James Bond: agent s povolením zabiť Viktora Orbána

Mix pobavenia a pobúrenia medzi anglickými konzervatívcami vyvolal nový knižný thriller o Jamesovi Bondovi. Charlie Higson, so súhlasom správcov pozostalosti Bondovho tvorcu Iana Fleminga, napísal nový príbeh V tajných službách Jeho Veličenstva, v ktorom je agent 007 vykreslený ako mestský liberál, ktorý bojuje proti vplyvu krajnej pravice.

Daniel Craig, súčasný predstaviteľ Jamesa Bonda. Foto: FB/James Bond 007 Daniel Craig, súčasný predstaviteľ Jamesa Bonda. Foto: FB/James Bond 007

Tento Bond má za milenku imigračnú právničku, nemá rád nadnárodné spoločnosti pre ich využívanie detskej práce, strachuje sa o zdravotný stav svojich čriev, dáva si kontinentálne raňajky namiesto anglických a používa metrický systém namiesto imperiálnych jednotiek. Jeho interný monológ, podľa recenzie Nialla Goocha v magazíne Spectator, by „mohol byť napísaný stážistom z Guardianu“.

Hlavným zloduchom je Athelstan, bývalý finančník a súčasný anglický nacionalista, ktorý sa nápadne podobá Nigelovi Farageovi. Athelstan chce pomocou nájomných žoldnierov narušiť korunováciu Karola III. a Bond tomu má zabrániť. Pátranie ho zavedie do Maďarska, kde podľa Higsona „Bond pociťoval hlbokú skľúčenosť z toho, že túto krásnu, civilizovanú a usporiadanú krajinu Viktor Orbán pomocou hrubého, ale účinného nacionalistického návodu stiahol späť ku krajnej pravici. Maďarov burcoval svojimi antisemitskými konšpiračnými teóriami a hrubou protiimigračnou rétorikou v štýle Urobme Maďarsko opäť veľkým“. Kniha vraj naznačuje, že práve Orbán Athelstana financuje.

Pôvodný Flemingov Bond by nemohol byť vzdialenejší tomu Higsonovmu. Bond bol vždy reakcionár, vo filme Goldfinger sa pohoršuje nad nápadom piť Dom Pérignon teplejší ako 38 stupňov Fahrenheita slovami, že je to rovnako hrozné ako „počúvať Beatles bez štupľov do uší“. Na dnešnú dobu bol Bond nepochybne sexistický, rasistický a homofóbny, ale zároveň patriot posadnutý ochranou svojej krajiny. Flemingov Bond by Orbána skôr volil, než aby proti nemu bojoval.

Na Twitteri (či X, ako svojej sociálnej sieti hovorí Elon Musk) sa do sporu ohľadom politickej orientácie Bonda zapojil aj sám Higson. „Fleming tvrdil, že Bond je napravo od stredu. A verím, že súčasný tridsiatnik bude pravdepodobne viac woke ako ten z roku 1952,“ obhajoval svoje rozhodnutie urobiť z 007 progresivistu. „Veľa cestuje. Je napoly Škót a napoly Švajčiar. A myslím, že ako štátny úradník a človek, ktorý je závislý od spolupráce s medzinárodnými bezpečnostnými službami, by na 100 percent hlasoval za zotrvanie v EÚ,“ odpovedal Higson na otázku, ako by Bond volil v brexitovom referende.

To viedlo k zamysleniu konzervatívneho komentátora Eda Westa, ktorý nerád uznal, že Higson má vlastne pravdu. Jeho Bond síce nemá veľa spoločného s tým Flemingovým, ide však o realistické vyobrazenie súčasného britského štátneho úradníka.

Obaja Bondovia sú ochrancovia britského establishmentu, sú ochotní preň aj zabíjať. Flemingov Bond chránil zvyšky britského impéria a bojoval proti diverzantom, najčastejšie pochádzajúcim zo Sovietskeho zväzu.

Časy sa však zmenili. Ako upozorňuje West, keď Putin začal svoju inváziu na Ukrajinu, šéf MI6 tvítoval o mesiaci LGBT. Program Prevent, pôvodne zriadený na monitorovanie a potieranie islamistického extrémizmu, sa čoraz viac zameriava na ľudí s konzervatívnymi názormi. Dáva zmysel, že pokiaľ je progresívny establishment, tak bude progresívny aj jeho najväčší ochranca. Takže Bond namiesto sovietskych špiónov loví obdivovateľov Viktora Orbána.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok