Biobanka bude dokončená v lete tohto roku – 2. časť

MARTIN – Pokračovanie rozhovoru s riaditeľkou Biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia Jesseniova LF UK v Martine Zuzanou Dankovou.

biobanka_04 Štúdia budúcej martinskej biobanky, ktorá bude mať po spustení do prevádzky veľký význam v oblasti preventívnej zdravotnej starostlivosti. Zdroj: JLF

Kedy sa začalo stavať a kedy sa plánuje dokončenie martinskej biobanky?

Stavebným prácam predchádzali všetky nevyhnutné náležitosti od prípravy projektu, pozemku, archeologického prieskumu, povolení a verejného obstarávania. Samotné práce začali v auguste 2022 a majú byť dokončené počas tohto leta 2023. Nasledovať bude obdobie aplikácie všetkých doteraz pripravených dokumentov a pracovných postupov do praxe a každodennej činnosti. A to v zmysle lokálnej spolupráce, ako aj celoslovenskej.

https://zilina.standard.sk/3111/biobanka-bude-stat-pri-slovenskej-narodnej-kniznici-1-cast

Aký je rozpočet na túto investičnú akciu a z čoho je financovaná?

Výstavba Biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia sa realizuje v rámci projektu „Vybudovanie systémovej verejnej infraštruktúry pre biobankovanie“, financovaného zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Okrem hlavného riešiteľa projektu, Univerzity Komenského – Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine sa na implementácii projektu podieľajú partneri: Ministerstvo zdravotníctva SR, Lekárska fakulta UK, Žilinská univerzita v Žiline, Národný ústav reumatických chorôb, Biomedicínske centrum SAV, Národný onkologický ústav a Centrum spoločenských a psychologických vied SAV. Každý partner má svoje vlastné aktivity, ciele a míľniky. Jesseniova lekárska fakulta je zodpovedná práve za stavbu biobanky a nastavenia procesov a manažmentu životného cyklu vzoriek. Výška celkových oprávnených výdavkov pre všetkých partnerov je 18 734 882,45 eur. V tejto sume je zahrnutá aj výstavba biobanky, zakúpenie modernej technológie na uchovávanie vzoriek pri teplote 21 °C, -80 °C a -196 °C, ako aj laboratórneho a prístrojového vybavenia.

Čo ešte treba urobiť z hľadiska infraštruktúry? 

V projekte sa zameriavame nielen na prípravu infraštruktúry tak, aby bola k dispozícii pre odbornú verejnosť, ale aj na celkové nastavenie funkčného biobankovania na Slovensku. Istotne, postaviť budovu z EŠIF prostriedkov počas obdobia Covid-19 a vojenského konfliktu susedného štátu prináša veľa výziev, avšak náročnejšie je zmeniť zaužívané postupy a názory na získanie a spracovanie biologických vzoriek. Biobankovanie sa prísne riadi mnohými medzinárodnými normami a štandardmi a musí spĺňať všetky náležitosti ochrany osobných údajov a bezpečnosti. Vzájomnou harmonizáciou a zosieťovaním nielen v rámci Slovenska, ale aj sveta sa tak Slovensko môže dostať medzi elitu svetového výskumu a klinického testovania.


Štandard upozornil pred časom na nie celkom kóšer počínanie úradujúceho košického primátora Polačeka. Týkalo sa osadenia jeho vlastných úľov na streche magistrátu a personalizované označenie medu.
Prejsť na článok
Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok