Ako postupovať, aby ste odhalili možnú rakovinu prsníka? Včasná prevencia vám môže zachrániť život

BRATISLAVA – V súčasnosti je na Slovensku 30-tisíc žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka a toto číslo neustále narastá. Na celom svete je október v znamení ružovej farby a je venovaný prevencii a rôznym kampaniam proti rakovine prsníka. Pomôcť pritom môže každý.

Miroslav Kotek - titulná foto Gynekológ Miroslav Kotek vysvetlil, ako predchádzať vzniku rakoviny prsníka. Foto: egoodwill.sk

Pink october alebo ružový október je kampaň zameraná na zvyšovanie povedomia o tejto chorobe. Jeho symbolom je ružová stužka. Rakovina prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie žien na Slovensku a aj vo svete, keďže zasahuje každú ôsmu ženu. Včasnou diagnostikou je ale možná veľmi efektívna liečba.

V súvislosti s kampaňou, ktorá má zvýšiť povedomie žien o tejto chorobe, organizácia Nie rakovine založila Online poradňu Ochorenia prsníka. Je tu pre všetky ženy, ktoré majú nejaké pochybnosti alebo potrebujú len poradiť. K dispozícii sú odborníci, ktorí podajú cennú radu alebo pomôžu ženu správne nasmerovať. Informovanosť o tejto téme je totiž na Slovensku stále slabá.

V tomto smere urobila viditeľnú kampaň pred desiatimi rokmi známa hollywoodska herečka Angelina Jolie, ktorá sa rozhodla verejne komunikovať svoj zdravotný stav. Keďže u nej hrozilo riziko rakoviny prsníka z dôvodu genetiky, rozhodla sa podstúpiť odstránenie oboch prsníkov. Tento preventívny krok vyvolal veľkú odozvu verejnosti. Vedci dokonca po herečke pomenovali aj jav, keď sa človek začína väčšmi zaujímať o svoje zdravie po vzore nejakej celebrity. Nazvali to Jolie efektom.

O tom, ako rakovine prsníka predchádzať, sme sa porozprávali s gynekológom Miroslavom Kotekom.

V zásade rozoznávame 3 typy rakoviny prsníka. Aké sú rozdiely medzi týmito typmi? Hlavne čo sa týka ich výskytu, agresivity, zachytiteľnosti, prognózy.

V zásade rozoznávame rakovinu, ktorá začína v bunkách mliekovodov alebo žliaz. Tieto rakoviny sú najčastejšie. Tretí typ rakoviny prsníka (1 až 5 percent) je takzvaný zápalový, alebo inflamatórny, keď bunky blokujú odtok lymfy do lymfatických uzlín. Pri prvých dvoch si žena nájde hrčku, alebo je záchyt pri mamografickom alebo sonografickom vyšetrení, prítomný môže byť aj výtok z bradavky. Pri zápalovom koža mení tvar, prsník je červený a na pocit teplý. Prognóza väčšinou závisí od včasnosti záchytu a veku záchytu, kde platí, že čím skôr sa rakovina zachytí, tým je lepšia prognóza a čím má žena vyšší vek pri záchyte včasného štádia, tým je lepšia prognóza.

Čo patrí medzi najrizikovejšie faktory vzniku tohto ochorenia?

V prvom rade je to ženské pohlavie (karcinóm prsníka býva aj u mužov), vyšší vek a určité genetické
mutácie. Ďalej svoju rolu zohrávajú estrogény, keď včasná prvá menštruácia – pred 12 rokom života
a neskorá menopauza – po 55 roku života, je spájaná s vyšším výskytom rakoviny prsníka. Tu by som rád
upozornil, že kombinovaná antikoncepcia nemá dokázaný príčinný súvis s rakovinou prsníka a ženy, ktoré
ju užívali a ochoreli na rakovinu prsníka majú lepšiu prognózu.

Vo všeobecnosti pri rakovine platí, že čím skôr je podchytená, tým je vyššia šanca na úspešnosť liečby. Aspoň pri tých menej invazívnych formách. Ako často by mali ženy vyšetrenie prsníkov podstúpiť a v akom veku je ideálne začať, aby nič nezanedbali?

