ŽILINA – Vedeniu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa ani na druhý pokus nepodarilo zaradiť do programu rokovania hlasovanie o zrušení Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši. Poslanci za liptovský región iniciovali vyradenie predmetného bodu z programu pondelkového rokovania krajského zastupiteľstva a spolu 26 zo 49 poslancov takýto krok aj odsúhlasili. Županka Erika Jurinová to považuje za hanbu krajského parlamentu a avizuje, že diskusie o vyradení školy zo školskej siete budú pokračovať.
Žilinská župa prezentovala svoj optimalizačný zámer prvý raz začiatkom leta, pričom jednotlivé odbory školy chcela od 1. septembra 2024 presunúť do troch iných stredných škôl v regióne. Poľnohospodárske odbory mali byť presunuté do Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej v Liptovskom Hrádku, potravinárske odbory pod Hotelovú akadémiu v Liptovskom Mikuláši a technické odbory pod Strednú odbornú školu polytechnickú v Ružomberku.
Zrušenie školy síce vtedy odporučila komisia školstva, ale proti zrušeniu sa postavili nielen krajskí poslanci za tento región, ale aj starostovia okolitých obcí či zamestnávatelia v poľnohospodárskej výrobe. Zamestnanci školy spustili aj petíciu za záchranu školy, a to všetko vyústilo do rozhodnutia županky Eriky Jurinovej stiahnuť predmetný bod z programu júlového rokovania.
Po letných prázdninách sa však návrh na zrušenie školy objavil opäť, pričom k trom vyššie spomenutým školám, ktoré by mali „prichýliť“ odbory zo zrušenej školy, pribudla ešte Stredná odborná škola stavebná v Liptovskom Mikuláši. Protestný scenár zo strany krajských poslancov za región Liptov sa zopakoval a ich rozhorčenie vyvrcholilo na dnešnom rokovaní krajského zastupiteľstva.
Liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč aj v ich mene podal spoločný návrh na vyradenie bodu z programu. „Za zachovanie školy sa zasadzujú zamestnávatelia v oblasti poľnohospodárstva, ale aj strojárstva. Poľnohospodári, potravinári aj strojári sú partnermi školy pre duálne vzdelávanie. Táto škola je jedinou školou v okrese Liptovský Mikuláš, ktorá poskytuje vzdelanie žiakom, ktorí neukončili základnú školu,“ vysvetlil Blcháč.
Podľa jeho slov škola potrebuje lepšie manažovanie a aj preto poslanci iniciovali zasadnutie rady školy, ktorá odporučila zmenu na riaditeľskom poste.
Práve pri riaditeľskej otázke sa smerom k vedeniu župy kriticky vyjadril aj poslanec Tomáš Martaus. „Najprv zorganizujete stretnutie s poslancami za liptovský región, kde nám oznámite, že vedenie polytechnickej školy je k ničomu a že sme dávno mali odvolať pani riaditeľku ako neschopnú. My zorganizujeme zasadnutie rady školy, ktorá navrhne odvolanie pani riaditeľky a minulý týždeň od vedenia župy počúvame, že riaditeľka školy je neuveriteľne schopný manažér a že si zaslúži uznanie. Nie je to absurdné?“ vyhlásil v poslaneckom pléne Martaus.
Správanie sa vedenia župy označil za neetické hlavne voči zamestnancom školy. „Zamestnanci so strachom chodia do práce a bojujú za zachovanie tejto školy. Prosím vás, venujte pozornosť obyvateľom Liptovského Mikuláša a nerobte z nás hlupákov,“ uviedol Martaus.
Komisia školstva, podobne ako v júli, odporučila poslancom návrh na vyradenie Strednej odbornej školy polytechnickej schváliť. „Nechápem, na akej inej pôde sa má ešte nejaká diskusia uskutočniť. Už sme to prebrali trikrát v komisii školstva, boli sme sa pozrieť v Liptovskom Mikuláši, neviem, čo ešte treba v tomto procese urobiť. Všetky dáta, ktoré máme k dispozícii, sú tak exaktné, že za celé mesiace diskusií o tejto škole som nepočul jeden jediný zmysluplný argument, prečo túto školu zachovať ďalej,“ poznamenal v reakcii na návrh liptovských poslancov Karol Čepec.
Pripomenul, že návrh na zrušenie školy je vlastne návrhom na jej záchranu, a to predovšetkým učebných odborov, ktoré by boli presunuté pod iné školy. „Ak v tejto škole klesne priemer žiakov pod deväť na jednu triedu, k čomu je veľmi blízko, tak ju bude musieť župa zrušiť automaticky a bez náhrady,“ upozornil Čepec.
Napriek týmto slovám sa však o návrhu opäť nediskutovalo, keďže 26 poslancov súhlasilo s vyradením bodu z programu rokovania a hoci tesne, ale predsa bolo splnené ustanovenie o nadpolovičnej väčšine.