SPIŠSKÉ PODHRADIE – V Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí sa od piatku do nedele uskutoční trojdňový kultúrno-duchovný festival Dni Spišského Jeruzalema.
„Hlavným poslaním Dní Spišského Jeruzalema je otvoriť a sprístupniť Spišskú Kapitulu verejnosti a spopularizovať túto kalváriu zo 17. storočia verejnosti,“ povedal pre Prešovský Štandard riaditeľ Diecézneho archívu v Spišskej Kapitule a jeden z organizátorov podujatia Vladimír Olejník.
Hneď v piatok večer sa o 18.00 hodine uskutoční pobožnosť krížovej cesty v Spišskom Jeruzaleme so začiatkom v Katedrále sv. Martina. Ešte predtým organizátori vyhodnotia detskú výtvarnú súťaž a otvoria výstavu Transcendentná krajina v tvorbe Petra Krupu.
Vrcholom sobotňajšieho programu bude živá krížová cesta v podaní Divadla teatrálnej skratky so začiatkom o 14.00 hodine v biskupskej záhrade. „Podobne ako jezuiti v 17. storočí, aj toto predstavenie kladie väčší dôraz na teatrálne stvárnenie krížovej cesty, než teologické,“ doplnil Olejník.
Súčasťou sobotňajšieho programu bude aj pútnická sv. omša v kňazskom seminári o 10.00, koncert speváckeho zboru učiteliek o 15.00 hodine v katedrále, ale aj moderovaná diskusia na tému Kristovo utrpenie o 16.30 za účasti spišského diecézneho biskupa Františka Trstenského a večer o 19.00 hodine to bude koncert Slávky Tkáčovej v biskupskej záhrade.
V nedeľu o 10.00 hodine otvorí program omša v Katedrále sv. Martina. Na 14.00 pripravilo Divadlo teatrálnej skratky dramatizáciu zo života sv. Františka a o 16.30 to bude koncert Dominiky Gurbaľovej v biskupskej záhrade.
Organizátori nachystali aj viacero sprievodných podujatí. V sobotu medzi 14.30 a 18.00 sú v biskupskej záhrade pripravené potulky históriou so živými sochami. V sobotu i nedeľu zasa návštevníkov čakajú terénne exkurzie s lektormi po prírodných a kultúrnych pamiatkach Spišskej Kapituly.
Súčasťou Dní Spišského Jeruzalema bude aj malý remeselný trh či turistický vláčik Spišiačik. Ďalej komentovaná prehliadka Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka a predstavenie projektu Spišského Jeruzalema z konského povozu.
Spišský Jeruzalem bol znovuobjavený v roku 2002, a to krajinárom Petrom Jančurom, ktorý prekryl mapu Pažice, čo je lúka vedľa Spišskej Kapituly, s mapou skutočného Jeruzalema. Dokonalé prekrytie jednotlivých stavieb v Spišskej Kapitule so skutočným Jeruzalemom vzniklo pootočením mapy o 90 stupňov. Vtedy sa ukázalo, že kaplnky na Pažici nie sú rozmiestnenie náhodne, ako sa na prvý pohľad zdá.
Za projektom Spišského Jeruzalema stojí spišský prepošt Juraj Báršoň (1663 -1675) a členovia jezuitského rádu, ktorí pôsobili v Spišskej Kapitule od začiatku 17. storočia. Inšpiráciu našli v poľskej Kalwarii Zebrzydowskej.
Priestor Spišskej Kapituly a Pažice vytvoril kulisu pre Mystériá – náboženské divadlá obľúbené v tej dobe, ktoré trvali aj niekoľko dní a jezuiti ich mali v obľube ako nástroj ľudovej rekatolizácie. Ich námetom bol pašiový cyklus.
Okrem Spišskej Kapituly a Pažice bola v minulosti súčasťou aj lokalita rybníkov v neďalekom Jablonove. Hlavnými súčasťami Spišského Jeruzalema sú Katedrála sv. Martina ako Večeradlo, Kaplnka sv. Rozálie ako Herodesov palác, Kaplnka sv. Františka Xaverského ako sídlo Piláta Pontského, Kaplnka Sv. Kríža na Sivej Brade ako Golgota a Svätý hrob.
Organizátori chcú týmto podujatím priblížiť verejnosti celý koncept Spišského Jeruzalema, ktorý postupne upadol do zabudnutia.