Mladík, ktorý chce byť jezuitom, sa má stať dominikánom, žartuje pápež František

Provincia jezuitov v Číne zverejnila koncom minulého týždňa na svojom YouTube kanáli rozhovor s pápežom Františkom, v ktorom okrem iného znova zopakoval svoju veľkú túžbu navštíviť Čínu a radil aj svojmu budúcemu nástupcovi v úrade.

ITALY - POPE FRANCIS ATTENDS THE WEEKLY GENERAL AUDIENCE IN THE PAUL VI HALL AT TYHE VATICAN - 2024/8/7 Pápež František. Foto: Profimedia.sk

Exkluzívny videorozhovor s riaditeľom jezuitského komunikačného úradu čínskej provincie jezuitov otcom Pedrom Chiom sa uskutočnil ešte 24. mája v súkromnej knižnici Vatikánskeho apoštolského paláca.

V rozsiahlom rozhovore sa pápež František vyjadril k zvládaniu stresu, organizácii svojho času, ako aj k najväčším výzvam služby pápeža.

Na otázku, ako dokáže udržať nabitý plán audiencií, stretnutí a prejavov, pápež odpovedal, že sa to dá zvládnuť „organizovaným životom“ a „[vedieť,] ako delegovať“, pretože „ak sa človek snaží robiť všetko sám, veci nefungujú“. Vyžaduje si to spoluprácu mnohých ľudí vrátane vedúcich dikastérií. „Robím, čo musím, s pomocou všetkých,“ povedal pontifex.

Vyrovnávanie sa s kritikou

Otec Chia sa tiež pápeža opýtal, ako sa vyrovnáva s kritikou a odporom. Podľa Svätého Otca všetci kritici, aj tí konštruktívni, „sú vždy nápomocní, pretože nútia človeka zamyslieť sa nad jeho činmi“. Povedal, že konzultácia a počúvanie iných mu pomáha.

Čo sa týka odporu, uviedol: „Mnohokrát viete, že musíte počkať, vydržať… a často sa napraviť, pretože za určitým odporom môže byť (konštruktívna) kritika. Niekedy aj s bolesťou, lebo odpor, ako to v týchto chvíľach býva, nie je len proti mne osobne, je to proti cirkvi.“

Pápež v tejto súvislosti spomenul skupinu niekoľkých „ľudí, ktorí uznávajú iba (pápežov) po Pia XII., nie pápežov [ktorí prídu] potom. Pripomenul, že španielsky časopis nedávno zverejnil „zoznam 22 skupín, ktoré sa domnievajú, že stolec svätého Petra je prázdny (sede vacante). Ale sú to malé skupiny. (Myslím), že sa časom integrujú (do cirkvi).“

Keď sa otec Chia spýtal na najväčšiu výzvu jeho pontifikátu, František poukázal na pandémiu ochorenia COVID-19 a konflikty na Ukrajine, v Mjanmarsku a v Izraeli a Palestíne.

Krízy treba zvládať s humorom

Na tému kríz pápež poradil, že ich treba prekonávať dvoma spôsobmi: „Po prvé, vynoríte sa z krízy tým, že sa povznesiete hore, ako z labyrintu. Kríza je istým spôsobom ako labyrint – chodíte a chodíte a zdá sa, že sa nikdy nedostanete von. Z krízy sa dostávate tak, že sa povznesiete vyššie. A po druhé, nikdy sa nedostanete von sami. Dostanete sa von s pomocou alebo prostredníctvom spoločenstva. Nechať si pomôcť je veľmi dôležité, nie?“

Pápež tiež znova potvrdil, že výzvy sa vždy snažil vyriešiť dialógom. „A keď to nefunguje, s trpezlivosťou a vždy so zmyslom pre humor. Veľmi mi pomáha modlitba svätého Tomáša Mora, v ktorej si pýta zmysel pre humor. Už viac ako štyridsať rokov sa každý deň modlím túto modlitbu: ‚Daj mi, Pane, zmysel pre humor.‘“

Ten sa prejavil aj počas rozhovoru s otcom Chiom. Napríklad na otázku, čo by povedal mladému mužovi, ktorý sa chce stať jezuitom, pápež zavtipkoval: „Nech sa stane dominikánom!“ Potom však vážne dodal: „Povedal by som mu, nech dovolí niekomu, aby ho sprevádzal, a vstúpil do fázy rozlišovania.“ A o Spoločnosti Ježišovej povedal: „V Spoločnosti Ježišovej je niečo, čo nikdy nesmieme stratiť… misionárskeho ducha… Je to misijná rehoľa. Je zaujímavé, (že) ťažkosti a odpor, ktorým svätý Ignác na začiatku čelil, boli konflikty s ľuďmi, ktorí sa pozerali dovnútra a stratili misionárskeho ducha.“

Čínski katolíci

Pápež František obrátil svoju pozornosť na Čínu a opäť potvrdil svoju úprimnú túžbu navštíviť krajinu, aj keď tamojšie úrady ho ešte nepozvali. „Ach áno, naozaj chcem,“ povedala hlava Katolíckej cirkvi. Ak sa mu tento sen splní, rád by „navštívil Matku zo Šešana, Máriu Pomocnicu kresťanov“. Dodal, že pred vchodom do jeho bytu v Dome svätej Marty stojí socha Panny Márie zo Šešanu.

Na otázku, aké posolstvo by chcel prostredníctvom tohto rozhovoru poslať čínskym katolíkom a najmä mladým katolíkom, František odpovedal: „Vždy je to posolstvo nádeje. Zdá sa však tautologické posielať posolstvo nádeje ľuďom, ktorí sú majstrami čakania. Číňania sú majstri trpezlivosti, majstri čakania… Máte ‚vírus nádeje‘. Je to veľmi krásna vec.“

S pohľadom do budúcnosti sa otec Chia opýtal pápeža na jeho sen o Katolíckej cirkvi o 50 rokov. Svätý Otec zareagoval, že „niektorí hovoria, že cirkev bude menšia, zredukovaná“. Potom dodal: „Myslím si, že cirkev si musí dávať pozor, aby neupadla do moru klerikalizmu a moru duchovnej svetskosti. Duchovná svetskosť, ako hovorí otec Henri de Lubac, je to najhoršie zlo, ktoré môže cirkev postihnúť. Svetskosť (je) …ešte horšia ako doba konkubinárnych pápežov.“

Na otázku, čo by povedal svojmu nástupcovi v úrade pápeža, František, ktorý 17. decembra dovŕši 88 rokov, bez váhania odpovedal: „Modli sa!“ A o chvíľu neskôr na vysvetlenie dodal: „Pretože Pán hovorí v modlitbe.“


Technická univerzita plánuje vo svojom areáli vybudovať kampus, aký nemá v metropole východu obdobu. Na tento účel padne nielen poriadny balík peňazí, ale aj niečo iné.
Prejsť na článok
Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy v poslednom čase prišiel so závažnými správami týkajúcimi sa oblasti vodárenstva. Či sú tieto správy namieste Štandard zisťoval priamo u Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá zareagovala na vyjadrenia.
Prejsť na článok
Župný poslanec a mediálny poradca primátora Henrich Varga kritizuje budúcu novú budovu Nitrianskeho samosprávneho kraja, za ktorú najskôr sám hlasoval, ba na magistráte ju dokonca chválil.
Prejsť na článok