Inaugurácia Pellegrinho za prezidenta bude v tieni atentátu. Po Bratislave sa peši neprejde

Pracovný snem strany Hlas-SD v Košiciach Peter Pellegrini. Foto: František Iván/TASR

V sobotu napoludnie sa chopí úradu nová hlava štátu v budove Slovenskej filharmónie. Na slávnostnej schôdzi parlamentu zloží Peter Pellegrini sľub do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana.

Zaujímavosťou je, že slávnosti sa nezúčastní premiér Robert Fico, ktorý sa lieči zo zranení po atentáte. Ceremónia bude aj bez šéfa parlamentu. Dočasne ho vedie ako podpredseda Peter Žiga zo strany Hlas. Na novom predsedovi sa koalícia zatiaľ nevedela zhodnúť.

Po ukončení schôdze parlamentu bude nasledovať prehliadka jednotiek Ozbrojených síl SR na Hviezdoslavovom námestí. Odtiaľ sa prezident presunie do Katedrály svätého Martina na slávnostnú bohoslužbu slova Te deum.

Pred pätnástou hodinou popoludní si Pellegrini prevezme Prezidentský palác na Hodžovom námestí a rozlúči sa s odchádzajúcou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Okolo sedemnástej hodiny položí nová hlava štátu veniec k Pamätníku generála Milana Rastislava Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Odtiaľ sa presunie k Pamätníku Brána Slobody v Devíne, kde tiež položí veniec. Deň zakončí slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade.

Obed seniorov s mladými

Popoludní absolvuje prezident špeciálnu akciu. Bude podávať obed pre pätnásť mladých ľudí a pätnásť seniorov. Má to byť signál o potrebe vrátiť sa k medzigeneračnej solidarite a dialógu.

„Pokúsiť sa dostať do rozhovorov najmladšiu generáciu s tou najstaršou. Mladí prinášajú energiu, starší skúsenosť, treba mať k tomu rešpekt a počúvať sa,“ ozrejmil Pellegrini svoj zámer pre agentúru TASR. Usadení budú vedľa seba „na striedačku“, aby mali možnosť lepšie spolu komunikovať. Podľa prezidenta sa tieto dve skupiny prestávajú chápať, dostávajú iný obsah a žijú vo svojich bublinách.

Zuzana Čaputová si podáva ruky s ľuďmi počas inaugurácie v júni 2019. Foto: Jaroslav Novák /TASR

Prechádzka po meste sa stopla


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami