Keď chcú rodine zbúrať nový dom ešte pred nasťahovaním

Richard Vašečka Richard Vašečka

Ministerstvo financií chce zrušiť zvýhodnené stavebné sporenie pre rodiny s deťmi ešte skôr, ako začne platiť. Dôvodom má byť, že ho môžu využívať iba manželské páry.

Na jednej z posledných schôdzí predchádzajúceho volebného obdobia sa v júni podarilo presadiť malú, ale dobrú vec. Ďalšiu zmenu zákona v prospech rodín s deťmi – zavedenie rodinného stavebného sporenia. Má platiť od januára 2024. Odvtedy sa rodiny pri stavebnom sporení potešia z významných výhod podľa počtu detí – ľahšie sa dostanú k plnej štátnej prémii a budú platiť nižšie poplatky.

Vtedajší predseda hospodárskeho výboru, poslanec Peter Kremský, predložil túto novelu s cieľom riešiť situáciu mladých rodín najmä v regiónoch. V malých mestách a obciach nezarábajú toľko ako vo väčších a po tom, ako hypotéky zdraželi, sa otcom a matkám rodín sťažil prístup k lepšiemu bývaniu.

Stavebné sporenie bolo vždy dobrým nástrojom pre ľudí, ktorí nemajú veľa peňazí. Keď si však po troške šetria a potom dostanú výhodný úver, je to pre nich cesta, ako si zrekonštruovať byt, opraviť či zatepliť dom po babičke, či pristavať alebo zobytniť podkrovie po narodení ďalšieho dieťaťa. Tým sa im často výrazne zlepší život. Práve preto sme stavebné sporenie zvýhodnili pre rodiny s deťmi. Parlament vylepšenie odsúhlasil.

Manželstvo je tŕňom v oku

Ešte na novom zákone poriadne ani nezaschol atrament na podpise prezidentky a predsedu národnej rady, už sa z ministerstva financií ozvali hlasy, že tak to teda nie. Ešte počas leta minister úradníckej vlády spustil proces na opätovnú zmenu zákona a zrušenie rodinného stavebného sporenia. Teda vrátenie zmien, ktoré len pár týždňov predtým odsúhlasili zvolení zástupcovia ľudu v parlamente.

Ministerstvo financií pritom úplne bez hanby oficiálne priznalo, že „hlavným cieľom návrhu novely zákona o stavebnom sporení je vypustenie pojmu domácnosť, ktorú tvoria manžel, manželka a ich deti…“. Dalo by sa očakávať, že v rámci progresívneho ťaženia navrhne rozšírenie výhod aj pre nezosobášené páry, prípadne páry rovnakého pohlavia.

Namiesto toho, aby v zákone riešilo tieto svoje ideologické mindráky, ministerstvo navrhuje zrušiť celý koncept rodinného stavebného sporenia. Dokonca ani nezverejnilo možný dopad tejto novinky na štátny rozpočet. Možno aj preto, že je naozaj zanedbateľný – odhadom niekoľko stotisíc eur ročne. Je to veľa za pomoc tisícom rodín?

Zvýhodnenie manželských párov s deťmi má dobré dôvody a prínos pre rast životnej úrovne ekonomiky v krajine. Jeho cieľom je pomôcť s často najväčším problémom slovenských rodín – zaistením primeraného bývania. Podľa európskych štatistík je pre nás najťažšie spomedzi 27 európskych krajín dostať sa k novému bývaniu. Na kúpu bytu s výmerou 70 m2 potrebuje Slovák v priemere 14 hrubých ročných platov. Mnohé rodiny preto stále žijú v jednom byte s rodičmi, súrodencami alebo inými ľuďmi, čo má negatívne dopady na ich vzťahy, vývoj a výchovu detí.

Mäkšie podmienky, ľahší prístup k bývaniu

Novela pre rodiny s deťmi priniesla výhodu v tom, že sa má o polovicu znížiť suma, ktorú je potrebné nasporiť na získanie plnej 70-eurovej štátnej ročnej prémie. Na jedného člena rodiny tak bude stačiť našetriť nie 1000, ale len asi 500 eur ročne. Doteraz platná suma bola pre rodiny privysoká, je iluzórne, že 4-členná rodina nasporí ročne 4000 eur, najmä, ak hrubý plat nikoho z nich nesmie byť vyšší ako 1695 eur (1,3-násobok priemernej mzdy).