Áno, včasný záchyt znamená, ako pri väčšine onkologických ochorení, lepší konečný výsledok. U nás je nastavený systém prevencií podľa zákona 661/2007. Podľa tejto úpravy sa začína sonografiou prsníkov v 18. roku života s frekvenciou 2 roky. V 40. roku života sa k tomu pridáva mamografia s frekvenciou raz za 2 roky. Ideálny stav je jeden rok absolvovať mamograf, druhý rok sonograf. Ak sa v rodine vyskytuje rakovina prsníka v priamej genetickej súvislosti, je možné vyšetriť prítomnosť mutácií „opravárenských“ génov. Ak tie sú prítomné, potom je odporúčaný častejší režim sledovania vrátane vyšetrenia magnetickou rezonancou.

Samovyšetrenie prsníkov môže zohrať dôležitú rolu pri včasnej diagnostike rakoviny. Ako často by si ho mali ženy vykonávať, akým spôsobom a kedy najlepšie začať?

Stačí raz za mesiac, ideálne v rovnaký čas cyklu, ideálne po menštruácii a dvomi rukami. Kľúčové je, či si žena nahmatá niečo iné ako v minulosti. Ak áno, je treba ísť k svojmu gynekológovi.

Aká veková kategória žien je najohrozenejšia? Zohráva nejakú úlohu aj fakt, či je žena matkou, či dojčila alebo nie? Prípadne, akú úlohu zohráva životný štýl ženy?

Väčšina rakovín prsníka je diagnostikovaná po 55 roku života, ale za rizikovú je pokladaná žena po 40. roku, preto je tam odporúčaný prvý mamograf. Dojčenie prvého dieťaťa viac ako 3 mesiace je považované prevenciu rakoviny prsníka, rovnako aj prvá gravidita pred 30 rokom života. Čo sa týka životného štýlu – obezita, zvýšená konzumácia alkoholu a cukrovka sú považované za ďalšie rizikové faktory vzniku ochorenia.

Mamografia dokáže odhaliť rakovinu o niekoľko rokov skôr než je karcinóm hmatateľný. Od akého veku majú ženy možnosť podstúpiť preventívnu mamografiu hradenú z verejného zdravotníctva? Aká je informovanosť žien o tejto možnosti?

Môžu ju absolvovať od 40. roku veku – je to plne hradené z verejných zdrojov, ale dezinformácie ako pri očkovaní a hormonálnej antikoncepcii fungujú rovnako. Vo všeobecnosti prevláda nedôvera v toto vyšetrenie.

Vývojový trend rakoviny prsníka na Slovensku nie je veľmi optimistický. Na Slovensku žije okolo
30 000 žien s týmto ochorením, každoročne k nim pribudne ďalších zhruba 3 000. Ročne umrie 300 žien úplne zbytočne. Slovensko zaostáva v diagnostike a úmrtnosť u nás patrí medzi najvyššie v Európe. Prečo je Slovensko na tom tak zle?

Lebo sa neverí odborníkom, ale hoaxom. Uvediem jednoduchý príklad. Vo Veľkej Británii vďaka masívnemu očkovaniu proti HPV eliminovali rakovinu krčka maternice u žien narodených po 1. 9. 1995. U nás je tá istá vakcína plne hradená vo veku 12 rokov, ale použije ju len 20 percent rodičov.

Ako je to s preplácaním liečby rakoviny prsníka? Vieme, že pri niektorých druhoch rakoviny naše
poisťovne nepreplácajú niektoré lieky alebo inovatívne procedúry, ktoré inde vo svete zachraňujú životy. Ľudia musia organizovať rôzne zbierky, aby zabezpečili svojmu rodinnému príslušníkovi adekvátnu liečbu. Je aj v prípade tohto druhu rakoviny obdobný problém?

Táto časť bude vždy problematická, keďže vždy budú nové lieky, ktoré aktuálne nebudú hradené. Veľký
krok v prístupu inovatívnych liekov pre väčšiu skupinu pacientov spravil posledný bývalý minister.