Nežná revolúcia otvorila brány slobode a demokracii, vyhlásil Marek Eštok

Nežnú revolúciu si štátny tajomník uctil spolu s veľvyslancom Českej republiky na Slovensku Rudolfom Jindrákom, predsedom Ústavu pamäti národa Jergušom Sivošom a zástupcami Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Marek Eštok. Foto: META/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok. Foto: META/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Na spomienkovom podujatí k 35. výročiu Pochodu študentov bratislavských vysokých škôl proti komunistickému režimu v Československu to dnes pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok.

„Bol som jedným z nich, nevedeli sme, čo sa bude diať, aké bude mať náš pochod následky nielen pre nás, ale pre celé naše rodiny, riskovali sme. Vtedy sme ešte netušili, že sme impulzom lavíny udalostí, ktorá viedla k pádu železnej opony a zjednoteniu Európy,“ pripomenul štátny tajomník.

Dodal, že tento odvážny protest študentov nesie so sebou nielen dôležitý historický odkaz, ale odkaz pre budúce generácie, že sloboda nie je samozrejmosťou, preto si ju musíme vážiť. „Nevedeli sme, čo nás čaká, riskovali sme vyhodenie zo školy a perzekúcie,“ uzavrel štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.

Na nasledujúci deň, 17. novembra 1989, bola v Prahe tvrdo potlačená demonštrácia pražských študentov, no pád totality v Československu už bol podľa neho nezvratný.

(tasr)


Štandard upozornil pred časom na nie celkom kóšer počínanie úradujúceho košického primátora Polačeka. Týkalo sa osadenia jeho vlastných úľov na streche magistrátu a personalizovaného označenia medu.
Prejsť na článok
Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok