Pavol Svetoň zmapoval históriu horských vodcov vo Vysokých Tatrách

POPRAD – Na svete je prvá kniha o histórii horských vodcov vo Vysokých Tatrách. Jej autorom je bývalý novinár Pavol Svetoň. Vydanie knihy podporilo Občianske združenie Za krajšie Štrbské Pleso zo sídlom v Štrbe.

Horskí vodcovia Ilustračná snímka. Foto: Archív Pavol Svetoň

Krátko pred Vianocami vyšla kniha Bez potlesku a slávobrán, s podtitulom Z histórie horských vodcov. Ide o prvú knihu, ktorá mapuje viac ako 300-ročnú tradíciu horských vodcov prevažne na slovenskej strane Vysokých Tatier. V jednej z kapitol sa však autor venuje aj histórii vodenia na poľskej strane Tatier.

Iniciátorom vydania knihy pred viac ako rokom bol dlhoročný horský vodca Pavol Rajtár. Konečnú podobu publikácii však už dal samotný autor Pavol Svetoň, ktorý má na svojom konte aj knihu o histórii leteckej záchrany na Slovensku. „Pri písaní knihy mi veľmi pomohli Dominik Michalík, Alexander Luczy, ale i ďalší horskí vodcovia,“ povedal pre Prešovský Štandard Pavol Svetoň.

Autor pri príprave knihy preštudoval množstvo materiálov. „Len postupne dozrievala idea celej knihy. O horských vodcoch bolo veľa údajov roztrúsených v rôznych časopisoch, novinách či ročenkách. Významným zdrojom boli ročenky Uhorského karpatského spolku. Mnohé zdroje boli v nemčine či maďarčine. To všetko bolo treba dať dohromady,“ priblížil práce na novej publikácii Pavol Svetoň.

V 272-stranovej publikácii je celé dielo rozdelené do 40 kapitol. V úvode sa autor venuje životu ľudu v podtatranskej oblasti, okrajovo sa venuje počiatkom tatranských osád i počiatkom vysokohorských túr. Samostatná kapitola je venovaná aj prvovýstupu na najvyšší tatranský končiar – Gerlachovský štít. V osobitnej kapitole sa autor tiež venuje výstupom politikov na tatranské končiare.

Autor opisuje vznik Uhorského karpatského spolku, ktorý v roku 1873 ako prvý podchytil horských vodcov vo Vysokých Tatrách. Práve pri príležitosti 150. výročia organizovanej vodcovskej činnosti kniha vychádza. Nechýba kapitola o novodobej histórii vodcovstva vrátane vzniku Spolku horských vodcov Vysoké Tatry, či o začlenení slovenských horských vodcov do medzinárodných organizácií.

Osobitnú pozornosť venoval autor obci Nová Lesná, ktorá sa označuje za kolísku horských vodcov. Dôvodom je, že z tejto obce pochádza najviac tatranských horských vodcov. Pavol Svetoň to potvrdzuje, keď Novú Lesnú nazval v knihe hlavným mestom horských vodcov.

Súčasťou knihy je i zoznam tatranských prvovýstupov od roku 1650 do roku 1920. Čitateľ sa môže tešiť na príbehy starých horských vodcov, príbehy o výstupoch na Gerlachovský štít či ďalšie tatranské vrcholy. Nechýba ani zoznam horských vodcov, či už tých z minulosti, alebo tých súčasných. To všetko je ilustrované približne 200 historickými i novodobými fotografiami.

Publikácia bude v predaji najskôr po 6. januári. Dostanete ju určite v infocentre na Štrbskom Plese a na Obecnom úrade v Štrbe.


Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok