Prihlásiť sa

Thunbergová na demonštrácii v Štokholme volala po rozdrvení sionizmu

Greta Thunberg Klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Foto: TASR/AP

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová na demonštrácii v Štokholme volala po rozdrvení sionizmu. Jej štvrtkové vystúpenie sa stalo predmetom ostrej kritiky známej židovskej organizácie. Nejde pritom o prvý prípad, kedy klimatická aktivistka podporila Palestínu.

Známa klimatická aktivistka Greta Thunbergová sa na propalestínskej demonštrácii, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň vo štvrtok, pridala k protiizraelským pokrikom. Na záberoch z protestu v Štokholme vidno, ako s ostatnými účastníkmi s úsmevom na tvári skanduje: „Rozdrvte sionizmus.“ Informuje o tom napríklad Simon Wiesenthal Center (SWC).

Jej slová neostali bez odozvy. „Má nulové emisie empatie voči židovským dievčatám a ženám, ktoré boli masovo zavraždené, znásilnené, unesené a zajaté ako rukojemníčky. Nemá žiadne sympatie k židovskému národu, ktorý 7. októbra utrpel najhoršiu masovú vraždu od konca holokaustu,“ cituje centrum reakciu rabína Abrahama Coopera, prodekana a riaditeľa globálnej sociálnej akcie v SWC.

„Napriek tomu papagájuje a legitimizuje lži, ktoré šíria smrtiacu karcinogénnu nenávisť voči Židom na sociálnych médiách a v areáloch a uliciach svetových metropol vrátane Štokholmu. Spojením globálneho otepľovania a globálneho antisemitizmu vnáša hanbu do medzinárodných kampaní za prípravu lepšieho sveta pre budúce generácie,“ pokračoval Cooper.

Izrael má na ňu ťažké srdce

Nejde pritom o prvý prípad, kedy sa aktivistka verejne postavila za Palestínu. Na klimatickom proteste v Amsterdame, ktorý sa uskutočnil tento mesiac, umožnila vystúpiť afganskej a palestínskej žene. Prejav vtedy narušil iný klimatický aktivista s tým, že prišiel na klimatickú demonštráciu, nie počúvať politické názory.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami