manažmentu vzoriek. Dodržiavaním všetkých potrebných ISO noriem spĺňajú biobankové vzorky tie najvyššie štandardy pre medzinárodné projekty a klinické skúšania. Biobankovanie tak podporuje biomedicínsky výskum, akceleruje vznik nových poznatkov a vývoj precíznej medicíny. Pribúdajú tak informácie o možnostiach skorej diagnostiky, vývoji a prognóze ochorenia, mechanizmov a účinnosti nových liečiv, zlepšuje sa účinnosť liekov a ich bezpečnosť. To sú veľmi atraktívne charakteristiky ovplyvňujúce širokú verejnosť pre zapojenie sa do darcovstva biologických vzoriek.
Prečo práve v Martine, súvisí to aj s plánovanou výstavbou novej nemocnice v Martine?
Dôvodov na umiestnenie tejto infraštruktúry národného významu do Martina je niekoľko. V duchu histórie ide aj o nadviazanie na dobu osvietenstva a národovectva, ktorým je toto mesto charakteristické a vďaka ktorým sú dodnes v Martine viaceré národné inštitúcie. Konečné umiestnenie biobanky je pri Slovenskej národnej knižnici, ktorá uchováva jedinečné knižné kolekcie, pričom biobanka bude uchovávať vzácne biologické vzorky a prislúchajúce údaje.
Nevyhnutným predpokladom úspešnej biobanky je aj úzka spolupráca s nemocnicou, kde sú pacientom po informovaní a písomnom súhlase odobrané vzorky počas vyšetrenia, či kontroly. V tomto kontexte sa samozrejme počítalo aj s potenciálom novej nemocnice, ktorá by doplnila existujúcu infraštruktúru pre vedu, výskum a klinické skúšania. Súčasťou Jesseniovej lekárskej fakulty UK je aj Martinské centrum pre biomedicínu, vďaka ktorému je možné v tomto prepojení realizovať najmodernejší state-of-the-art výskum a rozmanité analýzy.
Martin má tiež výbornú geografickú lokalitu v zmysle dostupnosti a prepojenia so všetkými oblasťami Slovenska. A zároveň sa môže tento región uchádzať o podporu zo štrukturálnych fondov EÚ.
(pokračovanie nabudúce)