Branci sú minulosť. Atentátnik podporoval Čaputovú a Ukrajinu, odsudzoval Trumpa a Fica

64599713_2257738857646375_8949872389211029504_n Atentátnik Juraj Cintula. Foto: Facebook/Literárny klub Dúha

Atentátnik Juraj Cintula, ktorý sa v stredu v Handlovej pokúsil siahnuť na život slovenského predsedu vlády Roberta Fica, v posledných rokoch podľa otvorených zdrojov výrazne sympatizoval s liberalizmom a jeho predstaviteľmi. Jeho medializovaný príklon k opačnému zmýšľaniu je dávnou minulosťou. Po streľbe sa napokon sám priznal, že útočil pre nesúhlas s vládnou politikou.

Takmer bezprostredne po zverejnení mena strojcu atentátu na premiéra Roberta Fica sa v mnohých liberálnych médiách začali objavovať texty odvádzajúce pozornosť od toho, čo strelca skutočne zradikalizovalo a motivovalo.

Denník N uverejnil článok, v ktorého samotnom nadpise zdôraznil, že Juraj Cintula sa stretával s polovojenským hnutím Slovenskí branci a písal o bezočivých cigánoch.

Časopis .týždeň zas napísal, že tento amatérsky spisovateľ je „protirómsky rasista“, spomenul jeho aktivity v Matici slovenskej a v spomínaných Slovenských brancoch.

Portál Refresher sa pochválil tým, že si dal námahu prečítať jeho knihu Efata: o Cigánoch a Rómoch (2015). V nadpise k článku Refresher zdôraznil, že Cintula súhlasil s lídrom ĽSNS Marianom Kotlebom a zastával sa masového vraha z bratislavskej Devínskej Novej Vsi Ľubomíra Harmana.

Kľúčové sú posledné roky

Tieto informácie sú vo svojej podstate správne, no autori textov ignorujú zásadný myšlienkový prerod Cintulu, ktorý možno datovať približne do roku 2016, a vytvárajú iba polovičný obraz ignorujúci chronológiu.

Zmeny v uvažovaní atentátnika možno presne odsledovať už len na facebookovej stránke Hnutie proti násiliu, ktorého vznik strelec z Handlovej inicioval práve v tomto roku. Na tejto stránke je Cintula uvedený ako kontaktná osoba a pod mnohé príspevky sa aj priamo podpísal.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami