Na získanie peňazí v rámci tohto projektu musia členské štáty vypracovať národné plány reforiem a investícií. Po zhodnotení Európskou komisiou ich potom schvaľuje Rada EÚ (členské krajiny).
Rada EÚ v júni 2022 schválila hodnotenie plánu, ktorý predložilo Poľsko, pričom stanovila určité míľniky a ciele, ktoré musí dosiahnuť. Zahŕňa aj ciele v oblasti reformy poľského súdneho systému.
Konkrétnejšie by Poľsko malo prijať niekoľko opatrení na posilnenie nezávislosti a nestrannosti sudcov, umožniť preskúmanie rozhodnutí disciplinárnej komory Najvyššieho súdu a ukončiť konania o preskúmaní v stanovenej lehote.
Tri združenia a jedna nadácia zastupujúce európskych sudcov sa na Súdny dvor EÚ obrátili s podozrením, že predmetné míľniky nie sú v súlade s právom Únie a sú definované príliš pružne, čo by Poľsku umožnilo nedodržiavať judikatúru Súdneho dvora v oblasti právneho štátu a účinnej súdnej ochrany. Navrhli, aby Všeobecný súd, ako prvostupňový súd, zrušil predmetné rozhodnutie Rady EÚ.
Všeobecný súd zasadajúci v utorok vo svojom uznesení tieto žaloby zamietol ako neprípustné.
Podľa súdu žalujúce organizácie nie sú legitímne konať ani vo svojom mene, ani v mene sudcov, ktorých záujmy obhajujú. Súd skonštatoval, že žiadne právne ustanovenie týkajúce sa RRF im túto procesnú možnosť nepriznáva. Ani skutočnosť, že vystupujú ako pravidelní partneri inštitúcií EÚ v otázke nezávislosti súdnictva, nezakladá ich legitimitu v tomto spore.
(tasr, afp)