Únia financuje tréning dragu pre „juniorov“. Mladistvých účastníkov vyšle aj Slovensko

Dragtivism Oficiálny vizuál k sérii tréningov Dragtivism. Zdroj: infomateriál workshopu Dragtivism Jr.

Tréning drag šou pre mladých vo veku 14 až 17 rokov usporiada španielska neziskovka v spolupráci s mimovládkami zo Slovenska, Írska, Talianska a Grécka. Dragtivism Jr., ako sa workshop volá, sa bude konať v septembri 2024. Mládežnícku výmenu v rámci programu Erasmus+ financuje Európska únia. Zo Slovenska sa na projekte zúčastňuje mimovládka Saplinq, o ktorej sme v súvislosti s tréningmi dragu pre mládež písali aj v minulosti.

Drag je forma vystúpenia, ktorá sa tradične odohrávala v baroch a nočných kluboch. Muži a ženy pri ňom napodobňujú opačné pohlavie a ich vystúpenia majú často sexuálny podtón. Tento typ zábavy spopularizovala hlavne reality šou RuPaul’s Drag Race, ktorú prvýkrát uviedli v roku 2009. Najmä na Západe už desaťročie prebiehajú snahy presadiť drag ako zábavu vhodnú pre deti a mládež, čo prinieslo množstvo kontroverzných výsledkov.

Plánovaný tréning Dragtivism Jr. nadväzuje na Dragtivism 3.0, ktorý španielska neziskovka MosaiQ organizovala v roku 2022. Z Dragtivism 3.0 Štandard vo februári zverejnil video, kde mladá účastníčka v rámci záverečného vystúpenia tancuje hore bez v barcelonskom gej bare. Podľa informačného materiálu k tréningu je Dragtivism Jr. priamym pokračovateľom Dragtivism 3.0. Z európskych fondov na Dragtivism Jr. poputuje 35 730 eur.

Informačný materiál k tréningu Dragtivism Jr.

Tentoraz však mimovládka hľadá mladších účastníkov. Zatiaľ čo v roku 2022 bol workshop určený ľuďom starším ako 16 rokov, teraz cieli na maloletých od 14 do 17. V infomateriáli k Dragtivism Jr. sa uvádza, že účastníci majú mať minimálne 15 rokov. Maloletých účastníkov má na workshop v meste Palafrugell pri Barcelone začiatkom septembra prísť tridsať.

Vek účastníkov španielsky MosaiQ znížil napriek skutočnosti, že sa nedávno stal predmetom kritiky za predchádzajúci tréning dragu určený pre staršiu mládež. Slovinský europoslanec Milan Zver ohľadom workshopu Dragtivism 3.0 začiatkom roka formálne interpeloval Európsku komisiu.

Milan Zver na základe informácií, ktoré priniesol Štandard, kritizoval španielsky projekt Dragtivism 3.0 za to, že „údajne vystavil maloletých sexuálne explicitnému obsahu“. V júli 2024 dostal europoslanec na svoju interpeláciu odpoveď od eurokomisárky Iliany Ivanovovej pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež.

„Národná agentúra po revízii potvrdila, že aktivity projektu považuje za vhodné pre mládež a že boli dodržané pravidlá zahrnuté v zmluve o poskytnutí grantu vrátane súhlasu rodičov v prípade jednej účastníčky, ktorá mala 17 rokov,“ znie oficiálna odpoveď.

Sexuálna šou v barcelonskom gej bare

Boli aktivity na Dragtivism 3.0 naozaj vhodné pre mládež? Práve účastník zo Slovenska sa spolu s dievčaťom, ktoré sa redakcii nepodarilo identifikovať, postaral o najkontroverznejší výstup. Ako sme písali vo februári, Slovák v rámci finálneho vystúpenia projektu predviedol publiku akože zvodný tanec, počas ktorého sa chytal za bradavky, ukazoval zadok a rozkrok.

Partnerku mu robila mladá žena, ktorá sa na pódiu vlnila hore bez, pričom bradavky mala prelepené lepiacou páskou. Aj táto žena bola podľa informácií Štandardu účastníčkou mládežníckej výmeny Dragtivism 3.0.

Záber z videa z Dragtivism 3.0 2022, reprofoto YouTube.

Samotné video, z ktorého zábery vidíte vyššie, sa už na internete nenachádza. Autor zmenil jeho viditeľnosť z verejného na súkromné hneď nato, ako sme uverejnili článok o Dragtivism 3.0. Stránku sa Štandardu síce podarilo archivovať, no video sa na archivovanej stránke nedá prehrať.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami