Prihlásiť sa

Sulík: Našou hlavnou úlohou v Dubaji bolo reprezentovať, nie všetko správne vyúčtovať

Na snímke predseda SaS a poslanec NRSR Richard Sulík. Foto: Jakub Kotian/TASR Richard Sulík. Foto: Jakub Kotian/TASR

V utorok komentoval šéf SaS Richard Sulík na tlačovej besede zistenia Národného Kontrolného Úradu (NKÚ) o neefektívnom využití verejných financií v rámci výstavy Expo 2020 v Dubaji. Rezort hospodárstva podľa správy viackrát závažne pochybil a objem verejných prostriedkov, ktoré boli nehospodárne vynaložené, predstavoval takmer 635-tisíc eur. A vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou a prevádzkou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov.

Exminister hospodárstva Richard Sulík zdôraznil, že k téme Expo sa vyjadrí „na Dzurindu“ a zodpovie všetky otázky, ale viac sa k téme už nebude vyjadrovať. Zhodnotil slovenskú účasť na Expo ako veľký úspech, spomenul celkovú návštevnosť, ktorá presiahla 600-tisíc návštevníkov. Ministerstvo podľa neho spravovalo finančné prostriedky efektívne, keďže minulo z vyčleneného rozpočtu 8,7 milióna eur na prezentáciu Slovenska na medzinárodnej výstave „iba“ 7,7 milióna, čím milión eur ušetrilo.

„K pochybeniam došlo v oblasti účtovníctva a výkazníctva, ale to neznamená, že sa ‚prešustrovali‘ peniaze. Naopak, my sme ušetrili milión eur z rozpočtu, ktorý bol riadne schválený,“ uviedol.

Sulík dal túto sumu aj do kontrastu so schváleným rozpočtom na nadchádzajúce Expo, ktoré sa bude konať v roku 2025 v Osake. Pridelený objem verejných prostriedkov je vo výške 18 miliónov eur, pričom v Japonsku sa bude organizovať Expo, kde sa nebudú prezentovať všetky krajiny sveta a výstavná plocha je zhruba o polovicu menšia ako v Dubaji. Na štvorcový meter výstavnej plochy tak Slovensko zaplatí násobne viac.

Podľa Sulíka nie sú preto niektoré nesprávne zaúčtované položky z Dubaja, ktoré mu NKÚ vyčíta, dôležité.

Zároveň zdôraznil, že v správe NKÚ nie je uvedené, že by pochybil priamo on ako minister, teda štatutár. „Keby som pochybil ja, tak to v tej správe bude, to mám priamo od riaditeľa NKÚ,“ dodal a zdôraznil, že Národný kontrolný úrad konštatuje nehospodárnosť, ale nič zo správy nepostúpil na orgány činné v trestnom konaní.

Oneskorený odchod aj apartmány pre obchodné spoločnosti

NKÚ v správe okrem iného kritizoval nedostatočnú prípravu podujatia, ktorá viedla k tomu, že Slovensko si nepostavilo vlastný pavilón, ale muselo si ho prenajímať.

Ako hlavný dôvod vzniknutej situácie Sulík uviedol časovú tieseň, do ktorej ho mala dostať bývalá vláda Petra Pellegriniho. O účasti Slovenska v Dubaji bolo rozhodnuté už v roku 2018, keď si údajne ministerstvo hospodárstva pod Petrom Žigom dalo vypracovať aj architektonickú štúdiu za 115-tisíc eur. Ale za dva roky sa na projekte nič nespravilo a Expo Dubaj ten pozemok už medzitým prenajalo.

„Po mojom nástupe ju nebolo možné realizovať, lebo pozemok už nebol k dispozícii. Treba sa spýtať Žigu, prečo dva roky nič nestaval,“ objasňoval Sulík. Dodal, že Slovensko si nakoniec muselo pavilón prenajať, čo stálo 3,4 milióna eur.

Po oficiálnom ukončení výstavy však zástupcovia rezortu podľa NKÚ nezabezpečili včasnú prepravu exponátov a majetku z Dubaja na Slovensko, a preto sa celkové náklady na výstavu zvýšili o dodatočný nájom vo výške takmer 330-tisíc eur.

Sulík k tomu uviedol, že prvá informácia od organizátorov ohľadom vypratania pavilónu prišla už vo februári 2022. Predseda SaS sa vyjadril, že nevie, prečo sťahovanie neprebehlo v júli, ako to bolo dohodnuté. S touto otázkou by sa mali médiá podľa neho obrátiť na generálnu komisárku zastrešujúcu slovenskú účasť na Expo Miroslavu Valovičovú. Doplnil, že cena lacnejšej dopravy, ktorou exponáty z Dubaja cestovali, je väčšia ako pokuta za oneskorené uvoľnenie výstavného priestoru.

NKÚ informovalo aj o osobách, ktoré využívali ministerstvom hospodárstva platené apartmány, aj keď neboli hosťami ani členmi delegácie. Nezákonné obohacovanie sa z verejných prostriedkov úrad vyčíslil na 164-tisíc eur.

Sulík tvrdí, že z približne štyridsiatich ľudí, ktorí bývali v apartmánoch, všetci pracovali na Expo a nemá vedomosť o tom, že by v apartmánoch prenocovali iné osoby, ako tie, ktoré pracovali v pavilóne: „Keby tam mohol spávať kdekto, neušetríme milión eur.“

Nezaúčtovaný alkohol

Nezdokladované náklady za alkohol vo výške takmer 107-tisíc eur vysvetľoval Sulík zložitým systémom organizátorov výstavy, keď prevádzkovateľ reštaurácie Take Away, ktorá bola v slovenskom pavilóne, nemohol prijímať platby za predané produkty, tie mohol prijímať iba rezort hospodárstva. Nejasnosti označil Sulík za „zúčtovaciu ťahanicu.“

„Jedine ministerstvo hospodárstva bolo oprávnené mať registrovanú pokladňu. Všetky tržby tak išli na účet rezortu hospodárstva, ktoré ich následne odovzdávalo prevádzkovateľovi reštaurácie. Ministerstvo hospodárstva inkasovalo 848-tisíc eur a poukázalo prevádzkovateľovi 708-tisíc. Zostatok, teda 140-tisíc eur ministerstvo hospodárstva zadržalo. Alkohol v sume 106 700 eur nebol predmetom tohto zúčtovania, ale bol prevzatý prevádzkovateľom. Nemám najmenší dôvod predpokladať, že došlo k sprenevere alebo krádeži peňazí,“ uzavrel Sulík.

Ohľadom známeho medializovaného videa, v ktorom Sulík pracovníkom v našom pavilóne odporučil „vypiť celý bar,” povedal, že aj zamestnanci štátu majú právo na odmenu.

„Povedal som: to čo tu ostalo, môžete vypiť. Neviem, koľko to bolo, či to bol alkohol za dvetisíc, tritisíc, štyritisíc, neviem,“ vyjadril sa exminister.

Expo je najväčšia výstava na svete, ktorá sa koná každých päť rokov a jej počiatky siahajú až do 18. storočia. EXPO Dubaj 2020 bola posunutá kvôli pandémii na 1. októbra 2021 až 31. marca 2022. Hlavné exponáty v slovenskej sekcii boli vodíkové auto, vesmírny robot Androver a letecký VRM simulátor. Celkové náklady boli hradené zo štátneho rozpočtu a dosiahli výšku takmer 11 miliónov eur, z toho bolo z rozpočtu rezortu hospodárstva 7,9 milióna eur.

(lh, tasr)


Ladislav Hollý