VYSOKÉ TATRY – Návštevníci Tatranského národného parku nebudú platiť za vstup na chránené územie. Na prevádzku by mali prispievať podnikateľské subjekty, ktoré tu pôsobia. Malo by to byť formou koncesie, za ktorú by mali platiť percentami z celkového obratu. Na tlačovej besede v Tatranskej Lomnici k zonácii Tatranského národného parku o tom informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba.
„Dôvodom dnešnej návštevy v Tatranskom národnom parku je absolútna priorita – kontrolovaná a dohodnutá zonácia, ktorú budeme realizovať v otvorenom a transparentnom dialógu so všetkými. To znamená so všetkými, ktorí majú čo do toho povedať,“ povedal minister životného prostredia. Minister odmieta vylučovanie podstatných častí spoločnosti z dialógu, ako sa to podľa neho dialo v minulosti. „V prvom štvrťroku tohto roka očakávame všetky podnety, prijmeme ich, vyhodnotíme a ešte v prvom štvrťroku začneme s procesom zonácie,“ uviedol Taraba.
Podľa ministra je dôležité, aby vznikla stabilná vízia rozvoja tatranského regiónu, aby sme uchránili prírodu, ale aj aby sa akceptoval fakt, že na tomto území národného parku je prítomný aj turizmus. „O tomto má byť zonácia,“ povedal minister. Súčasne so zonáciou sa musí podľa ministra hovoriť aj o ekonomickej stránke. „Národné parky na Slovensku, ako sú dnes nastavené, predstavujú absolútne finančné pasívum, pretože sú odkázané na dotácie. Nebyť 24 miliónov, ktoré sa posielajú z envirofondu, oni nemajú ani na výplaty,“ povedal minister životného prostredia.
Práve v tejto súvislosti minister naznačil možnosť vytvorenia jedného zo zdrojov financovania národných parkov. „Nie je žiaden dôvod na to, aby, napríklad, tí najväčší hráči v turizme neplatili určitú formu koncesií. Toto je môj odkaz tomuto sektoru, ktorý tu pôsobí. Treba si povedať, že každý tu profituje z toho, že národný park tu funguje, ale je nepredstaviteľné, aby sme to dotovali len z envirofondu. Odmietam predstavu, aby ľudia na Slovensku platili vstupenky za to, aby išli do prírody,“ povedal minister.
Minister prisľúbil, že po otvorení procesu zonácie dostane priestor na vyjadrenie každý, kto bude mať o to záujem. „Nik nebude nasilu skracovať proces, vonkoncom nebudeme obchádzať dialóg,“ uviedol minister. Opäť však zdôraznil, že podnikatelia budú musieť prispievať na fungovanie národného parku formou koncesií. Niektoré firmy na území národného parku majú podľa ministra na území Tatier „oligopolné postavenie“. Koncesie by sa mali týkať predovšetkým takýchto podnikateľkých subjektov. Celý proces pripomienkovania a tvorby novej zonácie by mal trvať do konca roku 2025. Presný termín schválenia novej zonácie Tatranského národného parku zatiaľ nie je stanovený.