Prihlásiť sa

Zriadenie pozície parlamentného kaplána je ovocím dlhodobých modlitieb

Parlamentná kaplnka na Bratislavskom hrade Parlamentná kaplnka na Bratislavskom hrade

Viaceré médiá priniesli správu, že parlament bude mať svojho kaplána. Vysluhovať omše a spovedať poslancov by mal kňaz Ján Buc. Píše sa v nej, že zriadenie pozície parlamentného kaplána je iniciatívou predsedníčky KÚ a poslankyne Anny Záborskej, ktorá bola v minulom volebnom období splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania.

Deň pred parlamentnými voľbami podpísali predseda parlamentu Boris Kollár a predseda KBS Bernard Bober memorandum, z ktorého to vyplýva.

Poslancom Národnej rady som už štvrté volebné obdobie, od roku 2012. Odvtedy viem potvrdiť, že ako veriaci poslanci sme sa z vlastnej iniciatívy pravidelne schádzali na krátkych spoločných modlitbách, zvyčajne v niektorý rokovací deň počas obedovej prestávky. Raz počas schôdze sme mávali dlhšie modlitby večer v kinosále Národnej rady SR, na ktoré sme pozývali modlitebníkov z rôznych kresťanských cirkví. Tieto modlitby boli vždy ekumenické a nadstranícke.

Pôsobenie parlamentného kaplána bude dobrou príležitosťou posunúť duchovný život poslancov, zamestnancov i návštevníkov parlamentu na vyššiu úroveň. K spoločným modlitbám tak pribudne pravidelne slúžená svätá omša a príležitosť na svätú spoveď či duchovný rozhovor.

Práca poslancov je veľmi náročná a napätá, takže takúto službu a posilu prijmeme s veľkou vďakou.

Zriadenie pozície parlamentného kaplána považujem za ovocie dlhoročných modlitieb poslancov, ale aj pôsobenia kresťanov v parlamente a v predchádzajúcej koalícii.

Niekomu to môže pripadať iba ako drobná kozmetická zmena. Ale služba parlamentného kaplána môže pomôcť nastaviť v parlamente lepšiu atmosféru a inú kultúru, čo nepochybne potrebujeme.

Predošlá vláda a koaličná väčšina v parlamente nespravili všetko dokonale a bezchybne. Ale verím, že mnohé dobré ovocie sa ukáže postupne v priebehu času. Medzi tie, ktoré už vidieť, patrí bezprecedentná podpora rodín s deťmi alebo rodičovský bonus pre dôchodcov.

Teraz sa ukazuje posun v duchovnej službe v parlamente. Otec Ján Buc je skúsený kňaz a dobre pozná ľudí i politické prostredie. Pravidelne slúžieva v posledných rokoch sväté omše aj na úrade vlády.

Ďakujem Bohu za túto milosť a otcovi Jánovi vyprosujeme požehnané pôsobenie v Národnej rade Slovenskej republiky, ktoré bude osožné nielen pre poslancov, ale aj pre celé Slovensko.

Rubrika Hyde park slúži ako priestor pre publikovanie názorov, postojov a tém osobností z rôznych oblastí života a diania v spoločnosti. Texty nevyjadrujú názor redakcie. 


Richard Vašečka