Ivan Bošňák: LGBTI je skratka pre skupinu ľudí, to nie je žiadna ideológia

Ivan Bošňák Ivan Bošňák. Foto: Matúš Zajac/Štandard

Kandidát za KDH Ivan Bošňák sa stal známym najmä vďaka projektu Dáta bez pátosu, ktorý založil. Projekt vznikol na začiatku pandémie covid-19 a pomáhal vláde riešiť tento akútny problém. V rozhovore pre Štandard sa vyjadril k verejným financiám, ale porozprával aj o jeho motivácii kandidovať za KDH. Rozhovor vznikol ešte pred tým, ako kritizoval predsedu Milana Majerského za výrok o pliage, ktorou je ideológia LGBT. Otázku sme položili dodatočne pri autorizácii rozhovoru.

Mala by byť podľa vás dnes téma verejných financií priorita pre slovenskú vládu tak, ako bola v čase pandémie covidu?

Áno, najvypuklejším problémom pre verejnosť je veľmi pravdepodobne už dva roky dvojciferná inflácia a vysoké ceny potravín a energií. Týmto žijú občania a pred voľbami všetky billboardy sľubujú, že sa to vyrieši. Ale v odbornej rovine problémom, ktorý treba dať na poriadok, sú verejné financie. To, samozrejme, súvisí s infláciou ako s jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje výdavky a aj príjmy rozpočtu.

Poďme po poriadku a zanalyzujme si súčasnú situáciu.

V posledných dňoch počúvame, že je vypuklým problémom otázka, ako nastaviť ceny energií pre domácnosti a zraniteľné subjekty. Máme 2,4 milióna domácností a zraniteľné subjekty, to sú všetci tí, ktorí vykurujú plynom byty, bytovky, ale aj domovy sociálnych služieb, nemocnice a nakoniec aj školy. Minulý rok sa nám rozrástla skupina zraniteľných subjektov. Je medzi nimi veľmi veľa subjektov, ktoré sú pod ochrannou rukou štátu. Rozlišujeme takzvaných malých odberateľov do 30 megawatthodín ročne, potom väčších, takzvaných neregulovaných, a nakoniec máme aj skutočne veľkých odberateľov. Nikto nemá jasno o budúcnosti, lebo zdola chráni momentálne vláda domácnosti a zraniteľné subjekty dohodou so Slovenskými elektrárňami a kombináciou dotácií a stropov pre ostatné subjekty. Máme ich aj na elektrinu, aj na plyn. Tým, že máme dotácie na plyn, máme ich aj na teplo, ktoré sa vyrába väčšinou z plynu.

Kde je teda problém?

Európska únia vyhlásila, že na budúci rok Slovensko už nemá dotovať energie, elektrinu, teplo a plyn. A dokonca aj odborná diskusia vo veci existujúcich stropov vzhľadom na pokles cien elektriny a plynu vyzerá tak, že stropy sa odstránia. Usmernenie z EÚ možno príde dokonca nariadením. Ak sa to nestihne od prvého januára, tak to príde neskôr.

Čo to prakticky znamená?

Vláda si dnes môže vybrať, koľko a ako chce pomáhať. Principiálne však smerujeme k tomu, že všetci budú platiť ceny veľmi blízke tým, ktoré vidíme na trhoch. Tam sa môžeme dostať nie skokom, ale postupne v priebehu najbližších troch rokov, ako o tom hovorí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). A pomáhať sa bude iba tým, ktorí majú veľké výdavky v porovnaní so svojimi príjmami.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami