ŽILINA – Pavol Hartel mal odjakživa pozitívny vzťah k športu. Hrával futbal, hokej, stolný tenis, vyskúšal si fitness aj MMA. V súčasnosti pôsobí ako fyzioterapeut.
V stolnom tenise, ktorému sa venoval trinásť rokov, bol reprezentantom Slovenska v mládežníckych kategóriách. Trikrát bol členom víťazného družstva na slovenskom šampionáte juniorov. V jednotlivcoch získal titul vicemajstra Slovenska. Hrával prvú ligu v Ostrave a Havířove a extraligu na Slovensku.
Vo veku 22 rokov mu učaroval fitness, v ktorom vyhral majstrovstvá Slovenska juniorov. Ako 26-ročný spolu s Tomášom Melišom založili v Žiline jeden MMA klub. Športom sa však neživí.
„Vždy som chcel pracovať v oblasti športu a pomáhať ľudom. Keďže som vedel, že nemám až takú silnú vôľu sedieť nad knihami a nevedel som si ani predstaviť, že by som dokázal do niekoho zarezať skalpel, nešiel som študovať medicínu. Fyzioterapia mi prišla ako super alternatíva. Pre tento odbor som sa rozhodol spontánne a nebanujem,“ povedal pre Žilinský Štandard Hartel.
Na fakulte zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity vyštudoval bakalára. Hoci pokračoval v magisterskom štúdiu, nedokončil ho a vybral sa cestou vzdelávania v zahraničí na špecifických kurzoch. Urobil si niekoľko licencií.
Vo svojom obore je veľmi úspešný. Svojim klientom, napríklad vďaka správnej technike a cvičeniu, dokáže urýchliť rekonvalescenciu a eliminovať pooperačné problémy. Jeho služby využívajú aj ľudia, ktorí majú väčšie problémy s platničkami, od mladých až po staršie vekove kategórie. A veľmi často ho navštevujú aj profesionálni športovci (hokejisti, futbalisti, plavci, bežci…).
„Spolupráca s hokejistami Marekom Hrivíkom alebo Marekom Viedenským je vynikajúca. Samozrejme, prístup je rozdielny, kým nejde o nejaké akútne zranenie, ale skôr o udržanie sa vo forme. Každý športovec je veľmi individuálny a každý ma špecificky herný prejav. A tomu je potrebné prispôsobiť aj rehabilitáciu, aby nestratili svoju jedinečnosť, ale naopak sa udržali v top forme. To znamená, že sa nesnažím, aby som zmenil ich mechaniku pohybu, keď to nie je do oči bijúce, ale naopak chcem, aby to vedeli spraviť efektívnejšie. Aby im to potom vo svojej kariére pomohlo,“ dodal pre Žilinský Štandard fyzioterapeut Hartel.
Dá sa prácou fyzioterapeuta uživiť? „Pokiaľ chcete byť dobrý, nemali by ste sa pozerať hneď na peniaze. Je to dlhá cesta celoživotného vzdelávania a mali by ste to brať ako poslanie. Škola vás síce niečo naučí, ale to nestačí. Potom nasledujú ďalšie hodiny štúdia, školenia, cestovanie a následne aplikácia získaných informácií. Kým sa dostanete na určitú úroveň, musíte investovať, ale čím viac máte teoretických vedomostí a praktických skúseností, tým viete riešiť aj komplikované diagnózy.“
Pavol Hartel sa narodil v Prahe. Býval v Martine, Čadci, Konskej a teraz žije v Dolnom Hričove. Odtiaľ má kúsok do Žiliny, kde má už 12 rokov svoje pracovisko. Energiu čerpá z prírody. Medzi jeho najobľúbenejšie miesta patria Vrátna a Súľov s okolím.