Prihlásiť sa

„Nevidím ďalších 500-tisíc ľudí pripravených zomrieť.“ Nálada bojujúcich Ukrajincov aj Západu zamŕza

Vojna na Ukrajine, vojaci, vojak Ukrajinský vojak vyskakuje z člna na brehu rieky Dneper na frontovej línii pri Chersone na juhu Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Nedávne správy zo zákulisia amerických politických kruhov o možných mierových rokovaniach, ktoré by ukončili vojnu medzi Moskvou a Kyjevom, neprichádzajú vôbec v prekvapivý čas. Dnes sa už na blatistý front neženie žiaden Ukrajinec. A podmienky sa môžu s prichádzajúcou zimou ešte zhoršiť. Rolu však zohráva omnoho viac faktorov než len zlé podmienky na bojisku.

Dnes už možno skonštatovať, že tohtoročná protiofenzíva Kyjeva nevyšla podľa plánov. Ukrajinská armáda dosiahla za cenu tisícov životov i tisícov ton vojenskej techniky len mizivé územné zisky. V niektorých smeroch, ako napríklad v okolí Kupjanska, dokonca pomaly postupovali a aj postupujú Rusi.

Aktuálne sa zrejme najtuhšie boje zvádzajú o obec Avdijivka pri meste Doneck, kde iniciatívu prevzala ruská armáda. Podľa najnovšej správy Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) pokračovali ruské sily aj v operáciách pri Bachmute a severozápadne od obce Horlivka. Taktiež v okolí mesta Doneck, na hraniciach medzi Záporožskou a Doneckou oblasťou, v okolí obce Urožajne, a aj v západnej časti Záporožskej oblasti, pri obci Robotyne.

Druhá strana hlási čiastkové úspechy pri meste Cherson. Ukrajinským jednotkám sa údajne podarilo vylodiť sa na ľavom Ruskom okupovanom brehu rieky Dneper, a udržať tam opevnené pozície.

Viac vody sa však už v tomto roku zrejme nenamúti. Veľké očakávania od ukrajinskej protiofenzívy sa skončili rovnako rýchlo, ba aj rýchlejšie ako teplé letné počasie. Teraz komplikuje operácie obidvom stranám ukrajinské jesenné blato.

Z blata do zimy

Počasie sa v posledných týždňoch zmenilo na vlhké a daždivé, čo spôsobuje, že pôda je rozmočená a blatistá. Nevhodná pre ťažkú techniku. Na niekoľko mesiacov nehýbajúcom sa fronte sa operácie oboch strán ešte viac spomalili. Manévruje sa omnoho náročnejšie.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami