Snežné bratstvo odkazuje: Pre vôľu k životu musíte prijať aj tie najextrémnejšie rozhodnutia

BRATISLAVA – Ako sa dá nazvať zážitok v extrémnych klimatických podmienkach, kde zápasíte so skupinou priateľov o holé životy? Je to dobrodružné, strašidelné, vnútorne desivé? Plné zúfalstva a dych berúcich mravných a morálnych dilem? A ako sa vôbec dá prežiť vo vražedných vysokohorských podmienkach bez akejkoľvek výbavy?

Snežné bratstvo, nový remake príbehu Alive Nový, strhujúci film Snežné bratstvo je drámou mladých ľudí uprostred hôr, Foto: Netflix

Po filme Alive z roku 1993 tu máme na Netflixe v roku 2024 Snežné bratstvo. Nové prerozprávanie skutočného preletu lietadla z Montevidea v Uruguaji do Santiaga v Čile v roku 1972. Lietadlo havarovalo v Andách, kde sa nešťastie vo výške hôr iba začalo. Hráči mladého amatérskeho ragbyového tímu, ich priatelia a rodina a členovia posádky lietadla uviazli vysoko na zasneženom, neprístupnom ľadovci. Bez vybavenia do chladného počasia, jedla, liekov, vody. Bez šance privolať pomoc pre preživších a zranených. Aká existuje v takomto prostredí šanca na záchranu a prežitie? Veľmi malá!

Skutočný príbeh tých, ktorí túto šialenú tortúru relatívne v zdraví prežili, je jedným z najväčších úspechov ľudskej vytrvalosti, ale aj odvahy, statočnosti, nezlomnosti a priateľstva z nedávnej histórie ľudstva. Príbehu sa nanovo chopil španielsky filmár J. A. Bayona, ktorý film režíruje a napísal aj scenár spolu s B. Vilaplanom a J. Marquesom. Strašný a v mnohom kontroverzný príbeh, kde sa posúvajú hranice ľudskosti a „normálnosti“, tvorcovia vykresľujú hlavne ako desivé dobrodružstvo ducha. Plné vnútorne neznesiteľných dilem, osobných váhaní, zúfalstva a obrovskej odvahy, ktorú si vyžaduje obyčajné, animálne prežitie. V takejto situácii môžete ako jedinec dúfať v zázrak. Alebo sa chopiť toho, čo máte a pričiniť sa o zázrak sám.

Je ťažké dnes vôbec určiť, koľko z tohto príbehu je preukázateľná realita, ktorá sa stala. Koľko je mediálne zveličenie, alebo ako sa na príbehu mohol podpísať aj zlý psychický stav nešťastníkov, týždne trpiacich vo víchre, mraze a snehu. Je možné, že ak by ste sa desiatich z preživších spýtali na ich verziu udalostí, dostali by ste desať rôznych odpovedí. Myslím si, že práve odstup od udalosti – 52 rokov – umožnil tvorcom pozrieť sa na veci priamejšie. Triezvejšie a bez vypätých emócií, ktorých aj tak je v príbehu veľa.

Ľudstvo v roku 2024 je určite oveľa otvorenejšie, pokiaľ ide o ohodnotenie tak ťažkých rozhodnutí, ktoré museli tí, ktorí haváriu prežili, nevyhnutne urobiť. Aby vydržali dostatočne dlho, než sa k nim dostala záchrana. Prvý film – Alive síce tieto voľby vôbec neignoroval, ale pristupoval k nim opatrne a viac sa sústredil na odvahu a obetavosť hrdinov filmu.

V novom filme sa do centra pozornosti dostávajú morálne, etické a filozofické dilemy toho, čo je potrebné mať a prijať na udržanie si tela a duše v móde prežitia. Treba pripomenúť, že títo veľmi mladí ľudia, ktorí sa napokon v úplnom zúfalstve uchýlili ku kanibalizmu (inak by na 100 percent neprežili) boli zbožní, rímski katolíci. Ich hraničný zážitok v horách je aj bojom o vykúpenie, či odpustenie hriechu, ktorý silno zasiahne aj kohokoľvek neveriaceho.

Režisér zobrazuje haváriu s takou autenticitou, že ju budem mať pred očami vždy, keď poletím lietadlom niekam na dovolenku. No pre príbeh sú rovnako podstatné nebezpečné prieskumné výlety na blízke vrcholy, kde chalani zisťujú, na akom vzdialenom miesto uviazli. Režisér vám takto cez pocity hlavných hrdinov necháva precítiť existencionálnu hrôzu a číru bezmocnosť, ktorá sa vás zmocní, ak ste sám, uprostred nekonečnosti vražedných a zasnežených vrcholov Ánd.

Filmu veľmi pomohlo, že režisér ešte pred prvou klapkou absolvoval skoro 100 hodín rozhovorov s tými, ktorí haváriu prežili a obsadil do filmu uruguajských a argentínskych hercov. Väčšinou hereckých elévov. No aj medzi začínajúcimi hercami zažiaril Enzo Vogrincic, ktorý hrá Numa Turcattiho, cestujúceho, čo nebol ani zahrnutý do prvého filmu Alive. Jeho osobný mikro príbeh ako aj tvár herca (evokuje mladého Adama Drivera) vás strhne, hoci je len jeden z mnohých.  

Časť filmu bola natočená na skutočnom mieste havárie, čo diváka prepojuje priamo so skutočným miestom utrpenia, smrti, hrôzy a pripomína, o čom vlastne celý dej je. O ceste k smrti, no ešte viac k životu. Váha toľkých zbytočne stratených mladých životov je totiž tak ťaživá a absurdná, že sa nedá nahradiť akýmkoľvek umeleckým počinom.

Časť filmu sa natáčala na ľadovci, na autentickom mieste havárie. Foto: Netflix
Uvidia záchranári preživších, alebo je to len ďalšia márna nádej? Foto: Netflix

Mladí muži sa napokon vybrali pre záchranu po vlastných. Foto: Netflix