MARTIN – Hlavná sezóna na ferrate HZS z Martina na Martinské hole (od 1. júna do 15. septembra) bola úspešná.
„Naše očakávanie sa splnili. Účasť bola vyššia ako vlani. Návštevníci martinskej ferraty si domov odniesli veľa zážitkov. Žiaľ, vyskytli sa aj prípady, keď sa pošmykli, precenili svoje schopnosti alebo boli nepozorní či unavení a skončilo sa to zranením. Preto bolo potrebné urobiť aj niekoľko záchranných akcií. Našťastie tie úrazy neboli vážne ani fatálne,“ povedal pre Žilinský Štandard Ján Buocik, predseda občianskeho združenia Ferrata HZS, v ktorom sú dobrovoľníci a horskí záchranári.
„Od 15. septembra do 30. októbra bola uzávera, počas ktorej sme pripravovali ferratu na zimnú sezónu. Od 1. novembra až do 15. apríla 2024 ju návštevníci môžu znovu využívať. Ferrata je v zime navštevovaná skoro rovnako ako v lete. Snehovo-ľadová scenéria jej dodáva inú príchuť. Samozrejme, absolvovať ju nie je ľahké. Je potrebné byť na to pripravený po každej stránke, mať aj adekvátny ferratový výstroj,“ doplnil pre Žilinský Štandard J. Buocik.
Martinská ferrata bola vôbec prvou na Slovensku. Vedie kaňonom v blízkosti Pivovarského potoka, cez ktorý sa vďaka lanovým mostíkom prekonáva roklina. Od tých ostatných na Slovensku sa odlišuje značným prevýšením (približne 800 metrov). Špecifická je tým, že ide o poldňovú, pre niekoho až celodennú túru. Začiatočníkom sa odporúča využiť služieb horského sprievodcu, aby to bolo pre nich bezpečnejšie, hoci za nejaký poplatok. To isté platí, ak sa na tento výlet vydáte s deťmi. Sprievodca ich naučí, ako bezpečne chodiť po ferrate, ako správne používať výstroj, ako dodržiavať všetky bezpečnostné pravidlá.
Začiatok ferraty je pri vstupnom informačnom paneli (500 m n. m.), iba pár metrov od konečnej zastávky MHD v mestskej časti Stráne. Spodná časť trasy je menej náročná, ale od nadmorskej výške 940 metrov už nasleduje klasická ferrata, ktorá sa pri piatom informačnom paneli rozdvojuje. Každý sa môže rozhodnúť, aký variant si zvolí, či ľahší, alebo ťažší, podľa toho, ako sa cíti, na čo si trúfa, aký má zdravotný aj fyzický stav a skúsenosti.
Celkovo je na martinskej ferrate 590 metrov oceľových lán, 190 lanových kotiev, 100 kovových stupačiek, jeden rebrík a od roku 2017 aj dva 12 metrov dlhé lanové mosty. V prevádzke je už už deväť rokov, vstup je bezplatný a smrteľný úraz sa na nej ešte nevyskytol.