KOŠICE - Poslanci samosprávy majú právo na interpelácie počas zastupiteľstiev. Môžu sa pýtať aj prostredníctvom mailov, klasických listov, prípadne sa môžu odvolať na infozákon. Avšak to, na čo majú právo, sa líši od toho, čo skutočne môžu. Teória totiž niekedy naráža na prax. Komentuje Boris Macko.
Svoje o tom vie aj poslanec Košického samosprávneho kraja Miloš Ihnát. Už dlhodobo poukazuje na prešľapy a problémy Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK). Zdá sa, že vedeniu SC KSK to už evidentne ide na nervy, a preto reaguje. Je otázne, či vhodne a primerane.
SC KSK poslalo Ihnátovi list, v ktorom ho žiada, aby „ste sa do budúcna zdržali akýchkoľvek neoprávnených zásahov do dobrej povesti našej organizácie. V opačnom prípade bude naša organizácia nútená domáhať sa ochrany dobrej povesti cestou súdu ako aj orgánov činných v trestnom konaní“. List podpísal generálny riaditeľ SC KSK Vladimír Žiarny.
V liste cituje jeden z Ihnátových statusov na sociálnej sieti, v ktorom poslanec poukázal na to, že na infožiadosti týkajúce sa káuz mu v termíne stanovenom zákonom o slobodnom prístupe k informáciám nikto neodpovedal. Okrem iného sa pýtal aj na to, či je bývalý generálny riaditeľ SC KSK Anton Trišč, ktorého v novembri minulého roka zadržali a po niekoľkých dňoch vyšetrovania prepustili na slobodu, stále zamestnancom Správy ciest, alebo nie. Zaujímalo ho aj to, či sedí doma a poberá plat, alebo stále dochádza do práce.
Navyše, v liste SC KSK sa uvádza, že „vo vzťahu k vyššie uvedenému statusu napríklad dňa 10. 7. 2024 vyšiel článok v internetovom médiu Štandard s názvom ‚Hra krajskej správy ciest na schovávačku pokračuje. Kedy skončí?‘, ktorý zjavne obsahovo vychádza z tohto statusu“.
Nuž, nie tak celkom. Autor článku získal informácie z rozhovoru s poslancom Ihnátom. Bol tiež na zasadnutiach dopravnej komisie a vychádzal z toho, čo tam odznelo. To len na okraj.
Ihnát sa nedočkal jasnej odpovede. Odpoveď si však zaslúži hlavne verejnosť, pretože tu nejde o spomínaného poslanca, ale o obyvateľov kraja, ktorí platia dane. A z nich funguje aj SC KSK. Takže okrem odpovedí na interpelácie poslancov a dodržiavanie infozákona je tu aj určitá morálna povinnosť informovať jasne, zrozumiteľne a transparentne. Ak by to tak bolo, odpadol by dôvod na „štipľavé“ otázky. Riešenie je pritom jednoduché. Stačí vrátiť situáciu v SC KSK do normálu a na „vyzvedanie“ nebude dôvod.
Tak či onak, v pondelok 5. augusta je ďalšie zasadnutie dopravnej komisie. Možno sa tam jej členovia, a prostredníctvom nich aj verejnosť, konečne dozvedia, ako je to (nielen) s Triščom. A nebude treba písať žiadne listy.