Bratislavské rožky sú obľúbenou pochúťkou. Poznáte ale príbeh ich vzniku?

BRATISLAVA – Bratislavské rožky piekli podľa historických prameňov v Prešporku už v 16. storočí. Tie makové vyzerajú ako podkovička a orechové majú tvar písmena C. Neskôr túto pochúťku dodávali na cisársky dvor vo Viedni, ale vyvážali ju aj do Ameriky či Indie. Rožky sa musia vyrábať len ručne a pri výrobe sa nesmú používať žiadne chemické konzervačné látky.

1. Blavace rožky Bratislavské rožky sú vyhľadávanou lokálnou pochúťkou. Foto: Wikipédia

Keď je reč o typických bratislavských špecialitách a pochúťkach, medzi prvými sú vždy spomenuté Bratislavské rožteky. Áno, tie sladučké a jemné, správne krehučké rožky. Malé, sladké, pekárenské výrobky plnené orechovou či makovou plnkou pozná azda každý Bratislavčan. Pre turistov sa práve bratislavský rožok môže stať symbolom víkendu stráveného v historickom centre, kde ho ponúka väčšina pekární a kaviarní. To, či však je jeho chuť taká, ako má byť, je zasa iná vec. Jeho príprava totiž nie je až tak jednoduchá, ako je výrazná a ľahko odčítateľná jeho chuť.

Bratislavský rožok – typická pochúťka so stáročnou históriou

Pekárenská história na území Bratislavy sa začína koncom 15. storočia, keď sa objavili prvé záznamy z vtedajšieho Pressburgu o predaji pečiva plneného makom alebo orechmi. Bratislavský rožok sa oficiálne spomína v roku 1876, keď mestské noviny priniesli článok o „vynikajúcich jemných rožtekoch“. Podľa pekárskeho cechu sa písal rok 1785, keď na Mikuláša dal majster Scheuermann do výkladu predajne svojej pekárne na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zaujímavé rožteky. Jemné pečivo s makovou alebo orechovou náplňou bolo okamžite rozchytané. Hodilo sa k rannej káve, ale aj k popoludňajšiemu čaju. Či len tak, na stôl ako drobný zákusok po obede.

V asi 20-tisícovom meste vyvolala v tej dobe každá novosť veľký rozruch. Výrobok sa veľmi rýchlo stal vyhľadávanou pochúťkou obyvateľov mesta a jeho chýr sa šíril ďalej. Obľuba pekárskej pochúťky u obyvateľov vtedajšej Bratislavy narástla až tak, že asi o dva roky majster Scheuermann otváral novú pekáreň. Pekárnička špecializovaná prevažne na tento výrobok, stála na hornom konci dnešného Námestia SNP. O pár rokov už túto špecialitu vyrábalo niekoľko známych bratislavských pekárov, ako Lauda, Schwappach či majster Korče, ktorý dodával jemné rožky až na cisársky dvor do Viedne a bol rytierom rádu Františka Jozefa. Slávni cukrári Schwappach a Wendler zasielali balené rožky aj poštou, napríklad do Budapešti, Trnavy, Ostrihomu a inde po celej monarchii. O desať rokov neskôr už putovali rožky aj mimo Európu, do Ameriky a Indie.

Receptúra je stará, tradičná a nepotrebuje inovácie

Z roku 1785 pochádza aj dodnes zachovaná a stále nevylepšená receptúra na ich prípravu. Zásluhou poctivej práce Západoslovenského cechu pekárov EÚ priznala v roku 2012 bratislavským rožkom ochrannú známku, ktorá ho chráni ako výrobok s geografickým pôvodom. Známka cech zaväzuje k tomu, aby nikdy nezľavil z nárokov na ich prípravu.

Oficiálne uznávanými tradičnými náplňami bratislavských rožkov sú orechová a maková plnka, ktoré patria medzi najobľúbenejšie náplne v oblasti Bratislavy. Z historických prameňov ale poznáme aj náplň z jedlých gaštanov. Aj keď oficiálne žiadna iná náplň do bratislavských rožkov nepatrí, pri prechádzkach po hlavnom meste či surfovaní na internete môžete natrafiť na zaujímavé varianty s kokosom, krémom z lieskových orieškov či čokolády. Tradične uznávaný recept však tieto plnky vôbec neuznáva.

Recept je viac-menej verejný, podstatná je poctivosť a kvalitné suroviny

Aby bol orechový či makový rožok skutočne bratislavský, pekár si musí dať záležať, aby mal pod absolútnou kontrolou každý jeden krok výroby. Tá je rozdelená na dve hlavné fázy.

Prípravná pozostáva z mletia orechov a maku, varenia náplní a technologickej prípravy. Druhou je realizačná fáza. V nej prebieha miesenie cesta, delenie, plnenie, tvarovanie a pečenie. Tieto dve hlavné výrobné fázy sa prelínajú podľa vopred naplánovaných cyklov, najmä v závislosti od aktuálnej sezóny. Úspech pri pečení je ukrytý v kvalite použitých ingrediencií a poctivej realizácii každého výrobného kroku.

Bratislavské rožky sú aj v súčasnosti živým výrobkom a priamym dedičstvom slávnej cukrárenskej tradície nášho hlavného mesta, o ktorú sa treba starať. Viedeň ma Sacher, Moskva Pavlovu tortu, Paríž makronky, my naše bratislavské rožky. Všetko ostatné je tak už iba otázkou praxe a skúseností s používaním čerstvých surovín. Tradičný Bratislavský rožok spoznáte podľa spomínanej ochrannej známky ZTŠ a nájdete ho vo väčšine bratislavských kaviarní aj v niektorých supermarketoch.

Bratislavské rožky z dielne majstrov pekárov FantastiCo sú podľa originálnej receptúry. Foto: FantastiCo
Stredná odborná škola gastronómie učí študentov robiť tradičné makové rožky. Foto: Wikipédia
Bratislavské rožky – zabalené a pripravené na expedíciu. Foto: FantastiCo