Americká sociálna sieť X v týchto dňoch natrvalo zablokovala účet ruského analytického think-tanku Rybar, ktorý sa prioritne venuje ozbrojeným konfliktom vrátane vojen na Ukrajine a na Blízkom východe.
Administrátori ako dôvod zablokovania uviedli porušenie komunitných pravidiel, no nevedno ktorého ustanovenia, prípadne ustanovení, sa to týka. Platforma svoje rozhodnutie nekomentovala.
V súčasnosti nie je známe ani to, kedy presne tento krok nastal, no Rybar svoje kritické stanovisko na konkurenčnej sieti Telegram zverejnil v sobotu cez víkend.
„Vo všeobecnosti sme spočiatku neverili, že pod Muskom sa niečo veľmi zmení, a práca nezávislých ruských zdrojov v západných sociálnych sieťach bola vždy plná obmedzení,“ napísal Rybar.
„Napriek tomu je zaujímavé sledovať, ako verejný obraz šéfa Twitteru, ktorý je za slobodu slova, proti americkému DeepState a Demokratickej strane, disonuje s realitou,“ dodal Rybar o momentálne najbohatšom mužovi sveta.
Kanál Rybar založil v roku 2018 niekdajší člen tlačového oddelenia ruského ministerstva obrany a vojenský prekladateľ v Sýrii a Iraku Michail Zvinčuk spolu s kolegom Denisom Ščukinom.
„Skúsenosti, ktoré som nadobudol v rámci svojho pôsobenia v ozbrojených silách, som zúročil, aby som sa mohol venovať vlastným informačným aktivitám,“ povedal Zvinčuk v rozhovore pre mediálnu platformu RTVI.
Zvinčuk kanál založil ešte v čase, keď pôsobil na rezorte obrany a zrejme aj z toho dôvodu najprv nebola identita tvorcov známa. V súčasnosti však vystupuje vo videoanalýzach osobne.
Kanál zverejňuje na dennej báze množstvá profesionálnych a detailných infografík a iného obsahu z vojen naprieč celým svetom a robí to tak precízne, že podľa francúzskej tlačovej agentúry AFP predčuje aj oficiálne úrady a médiá.
Rybar sám seba označuje za najcitovanejší ruský zdroj na Západe a neraz sa na neho odvolávali napríklad aj televízna stanica CNN, týždenník Newsweek, americká agentúra Bloomberg či rôzne západné inštitúcie.
Zvinčuk v roku 2022 uviedol, že jeho tím pozostáva zo 40 ľudí, ktorých dopĺňa „skupina dobrovoľníkov a skupina externých pracovníkov, ktorí vykonávajú určité úlohy“. Celú jeho sieť vraj sleduje vyše 16 miliónov ľudí a mesačný rozpočet v tom čase predstavoval vyše 60-tisíc eur.
Rybar patrí medzi podporovateľov vojny na Ukrajine, no zároveň vystupuje proti spôsobu, akým ju vojenské velenie vedie. Podľa nepotvrdených správ z roku 2022 sa dokonca objavil na zozname blogerov, ktorých začali ruské úrady vyšetrovať pre diskreditáciu ruskej armády.
Musk sa ešte pred plným prevzatím X [niekdajšieho Twitteru, pozn. red.] viackrát vymedzoval voči politickej korektnosti a obmedzovaniu slobody prejavu a kritizoval sociálne siete, ktoré si tieto fenomény osvojili.
Musk následne kúpu tejto platformy za 44 miliárd dolárov okomentoval slovami: „Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie a Twitter je digitálnym námestím, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sú pre budúcnosť ľudstva životne dôležité.“