BRATISLAVA – Geniálny maliar českej secesie Alfons Mucha namaľoval ako svoj umelecký odkaz 20 veľkoformátových plátien. Tie nanovo ožili v jedinečnej knihe vytlačenej špeciálnou bezrastrovou technikou.
Slovanská epopej je vrcholné a aj podľa kritikov najlepšie a najkomplexnejšie dielo českého národného maliara Alfonsa Muchu. Zachytil v ňom veľmi zaujímavým spôsobom zásadné momenty dejín slovanských národov. Autor k dielu pristupoval veľmi zodpovedne, keď pripravoval dva roky len jeho skice. Potom pracoval na obrovských obrazoch v rokoch 1910 až 1928 na zámku Zbiroh. Tam vytvoril 20 veľkoformátových unikátnych plátien. V roku 1928 bola Epopej slávnostne odovzdaná ako osobný dar autora mestu Praha. To zároveň dostalo na starosť ho ochraňovať a v prípade potreby ho aj zrenovovať.
Slovanská epopej je ako dielo skvelou propagáciou českej národnej kultúry. Za skoro 100 rokov od svojho vzniku putovalo už po desiatkach krajín a všade slávilo veľké úspechy. V roku 2017 prebehla výstava celého cyklu v Japonsku.
V tomto roku bola práve Muchova výstava treťou najnavštevovanejšou výstavou výtvarného umenia na svete. Slovanská epopej výborne reprezentuje autorov názor, keď o svojom maľovaní v roku 1912 povedal: „Účelom môjho diela nebolo nikdy rúcať, ale vždy stavať a klásť mosty. Pretože nás všetkých musí živiť nádej, že sa celé ľudstvo raz zblíži. A pôjde to o to ľahšie, čím lepšie sa navzájom spoznáme.“
Slovanská epopej je dielo monumentálnych rozmerov, ktoré dodnes prináša divákom neopakovateľný zážitok. Majstrovské dielo Alfonsa Muchu opäť ožilo. Inak a nanovo. Len vďaka mravenčej práci uznávaného českého fotografa Jana Williama Drneka si ho čitatelia môžu preštudovať do najmenších detailov.
Veľkoformátová kniha s rozmermi 42×62 cm vyšla na 336 stranách vo vydavateľstve IKAR, v edícii Luxusná knižnica. Celý set okrem knihy obsahuje aj šperk, ktorý navrhla vnučka Alfonsa Muchu či kamene z miest vyobrazených na plátnach, ako aj rukavice na listovanie knihou. Napokon aj kniha je mimoriadne cenným, doslova umeleckým artefaktom. Vyšla v limitovanom náklade len 200 číslovaných kusov (časť v angličtine, časť v češtine) a jeden výtlačok stojí temer 12-tisíc eur.
Autor fotografií J. W. Drnek vyštudoval kybernetiku a založil úspešnú firmu v oblasti mapovej syntaxe. No od určitej doby sa venuje najmä svojmu milovanému koníčku z detstva – fotografovaniu. Zaoberá sa predovšetkým náročnými technikami HDR a aj panoramatickou veľkoformátovou fotografiou s vysokým rozlíšením. V súčasnej dobe sa tiež intenzívne venuje digitalizácii a uchovávaniu umeleckých diel, čo aktuálne predstavuje najmodernejší trend na ich záchranu pre ďalšie generácie.
Zatiaľ najväčším a najnáročnejším počinom toho umelca bola práve digitalizácia Slovanskej epopeje Alfonsa Muchu. Pomalá, detailná a náročná práca, kde mohol akýkoľvek zanedbaný detail pokaziť konečný výsledok monumentálnej snahy.
Medzi ďalšie úspešné projekty J. W. Drneka patrí unikátne nafotenie slovenskej kultúrnej pamiatky – oltára majstra Pavla v Levoči, ale aj fotografovanie Katedrály svätého Martina v Bratislave a Katedrály svätej Alžbety v Košiciach. Posledné kusy unikátnej publikácie IKARU sú ešte stále v predaji a môžete ich získať aj cez oficiálnu internetovú stránku knihy.