BRATISLAVA – Princezné, princovia, zakliaty les, čarovné bytosti, prekrásny zámok a aj zasnežená krajina. To všetko môže spájať typicky vianočné filmy. Nesmrteľné príbehy, ktoré nesmú popri dobrom jedle, rozžiarenej borovici, romantickej hudbe a veselých blízkych, chýbať v žiadnej domácnosti.
Tri oriešky pre Popolušku (1973)
Začnime absolútnou klasikou, ktorú netreba bližšie predstaviť. Prekrásnemu dielu Václava Vorlíčka, Tri oriešky pre Popolušku, podľa námetu od Boženy Nemcovej, nechýba nič. Prekrásna príroda českých lesov a zasnežených dedín, majestátny nemecký zámok Moritzburg. Dušu hladivá hudba rovno od dvoch K. Svobodu K. Gotta, skvelé herecké výkony a, samozrejme, jednoduchý príbeh. V ňom pracovitej Popoluške k princovi nepomôže dobrá víla, ale (ne)obyčajné tri oriešky, po ktorých od roku 1973 túži nejedno malé dievčatko. No nezabudnuteľnými sú aj sova Rozárka, psík Tajtrlík a koník Jurášek. Na svete je dosť rôznych verzií Popolušiek, no naša Libuška Šafránková je najlepšia!
Mrázik (1964)
Aká by to bola zima bez uja Mrázika, ktorý svedomito zasneží všetky stromy v lese. Cesta za šťastným koncom dobrosrdečnej Nastenky, a zo začiatku namysleného Ivana (do ktorého bola v čase natáčania herečka skutočne zaľúbená) zahreje aj počas extrémne chladných večerov. Ikonická chalúpka na stračej nôžke, Marfušine lúskanie orieškov, alebo lietajúce budzogáne, na to sa všetci tešíme. Viete, že aj napriek cene Zlatého leva v Benátkach, ktorú ruský režisér Alexander Rou za film dostal, Mrázik v Rusku nepatrí medzi obľúbené sviatočné rozprávky. V USA ho dokonca označili za jednu z najhorších. Aspoň, že u nás sa z nej stala kultová vec, ktorá patrí medzi najlepšie vianočné rozprávky a každoročne spája rodiny pred televízorom.
Perinbaba (1985)
Jedno z vrcholných diel Juraja Jakubiska, ktorý v spolupráci s Ľubomírom Feldekom skvelo spracoval rozprávku bratov Grimmovcov – Pani Zima. Režisér naplno využil svoju magickú fantáziu a osobitú predstavivosť. Ako všetci vieme, nezabudnuteľná Giulietta Masina, v roli dobrej zázračnej babky Perinbaby, sa postará o to, aby všade snežilo ako má. Jej nesmrteľná sestra Zubatá zasa všade straší so smrťou. A nebojácny Jakub im obom všeličo vyvedie, keď sa zaľúbi do Alžbetky zo skutočného sveta. Jakubisko zachytil krásny obraz zasneženej slovenskej dediny, či svadieb, a po vyše 30 rokoch sa pustil aj do pokračovania rozprávky, ktorá je dnes v kinách.
Sám doma (1990)
K pohodovej štedrovečernej atmosfére patrí aj malý vystrašený chlapec Kevin, ktorý dokáže naozaj pobaviť svojimi hláškami, ale aj tým aký je nebojácny a vynaliezavý. Film sa dostal aj do Guinessovej knihy rekordov, keďže zarobil ako najlepšia akčná komédia viac ako 533 miliónov dolárov a v Top rebríčku sa udržal na prvom mieste rok. Americký rodinný film bol natočený v roku 1990 režisérom Chrisom Columbom. Hudbu k filmu skomponoval John Williams a bol nominovaný na Oscara za skladbu „Somewhere in My Memory“. Malý Kevin zhodou nešťastných náhod ostane sám doma, pokým jeho rodina odchádza na vianočný výlet do Paríža. Len 8-ročný Kevin McCallister musí ochrániť svoj dom pred dvojicou zlodejov. A urobí to tak, že sa zlodej neprestanú diviť… Vedeli ste, že film Sám doma nemal mať pokračovanie? Až jeho popularita donútila tvorcov nakrútiť ďalších sedem dielov. Ani jeden zo spomenutých však nemá tú presvedčivosť a vtip ako prvý.
Pyšná princezná (1952)
Krásna a veľmi pyšná princezná Krasomila, dcéra vládcu Polnočného kráľovstva, sa nechce vydať za šľachetného kráľa Miroslava, ktorý žiada sa o jej ruku. Ten sa krásavice nevzdá. V prestrojení pracuje na jej zámku ako záhradník. Princezná sa do šikovného fešáka zamiluje a pod jeho vplyvom sa zbavuje rozmarov. Krasomila s kráľom napokon spoločne utečú, no kráľovsky poslovia ich zakrátko dostihnú. O čosi rozumnejšia Krasomila, tak odhalí záhradníkovu pravú tvár a nezostáva jej nič iné, len podľahnúť čaru spoločnej lásky. To je príbeh, ktorý všetci poznáme a milujeme. Možno ale neviete, ako ťažko klasická rozprávka vznikala. Komunisti odmietli dať na film farebný materiál, scenár, bol trikrát prepísaný, šetrilo sa na scéne aj kostýmoch. Kráľ musel pracovať, všetky kúzla a čary boli zakázané a vo filme museli odznieť „budovateľské“ piesne. No hoci v nej sneh ani nie je, typicky vianočnou rozprávkou zostáva desaťročia.