Najlepším českým filmom roka 2023 sú Bratři. Ktorí herci si odniesli prestížneho Českého leva?

PRAHA - V poradí 31 ročník odovzdávanie českých filmových a televíznych cien Český lev sa niesol v konkurencii viacerých diskutabilných snímok. Tie v minulom roku pritiahli státisíce divákov do kín aj k obrazovkám. Filmoví odborníci vyberali spomedzi osemdesiatich šiestich snímok. Vrátane dokumentov, študentských filmov aj televíznych seriálov. Niektoré ocenenia prekvapili ako divákov, tak aj odbornú verejnosť.

Bratři Mašinovci Najlepším českým filmom roka 2023 sa stali Bratři, režiséra Tomáša Mašína, Foto: Bratŕi

Najlepším českým filmom minulého roka sa stali Bratři režiséra Tomáša Mašína. Príbeh bratov Mašínovcov, ktorí sa rozhodli bojovať proti komunistickej diktatúre so zbraňou v ruke a neváhali zabíjať aj “ nevinných“ ľudí. Reálny príbeh bratov Mašínovcov dodnes vyvoláva veľké vášne a je časťou českej aj slovenskej verejnosti vnímaný pomerne negatívne.  Film s najväčším počtom nominácií v rôznych kategóriách si napokon odniesol iba jedného Českého leva. No práve toho najvýraznejšieho. Za najlepší hraný film roka. Bude Česko reprezentovať aj v nominácii na amerického Oscara.

České levy  si svoju originalitu zaistili tento rok veľmi jednoducho a účinne. Na 31. ročníku udeľovania filmových a televíznych cien ich odovzdávali umelci, ktorých spájal rovnaký vek – 31 rokov. Teda až na dve vzácne výnimky. Českého leva za najlepší film odovzdala stále veľmi populárna 93 ročná česká, herecká legenda Jiřina Bohdalová.

Tú moderátor večera herec a hudobník Marek Eben, ktorý už k tomuto podujatiu jednoducho neodmysliteľne patrí, veľmi trefne označil za „živú kultúrnu pamiatku“. V druhom prípade krištáľovú cenu za najlepší dokument Všechno dobře dopadne odovzdával skvelý herec drsných postáv 62 ročný Ondřej Vetchý .

Film Bratři obstál v konkurencii ďalších nominovaných snímok Němá tajemství (réžia rovnako Tomáš Mašín), Přišla v noci (réžia T. Pavlíček, J.Vejnar) Tancuj Matyldo (réžia P. Slavík) a Úsvit (réžia M. Chlupáček). Rovnaká pätica filmov si zasúperila aj v nomináciách v kategórii najlepšia réžia.

Slávu si napokon pre seba odniesla režisérska dvojica Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček za komédiu Přišla v noci. Za tento film získala Českého leva ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe Simona Peková. Spomenutá herečka si vyslúžila aj veľký potlesk publika za svoj dojemný prejav pri preberaní ceny.

Kryštof Hádek potvrdil svoje vekom stále stúpajúce herecké kvality cenou za najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Českého leva dostal za prácu na divácky veľmi úspešnom televíznom seriáli Volha. Práve za tento seriál bol ocenený aj najlepší herec vo vedľajšej úlohe Tomáš Jeřábek. Cenu za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe si z pódia prevzala Milena Steinmasslová za postavu matky vo filme Němá tajemství.

Publikum v sále, ale aj diváci doma pri televíznych obrazovkách istotne čakali ako dopadne divácky, tak úspešný film Tancuj Matylda. V ňom Karel Roden a Regina Rázlová  nastolili v umení zatiaľ nedostatočne pertraktovanú tému Alzheimerovej choroby. Žiaľ aj napriek zjavnej kvalite filmového diela a výborným kritikám v odbornej tlači, obaja spomenutí zostali bez ocenenia.

Na ocenenie za najlepší scenár boli nominovaní Marek Epstein za film Bratři, Alice Nellis za Němá tajemství, Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar za Přišla v noci, Nataša Slavíková a Petr Slavík za Tancuj Matyldo a Miro Šifra za Úsvit. Českého leva si napokon odniesla česká režisérka a scenáristka Alice Nelis za scenár k filmu Němá tajemství, ktorý hovorí o zriedkavej chorobe menom afázia.

Poľská režisérka svetového mena Agnieszka Hollandová je pravidelnou účastníčkou prestížneho, pražského odovzdávania filmových a televíznych cien. Najnovšie si prevzala Českého leva za mimoriadny počin v oblasti audiovízie za film Hranica, ktorý u poľských politikov vzbudil nevôľu a ostré útoky voči režisérke. Asi aj preto, že pomenováva veľmi priamo a vecne problémy súvisiace s otázkami najnovšej migračnej vlny. Hollandová povedala, že má už dva levy a jedného orla. Tým vtipne narážala na to, že v Čechách si jej tvorbu zrejme cenia o čosi viac ako v domácom Poľsku.

 Pred desiatimi rokmi mal jej film Hořící keř 14 nominácií na Českého leva a zvíťazil až v 11 kategóriách. Vrátane najlepšieho filmu a najlepšej réžie. V roku 2020 sa  zasa filmom roka stal jej film Šarlatán. V snímke exceloval herec Ivan Trojan. Ten dostal za stvárnenie svojrázneho liečiteľa Českého leva za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej postave.

Česká akadémia ocenila aj najlepší česko-slovenský animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, ktorá v rodinnej snímke otvára svojským spôsobom tému inakosti. Najlepším študentským filmom sa stala Elektra režisérky Darji Kaščejevovej. Najlepším dokumentárnym filmom je film Všechno dobře dopadne.

Českého leva za mimoriadny prínos českej kinematografii získala kameramanská, česká legenda Vladimír Smutný, držiteľ ôsmich Českých levov za najlepšiu kameru. Tento veľký umelec obrazu spolupracoval na takých slávnych filmoch ako  bol: Oscarový Kolja (1996, Cena za kameru v Madride), Smrt krásných srnců (1986), Skalpel, prosím (1985), Tmavomodrý svět (2001), Tobruk (2008), Po strništi bos (2017) alebo Nabarvené ptáče (2019).

Celkovo si najviac sošiek Českého leva vyslúžil televízny seriál Volha a film Bod obnovy. Za sci-fi drámu Bod obnovy získali prestížnu sošku najlepší kameraman roka Filip Marek, najlepší strihač roku 2023 Jarosław Kamiński i najlepší scénograf Ondřej Lipenský.