Festival židovskej kultúry

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM - Mestské kultúrne stredisko v Novom meste nad Váhom zorganizovalo druhý ročník Festivalu židovskej kultúry

Na Festivale židovskej kultúry koncertoval Kaschauer Klezmer Band

Na Festivale židovskej kultúry koncertoval Kaschauer Klezmer Band

Podujatie malo minulý rok veľký ohlas, a tak organizátor - novomestské Mestské kultúrne stredisko - pripravil opäť štyri dni bohatého programu.

„Festivalom židovskej kultúry si v našom meste pripomíname početnú židovskú komunitu, ktorá v roku 1921 tvorila až 60 percent obyvateľstva a ktorá bola do konca druhou najväčšou v Uhorsku,“ povedala Mária Volárová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska.

https://vimeo.com/724917154

V rámci koncertu verejne predstavili verejnosti druhý diel knihy „Keď hviezdy nesvietili“. Tá je pokračovaním úspešnej publikácie vydanej v minulom roku, mapujúcej osudy niektorých židovských rodín spojených s Novým Mestom nad Váhom, ktoré prežili holokaust.

„V Novom Meste nad Váhom mala židovská komunita silné zastúpenie, prispievala k jeho rozvoju, k jeho kultúre a životu občanov v tomto meste. Je dobré, že tento festival vznikol a verím, že sa udrží a bude pokračovať ďalej,“ pripomenul stredoškolský pedagóg Alexander Koreň.

Pozvanie na festival prijala Jeho Excelencia veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Eitan Levon s manželkou.

Súčasťou  programu bola  vernisáž výstavy bratov Mózerovcov a koncert Kaschauer Klezmer Band. Výstava Petra Mózera „Záblesky“ a Jána Mózera „Temná čakáreň“ je umiestnená vo výstavnej sieni MsKS v Novom Meste nad Váhom a potrvá do 12. augusta.