Nie sú len krásne, ale aj užitočné. Podľa kvetinových hodín si môžete nastaviť presný čas

BANSKÁ BYSTRICA – Ľudia si už môžu podľa nich nastaviť presný čas. Banská Bystrica sa môže pýšiť viacerými unikátmi. Jedným z nich sú kvetinové hodiny, ktoré spustili tento rok opäť.

kvetinove,hodiny3 Kvetinové hodiny v Banskej Bystrici. Foto: Mário Kaprálik

Kvetinové hodiny na Národnej ulici pochádzajú ešte z roku 1959 a ich zhotoviteľom bol Ladislav Karas. Patria medzi najstaršie hodiny svojho druhu na Slovensku. Ich ciferník tvoria vysadené kvety a podľa týchto hodín si môžu ľudia skontrolovať presný čas.

Hodiny fungovali až do polovice 80. rokov minulého storočia, pokiaľ sa nezastavili pre technický problém. Nasledujúcich 20 rokov zostali nepovšimnuté. Priestor pod hodinami, kde bol umiestnený hodinový stroj, sa stal útočiskom pre bezdomovcov. Ručičky z hodín zmizli do nenávratna.

V roku 2006 sa Marián Sedláček, ktorý vyrastal v bytovom dome oproti, rozhodol s hodinami niečo urobiť. Najskôr vyčistil priestor pod nimi od odpadkov a demontoval pôvodné zariadenie, ktoré už bolo nepoužiteľné.

Marián Sedláček zhotovil nové ručičky z tenkých oceľových trubiek a zafarbil ich na strieborno erbovou farbou kovu mesta Banská Bystrica.

„Nebolo to také jednoduché. Najprv sme museli vyčistiť podzemný priestor strojovne od neuveriteľného neporiadku a ručičky zmizli nevedno kam,“ spomína Marián Sedláček s tým, že musel všetko poupratovať, nanovo vyrobiť hodinové ručičky a spojazdniť nanovo stroj, ktorý ich poháňa.

„Časové impulzy na pohon ručičiek majú 60 sekúnd a idú na minútu presne. Sezóna hodín sa končí na jeseň a opätovne ich spúšťame približne koncom mája,“ doplnil Sedláček.

Predpokladalo sa, že kvetinové hodiny boli zhotovené k oslavám 20. výročia SNP v roku 1964. Sú však staršie minimálne o 5 rokov a zdobili Národnú ulicu už pri 15. výročí SNP, kde vítali návštevníkov prichádzajúcich do mesta Banská Bystrica z malej železničnej stanice pod Urpínom.

„Kvetinové hodiny má len niekoľko významných európskych miest, ale ich tradícia je dlhšia aj v bývalom Československu. Kvetinové hodiny na Národnej ulici patria medzi európske unikáty. Už v bývalom Československu išlo o ojedinelý mestský dekoračný objekt,“ uviedol historik Vladimír Sklenka.


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok