Perinbaba a dva svety. Vo veľkofilme Juraja Jakubiska prebieha večný boj života a smrti, dobra a zla

BRATISLAVA – Pokiaľ by sme chceli jednou vetou zhrnúť posledný (žiaľ tvorcom celkom nedokončený film) veľkého slovenského režiséra, scenáristu a výtvarného vizionára Juraja Jakubiska, bolo by to: Táto oslňujúca rozprávková metafora je dôstojnou rozlúčkou veľkého filmára so svojimi divákmi a všetkými obrazmi a príbehmi sveta, ktorý tak veľmi miloval.

Perinbaba Film Perinbaba a dva svety je príbehom lásky, ktorá porazí aj samotnú smrť. Foto: Bonton film

Na úplnom začiatku filmu Perinbaba a dva svety je smrť. Na jeho konci začiatok nového života dvoch mladých ľudí. Úvod filmu je návratom k pôvodnej Perinbabe z roku 1985, kde sa dozvedáme čosi o pozadí prvého príbehu. A sú nám predstavené dve podstatné čarovné bytosti: Perinbaba a Zubatá. Aj v druhom filme totiž ich vzájomný súboj, a teda boj dobra a zla a života a smrti, predstavuje základnú líniu rozprávania. Okolo nej je vystavaný celý pomerne zložitý magický príbeh. Príbeh Lukáša – syna Jakuba z prvého dielu – a jeho kmotry Perinbaby, je pretkaný dobrodružstvom, humorom, akciou, tragédiou, ale aj početnými zázrakmi a kúzlami.

Po náhlej smrti Alžbetky sa jej syn Lukáš vydáva na matkino želanie na dlhú a strastiplnú cestu za šťastím. Je to ľahkovážny mladík, ktorý si namýšľa, že ovláda pätoro remesiel, no klame sám seba. Vie síce šiť a zvládne aj ľahkú opravu pokazeného povozu, ale vlastne netuší, čím by sa chcel uživiť. No má dobré srdce a je vynaliezavý, neohrozený (Zubatej sa vôbec nebojí) a má to šťastie, že naňho neustále dohliada Perinbaba. Od nej mu visí na krku aj čarovný amulet, ktorý mu mama darovala tesne pred smrťou.

Práve dobrosrdečná Perinbaba mu do sveta pošle nebeského nezbedníka – psíka Ucha, ktorý sa k nemu na ceste pripojí. Lukáš pracuje u lakomého krajčíra. Tam z okna vidí potulného principála, ktorý rozpráva príbeh o krajine, kde rastú koláče na stromoch, kde v rieke tečie mlieko a všetci sú šťastní, keďže tam žije zázračný baran so zlatým rohom – akási slovanská verzia jednorožca. V úlohe Principála exceluje spevák skupiny Šum svistu, už nebohý Dan Nekonečný.

Lukáš získava počas svojho putovania pomaly a postupne poznanie. Skúsenosť ho učí, že nečestným spôsobom síce môžeš získať jedlo aj peniaze, ale zlo sa ti zasa vráti. A platí, že niečo dostaneš len za niečo. Vie už ale aj to, že zázraky sa nestávajú len v snoch, ale dejú sa aj v bežnom živote. A ak po niečom skutočne veľmi túžime, môže sa nám to aj vyplniť. Napokon sa Lukášove „zlé činy“ nakopia. Je obvinený, uväznený a pri čakaní na svoj trest začína snívať svoj veľký sen o záchrane kráľovstva – tej krajiny, kde žije aj dobrá strážkyňa barana a jeho budúca žena. Cesta k jej láske však nebude jednoduchá. Jediné, čo vám o filme môžem ešte prezradiť je, že sedmička je Lukášovo šťastné číslo…

Perinbaba a Dva svety určite nie je Jakubiskov najlepší film. Tie natočil už pred dávnymi rokmi. Ako režisér sa Jakubisko vyznačoval vždy neobyčajne silným a výrazným výtvarným cítením, ktoré je prítomné vo všetkých jeho filmoch. A tvorí jednu zo základných charakteristík jeho filmovej tvorby. Aj v tomto filme Jakubiskove silné výtvarne vyskladané obrazy rozprávajú aj bez slov. Povedzme cez obrazy prekrásnej slovenskej aj českej krajiny, nasnímanej v rôznych ročných obdobiach. Alebo cez doslova halucinačne stvárnené obrázky putujúceho mestečka a jeho meniacich sa budov.

Mimoriadne výtvarne prepracované sú aj vrcholné akčné scény. Tam sa stretávame s čistou esenciou Jakubiskovho filmárskeho remesla, kde zo zdanlivého chaosu vzniká čosi nové, zvláštne a čarovné. Jakubisko používa vo svojom filme tentoraz aj digitálne efekty, filmuje dokonca pod vodou a niektoré veci necháva zámerne nedopovedané. No najsilnejší je v jeho ohromujúcej obraznosti, keď osamelý hrdina kráča krajinou, alebo sleduje kočovného principála, ktorý ho zoznamuje s krajinou jeho budúceho sna.

Zásadné sú aj scény Zubatej, ktorá sa prevteľuje do podoby krásneho dievčaťa, potom stareny a dokonca na seba zoberie tvár aj telo Lukášovej milej. Jakubisko do svojho filmu vmiešal aj čriepky rozprávok, ktoré mu zrejme boli blízke. Preto sa v príbehu ocitli zákerní, no komickí Havraní bojovníci, akási paródia na Zhavranených bratov.

Pokiaľ Jakubisko rozpráva lineárne Lukášov príbeh, je film ešte celkom zrozumiteľný. Keď sa však dostaneme do Lukášovho sna a nasleduje záchrana kráľovstva, ktoré (cez Havraních bojovníkov) vlastne ovláda Zubatá, dej sa stáva zložitejším. Divák sa v príbehu stráca.

Pokračovanie Perinbaby sa asi nestane obľúbenou rozprávkou detí, keďže sa vo filozofujúcom odkaze a metaforických obrazoch režiséra jednoducho veľmi skoro stratia. Mimoriadne podmanivou a pôsobivou zložkou je okrem skvelej kamery Jana Ďuriša aj hudba Ondřeja Soukupa a Jana Jiráska.

K filmu Perinbaba a dva svety naspievala dokonca pieseň aj ikona slovenského popu – Miroslav Žbirka. Hudobná legenda prišla so skladbou Slovenská, ale podobne ako Jakubisko, ani Žbirka či Nekonečný si už nestihli pozrieť film v slovenských kinách. Vy však máte od 4. decembra šancu snímku vidieť a posúdiť, či sa naveky vryje do rozprávkovej komôrky vášho srdca.

Zubatá vie meniť podoby, ale vždy je to len smrť. Foto: Bonton film
Zastaví niekto rýchly a definitívny rozsudok? Foto: Bonton film
Havraní bojovníci sú tajní nositelia zla. Foto: Bonton film
Podarí sa Lukášovi zachrániť svoju milú zo zajatia divožienok? Foto: Bonton film
Šťastná hviezda ukazuje Lukášovi cestu do nového života. Foto: Bonton film