Najmä v prípade, že pracuje iba otec a matka je doma s malými deťmi, bolo nasporenie na štátnu prémiu úplne nereálne. Bolo to možné prakticky len ľuďom, ktorí majú dodatočné príjmy načierno, ktoré si neuvádzajú v daňovom priznaní. Zvýhodnenie teda výrazne pomôže nízkopríjmovým rodinám.

Druhou výhodou novely je zníženie poplatkov pre rodiny s deťmi na polovicu, čo je na úkor stavebných sporiteľní a nie štátu.

Treťou a najväčšou výhodou novinky je, že sa príjem rodiny spočíta a rozloží na všetkých jej členov. Rozšíri sa tak okruh rodín, ktoré štátnu prémiu môžu dostať aj na rodiny v strednej triede s väčším počtom detí. Tie tak budú mať silnejšiu motiváciu založiť si stavebné sporenie. Doteraz boli ľudia zarábajúci viac ako 1695 eur mesačne z neho prakticky vylúčení, pretože nedostali štátnu prémiu. Lepšie zarábajúci ľudia z bohatších regiónov sa preto sústredili na hypotéky alebo spotrebné úvery, ktorých úroky za posledné dva roky prudko vzrástli.

Liek na drahé hypotéky

To malo negatívny dopad na výstavbu a rekonštrukciu rodinných domov, ktorá sa prakticky zastavila. Zvýhodnenie stavebného sporenia pre rodiny by ju mohlo opäť rozbehnúť. Rodinné stavebné sporenie napríklad umožňuje získať štátnu prémiu aj každému zo štyroch členov domácnosti s dvoma malými deťmi, ktorá má celkové mesačné príjmy tri až štyritisíc eur. Nepozerá sa pritom na príjmy jednotlivých členov, takže prémiu získa aj otec, ktorý má vyšší ako priemerný plat.

Cieľom je pritiahnuť aj domácnosti z ekonomicky silnejších regiónov, aby si sporili na budúce úpravy svojho bývania, veď nasporené prostriedky nemôžu počas šiestich rokov sporenia využiť na iné účely, ako to bolo v minulosti.

Stavebné sporenie je dlhoročným zaužívaným nástrojom podpory sporenia obyvateľov a zlepšovania ich bývania v mnohých krajinách. Umožnilo im to priebežný rast životnej úrovne bez ohľadu na kolísanie ekonomiky, výkyvov finančných trhov a úrokov hypoték. Aj na Slovensku niekedy využila stavebné sporenie zhruba polovica jeho obyvateľov, v súčasnosti si sporí alebo spláca približne 600-tisíc občanov.

Jeho zatraktívnenie pre rodiny s deťmi je dôležitý krok k zlepšeniu bývania rodín najmä v regiónoch. Nemalým prínosom je vytváranie návyku rodičov, ale aj ich detí odkladať si časť financií. Ťaženie ministerstva financií proti tejto pomoci rodinám je preto ideologické, kontraproduktívne a v rozpore so záujmami obyvateľov Slovenska.

My, poslanci, ktorí sme v minulom volebnom období predložili a schválili množstvo návrhov v prospech rodín s deťmi a ktorí sme boli znovuzvolení, sa budeme zo všetkých síl usilovať, aby všetky prorodinné zákony zostali v platnosti a aby podľa možností k nim pribudli ďalšie. Slovensko je a musí zostať prorodinný štát. Pre nás poslancov z Kresťanskej únie v spolupráci s kolegami z hnutia Slovensko a zo strany Za ľudí je to priorita číslo jeden.

Rubrika Hyde park slúži ako priestor pre publikovanie názorov, postojov a tém osobností z rôznych oblastí života a diania v spoločnosti. Texty nevyjadrujú názor redakcie. 


Ďalšie články