Prihlásiť sa

Moderátorka im pri hádke vypla mikrofóny: Čo zaznelo v hádke Danka a Šimečku

image-15 Michal Šimečka, Andrej Danko a Martina Jančkárová na RTVS. Zdroj: Reprofoto RTVS

Líder SNS Andrej Danko a predseda PS Michal Šimečka sa počas diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS pohádali až tak, že moderátorka Marta Jančkárová sa rozhodla obom politikom vypnúť mikrofóny.

Danko v úvode relácie vyjadril spokojnosť s návrhom programového vyhlásenia vlády, ktoré označil za komplexné, a nie konfrontačné. „Myslím, že sa nám podarilo vyhnúť vzájomným animozitám, ktoré by mohli vzniknúť z jeho výkladu. (…) Som spokojný s textom a verím, že ho vláda schváli a predloží Národnej rade,“ skonštatoval Danko.

Šimečka od vyhlásenia očakáva predovšetkým jasný plán, ako naštartovať slovenskú ekonomiku. „Stagnuje a akokoľvek dlhodobý výhľad konsolidácie verejných financií nejde bez naštartovania hospodárskeho rastu,“ podotkol. Zároveň skritizoval, že vláda nemá plán na riešenie veľkých výziev.

Danko uviedol, že bude proti akémukoľvek zvyšovaniu daní pre ľudí a stredných podnikateľov.

Andrej Danko: Do bánk treba šiť, koľko sa do nich zmestí

Ako jedno z riešení ozdravenia verejných financií vidí predseda SNS zdaňovanie bánk. „Ak sa správajú k ľuďom, ako sa správajú, tak šime do nich, čo sa do nich zmestí,“ vyhlásil. Zdaňovať by chcel aj určité IT segmenty.

Predseda SNS, naopak, odmieta zdanenie tabaku. Za červenú čiaru označil 15-percentnú daň pre živnostníkov, zvyšovanie daní pre obyvateľov a pre malé a stredné firmy. Zdôraznil, že pre budúcnosť Slovenska je prioritou cestovný ruch, ktorý treba rozbehnúť.

Šimečka súhlasí, no je na to podľa neho potrebné priniesť riešenia, nie založiť nové ministerstvo. Podotkol, že pre cestovný ruch je dôležitá ochrana prírody, ktorá podľa neho nie je prioritou vlády. V tejto súvislosti skritizoval kroky ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS). Danko povedal, že prírodu chrániť chce a stojí za všetkými návrhmi Tarabu.

Vypnuté mikrofóny

Diskusia medzi oboma politikmi sa však postupne vyhrotila až do takej miery, že moderátorka Marta Jančkárová sa rozhodla Dankovi a Šimečkovi vypnúť mikrofóny.

Danko povedal, že Šimečka stranu PS dostal ako dar. Vyhlásil, že otec lídra progresívcov Martin Šimečka priznal, že pri porážke expremiéra Vladimíra Mečiara pomohol aj americký finančník George Soroš. Danko kritizoval i Denník N a novinárov niektorých médií. Šimečka reagoval otázkou, či Dankov otec náhodou nebol mečiarovský privatizér.

Rozdelenie RTVS

V závere relácie sa ešte politici venovali plánom vlády na rozdelenie RTVS na rozhlas a televíziu, čo by podľa Andreja Danka bolo pre inštitúciu „liekom“. „V RTVS je bordel, liekom je rozdelenie, lebo sa musí niečo zmeniť,“ povedal.

Šimečka podotkol, že nepočul žiaden argument, prečo je rozdelenie potrebné. Obáva sa, že cieľom je, aby mala verejnoprávne médiá v rukách vláda. Danko to odmietol. „Je to snaha o poriadok v RTVS,“ dodal.

V diskusii sa dotkli aj témy budúcich prezidentských volieb. Koalícia sa podľa Danka ešte nezhodla na kandidátovi. Považuje za dobré, keby kandidoval šéf Smeru-SD a premiér Robert Fico. „Uškŕňal sa, keď som ho s tým podpichoval na koaličnej rade,“ reagoval na otázku, či Fico kandidatúru zvažuje. Progresívne Slovensko sa chce o svojom kandidátovi rozhodnúť na predsedníctve strany.

(ste, redakcia, tasr)