Americké médiá: Svet, aký by mal byť

Donald Trump, Foto: TASR/AP Donald Trump

Americké médiá: Svet, aký by mal byť

V závere americkej volebnej kampane začali sociálne siete s čoraz väčšou frekvenciou označovať posty prezidenta Trumpa a jemu blízkych ľudí varovnými ceduľkami v zmysle, že tento post obsahuje neoverené alebo nepravdivé informácie. V televíziách sa tieto oznámenia začali objavovať v „chyronoch“ (takých tých páskach na dolnej strane obrazovky, kde beží text). Najviac však verejnosť zaujalo, keď niektoré spravodajské stanice krátko po začiatku prezidentovej tlačovej konferencie pristrihli jej priamy prenos s tým, že prezident šíri lži. Niektorých divákov tým nadchli nielen v USA.

Donald Trump, Foto: TASR/AP

To vypnutie neprišlo úplne sčista jasna, už na jar boli televízne stanice pod tlakom, aby vypínali Trumpove briefingy ku koronavírusu. Ale predsa len vypnúť prvé vystúpenie úradujúceho prezidenta po voľbách je trochu veľa. Je azda jasné, že je to rozhodnutie stranícke. Demokratickému politikovi by to sociálne siete a televízie nikdy neurobili (dnes to možno pro forma nejakému urobia, ale to len preto, aby zachovali zdanie). Ale zároveň je to rozhodnutie smiešne. Kto bude chcieť, pozrie sa na Trumpov prejav inde – na Fox News a tiež CNN, ktoré sa k blackoutu nepripojili, alebo na internete. Žijeme predsa v dvadsiatom prvom storočí. Tak čo sa to tu deje?

V máji, keď prepukli protesty po zabití Georgea Floyda, sa televízne spravodajstvo nieslo v duchu uisťovania, že protesty sú nenásilné a rozhodne pri nich nedochádza k rabovaniu. Ale človek nemusel prehľadávať alternatívne zdroje, aby zistil, že to nie je pravda. Dôkazy boli priamo v spravodajstve samotnom. Reportéri prednášali svoje slová o pokojnosti protestov priamo s požiarmi a útočiacimi demonštrantmi na pozadí záberu. „Chcem povedať jasne, ako to charakterizujú. Je to prevažne protest. Všeobecne povedané tu nepanuje neporiadok „- týmito slovami napríklad opisoval situáciu reportér MSNBC v Minneapolise 29. mája. Nejakých pätnásť metrov za ním horela budova. V predchádzajúcom vysielaní uviedol, že zo svojho stanovišťa vidí štyri požiare. V iných klipoch bolo možné zahliadnuť aj reportéra vraviaceho podobné upokojujúce slová, ako ním mimovoľne šklbne, keď v jeho bezprostrednej blízkosti zaznie výstrel, ale neochvejne pokračuje ďalej.

Ako môžu inteligentní ľudia niečo také robiť tvárou v tvár nevyhnutnému výsmechu, ktorý nemohli nechápať? Boli to výjavy pripomínajúce filmové komédie či legendárneho Saddámovho hovorcu známeho ako „Baghdad Bob“, ktorý do poslednej chvíle uisťoval svet, že pozícia irackých síl je nadmieru výborná.

Ale postavme vedľa toho moment z vysielania stanice CNN 6. októbra. Moderátor rekapituloval, že Donald Trump, infikovaný koronavírusom, vyšiel na balkón Bieleho domu bez rúška. Režisér v tej chvíli vystriedal pohľad do štúdia záberom Trumpa dávajúceho si dole rúško. Moderátor prerušil, čo práve hovoril, a oslovil réžiu: „Zložte to. Prosím vás, nedávajte to vôbec na obrazovku. Prosím, zložte to. Pretože to zabije ľudí. „

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Martin Weiss
Barbari opäť pred bránami

Barbari opäť pred bránami

V Taliansku boli voľby a ako najsilnejšia z nich vyšla strana Bratia Talianska. Globálne médiá o tom informovali nápadným spôsobom – možno si všimnete určitý spoločný motív. Ide o zostrih z amerických televízií. Ale západoeurópske médiá reagovali podobne a aj od tých amerických novinári spravidla preberajú tón. Vyzerá to, ako by si divák mal zo spravodajstva odniesť informáciu, že vo voľbách zvíťazila strana, ktorej plný názov znie Extrémne pravicoví Bratia Talianska.
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.